Açık portları komut satırı ile öğrenin

Bilgisayarınızda açık bağlantı noktalarını (açık port) görmek için ücretsiz komut satırı yazılımı bulunmaktadır. Bu ücretsiz yazılımı kullanarak, bilgisayarınızdaki hangi bağlantı (port) noktalarının açık olduğunu ve davetsiz misafirler tarafından tehlikeye atılacaklarını kolayca analiz edebilirsiniz. Bu yazılımı kullanarak, onları kolayca analiz edebilir ve onları engellemek için gerekli önlemleri alabilirsin.

Bunun dışında bu komut satırı yazılımı da diğer özelliklerle birlikte gelir. Ağ denetimi, bağlantı noktaları tarama, bağlantı noktası yönlendirme ve diğer bazı ağ ile ilgili görevleri kolayca yapabilirsiniz.

Açık portları komut satırı ile ogrenin

Zaten bazı GUI tabanlı Port tarayıcı (Port scanner) yazılımı var, ancak çok azı bilgisayarınızdaki açık portları kontrol etmenize izin veriyor. Bu yazılımın kullanışlı olduğu yer kolayca bilgisayarınızdaki tüm açık bağlantı noktalarını listeleyebilir. Ve onlarla ilgili ayrıntıları aldıktan sonra, PC’nizi güvende tutacak güçlü bir mekanizma oluşturabilirsiniz.

OpenPorts

OpenPorts, bilgisayarınızdaki  açık portları görmek için ücretsiz bir komut satırı yazılımıdır. OpenPorts’u kullanarak PC’nizdeki tüm açık TCP ve UDP bağlantı noktalarını kolayca listeleyebilirsiniz. Dinleyen tüm port (limanların) bir listesini oluşturur. Ayrıca, PC’nizdeki açık bağlantı noktalarını dinleyen işlemleri listeleyebilir. Ürettiği komut satırı çıktısı bir kişi veya programcı tarafından kolayca anlaşılabilir ve bir bilgisayarınızdaki açık portların ayrıntılarını anlamaya yardımcı olur.

CurrPorts

CurrPorts, bilgisayarınızdaki açık portları görmek için kullanılan bir başka ücretsiz komut satırı yazılımıdır. Yazılım, tüm açık TCP ve UDP bağlantı noktalarının ayrıntılı bir raporunu ve bazı gelen verileri alabilmek için bazı bağlantı noktalarını açık tutan bazı uygulamaları listeleyebilir. Ayrıca, daha sonraki araştırma için TXT, HTML ve CSV dosyalarına açık tüm TCP ve UDP bağlantı noktalarının raporunu oluşturabilirsiniz.

Nmap

Nmap, başlangıçta Linux için geliştirilen ve şimdi Windows ve Mac için de mevcut olan oldukça popüler bir ağ tarayıcı yardımcı programıdır. Bilgisayarınızdaki açık bağlantı noktalarını görmek için açık kaynak kodlu bir komut satırı yazılımıdır. Açık limanları (port) listelemenin yanı sıra, yazılım OS algılama, ping süpürme, Ağ bulma ve diğerleri gibi diğer işlevleri yerine getirmek için de kullanılabilir. PC’nizdeki açık bağlantı noktaları hakkında ayrıntılı bir rapor oluşturabilir ve ayrıca bu bağlantı noktalarına bağlı hizmetleri gösterir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir