Android için En İyi Uygulama Kaldırma Uygulamaları

0
395

Bloatware, çok fazla özellik içeren ve bu nedenle yavaş veya verimsiz olan yazılımlar için gayri resmi bir terimdir. Bloatware genellikle, bir aygıtta üretici tarafından önceden yüklenmiş, kullanışlı olsun ya da olmasın, bellek ve kaynakları boşa harcayan ticari bir yazılımdır.

Akıllı telefonunuzdaki önceden yüklenmiş tüm uygulamalar sizin için kullanılmayacaktır. İstediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırarak, telefonunuzun performansını artırabilir ve depolama alanınızı artırabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan ancak kaldırılamayacak uygulamalara bloatware denir.  Önceden yüklenmiş uygulamalarınızı ve bloatware’lerinizi silebilir, kaldırabilir, devre dışı bırakabilir veya en azından gizleyebilirsiniz.

Çoğu kullanıcı yeni telefonlarında çok fazla yüklenmiş uygulamalara asla dokunmaz.  Ancak onları değerli bilgi ve işlem gücünden arındırıp telefonunuzu yavaşlatmak yerine bırakmak, bunları kaldırmak veya en azından devre dışı bırakmak en iyisidir.

Başlamadan önce, bir Android uygulamasını kaldırmanın iki yolu olduğunu anlamanız gerekir. Telefonunuzdaki uygulamaların çoğu “kaldırılmış” olabilir. Bu işlem, uygulamayı cihazınızdan tamamen kaldırır. Play Store’dan indirilen uygulamalar kolayca kaldırılabilir. Ancak, cihazınıza önceden yüklenmiş olan bloatware büyük olasılıkla ikinci yönteme ihtiyaç duyacaktır.

Bloatware uygulamalarının genellikle “devre dışı” olması gerekir. Cihazınızda teknik olarak devre dışı bırakılmış bir uygulama hâlâ yüklü durumdadır, ancak çalıştırılamıyor ve uygulama çekmecenizde görünmez. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak, için root erişimi veya herhangi bir süslü hack gerektirmez. Bloatware ile mücadele etmenize yardımcı olmak için Android’de yerleşik bir özellik var.

android uygulama kaldır

Bloatware’i kaldırmanın en kolay yolu, tüm uygulamalarınızın listelendiği yerlere gitmektir.

Bu anlatımı General Mobile gm 5 plus d anlatıyorum.

Bloatware’in devre dışı bırakılması:

Ayarlar> Uygulamalar’ı (veya Uygulamalar ve bildirimler) açı seçin.
Uygulama bilgileri seçiyorum.
Altalta sıralı yüklü uygulamalrdan ben ”Google Play Filimler” örnek olarak anlatımda seçiyorum.
Tam listeyi genişletin veya kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.
İki düğme göreceksiniz: Devre Dışı Bırak ve Durmaya Zorla.
Devre Dışı Bırak’a (veya Kaldır’a) dokunun.
Karşımıza: ”Uygulamayı Devre Dışı Bırak” seçin.
Karşıanıza gelen ekranda: ”Tamam” tıklayın.

Bu kadar. Bir uygulamayı tekrar etkinleştirmek için uygulama sayfasını tekrar ziyaret edip Etkinleştir’e dokunun.

Bazı telefonlar, uygulamaları doğrudan uygulama çekmecesinden kaldırmanıza veya devre dışı bırakmanıza izin verir. Samsung ve LG telefonların bu özelliği sahiptir.

Tüm uygulamalarınızı görmek için uygulama çekmecesini açın.
Sağ üstteki üç noktalı menü simgesine dokunun.
Düzenle’yi seçin.
Devre Dışı Bırak veya Kaldır’ı kaldırmak istediğiniz herhangi bir uygulamadaki eksi simgesine dokunun.
Bitti’ye dokunun.

Bu yöntemler, çoğu bloatware uygulaması için işe yarar, ancak devre dışı bırakılamayan uygulamalarda da yayınlayabilirsiniz. Bu uygulamaları kaldırmak genellikle iyi bir fikir değildir.

Uygulamaları Nasıl Dondurulur?

Bu yöntem için köklü bir cihazınızın olması gerekir. Bloatware uygulamalarının% 99’u bu hardcore olmadan kaldırılabilir. Eğer her şeyi temizlemekten vazgeçerseniz, “dondurmak” bunu yapmanın en güvenli yoludur. Bir uygulamayı dondurmak aslında devre dışı bırakma ile aynıdır. Hala cihazınızda olacak ama ancak hiçbir şey için aktif olamayaçaktır.

Titanium Backup

Titanium Backup uygulamaların dondurulması için hala en iyi uygulamadır.  Altı $ pro sürümüne ihtiyacınız olacak. Önemli uygulamaları dondurmak veya devre dışı bırakmak, telefonunuzu çok kararsız hale getirebilir. Hangi uygulamayı kullanmıyacağınızı iyi seçin.

Titanyum Yedekleme’yi açın (yapmadıysanız erişim izni verin)

Backup/Restore tab sekmesine gidin.

Dondurmak istediğiniz uygulamayı bulun.

FREEZE butonuna dokunun.

Not: Bir UNINSTALL göreceksiniz, düğmesine basın, ancak bunu kullanmamanızı öneririz. Dondurma en güvenli yöntemdir.

Başarılı olursa bir mesaj açılır.

Daha önce olduğu gibi, bir uygulamayı açmak için sadece aynı adımları izleyin. Bu sefer DEFROST düğmesine dokunun.

Easy Uninstaller

Android’de uygulama yükleme fikri kolay bir iştir. Aslında, süreç o kadar kolay ki birisi zaman içinde karşılıksız maddelere sahip olabilir. Bir uygulamadan diğerine geçmek ve bunları ayrı ayrı kurmak yerine, Easy Uninstaller doğru seçim olabilir. Boyutlarına göre sıralayabilir ve kalan gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Easy Uninstaller’ın özellikleri arasında, büyük kanalizasyonları tespit etmek, artık gereksiz dosyaları temizlemek, uygulamaları depolama alanına göre sıralamak, toplu uygulamayı bir seferde farklı uygulamaları kaldırmak, çok dolu olduğunda depolama alanını temizlemek için hatırlatıcılar ayarlamak ve uygulamaların kullanımını izlemek En az kullanılan ve çoğu uygulamayı belirler.

Artıları: Easy Uninstaller’ın kullanım izleyicileri ve pilinin kullanışlı olduğunu bilmek önemlidir. Bu uygulama aynı anda bir uygulama kaldırmanızı sağlayacaktır.

Eksileri: Bir akü tahliyesi olabilir. Kullandığınız gerçek uygulamayı bildiğinden, gelecekte sorun olabilir.

Uninstaller

Kullanıcılar için Uninstaller tek tıklatmayla kaldırma hizmeti sunar. Adı azalan, adı artan, tarih artışı, boyut küçültme, tarih inen ve artan boyut gibi kategorilerdeki uygulamaları sıralama olanağına sahipsiniz. Uninstaller ile uygulamaları toplu olarak kaldırma olasılığı vardır.

Artıları: Çekici bir arayüzle geliyor. Uygulamaları hızlı bir şekilde kaldırma en iyilerinden biridir. Kaldırma aracı kullanmak her zaman ücretsizdir. Kullanımı kolaydır.

Eksileri: Tek bir tıklama ile uygulamaları kaldıramaz. Dosyaları da kurtaramıyor. Kaldırıcı mevcut depolama alanını göstermiyor.

Dosya Yöneticisi

Dosya Yöneticisi + Android cihazlar için kolay ve güçlü bir dosya gezginidir. Ücretsiz, hızlı ve tam özelliklidir. Basit UI’si nedeniyle kullanımı son derece kolaydır. Dosya Yöneticisi + ile cihazınızda, NAS (Ağa bağlı depolama) ve Dropbox ve Google Drive gibi bulut belleklerinde dosya ve klasörleri kolayca yönetebilirsiniz.

System App Remover

Uygulama sadece ana sayfadan değil, istenmeyen uygulamalardan anında kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kullanmak istemediğiniz rahatsız edici sistem uygulamalarını hızlı ve güvenli bir şekilde kaldırabilir. Bu Android programının bir ana dezavantajı, sadece bir root uygulamasıdır. Güvenli bir şekilde çıkarılabilen uygulamaların bir veritabanı ile birlikte gelir. Android root uygulamasında yeniyseniz, System App Remover bir zorunluluk olarak kalır.

Artıları: Tehlikelere neden olmaksızın cihazdan gereksiz sistem uygulamalarını dikkatli ve akıllı bir şekilde kurmanıza yardımcı olacaktır. Pürüzsüz ve güvenli bir cihaz bulmak için System App Remover ile kaldırılacak uygulamaları göreceksiniz. Ayrıca, uygulama ile ilgili tüm bilgileri de kaldıracaksınız. Daha fazla depolama alanı olan daha net bir cihaza sahip olacağınız anlamına gelir.

Eksileri: System App Remover’ın tek kısıtlaması, yalnızca root’lu cihazlarda kullanılmasıdır.

ES Dosya Yöneticisi

Dünya çapında 300 milyon indirmeyle, Android dosya yöneticilerinin lideridir. Android market üzerinde en yüksek oy alan ve en iyi kaynak yönetimi araçlarından biridir.

ES Dosya Yöneticisi (ES File Explorer) ücretsiz, tam donanımlı bir dosya ve uygulama yöneticisidir.
Tüm bu işlevleri bir arada sunar: dosya yöneticisi, uygulama yöneticisi, görev sonlandırıcı, indirme yöneticisi, bulut depolama istemcisi (Dropbox, Google Drive, SkyDrive, Box.net, Sugarsync, Yandex, Amazon S3, ve Ubuntu One…), FTP istemcisi, ve LAN Samba istemcisi.
Hem android cihazlarda hem de bilgisayarlarda resim, video, müzik, metin dosyalarına ve diğer dosyalara erişim sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here