Android telefonda kaspersky ile güvende olun

Siber suçlular yalnızca Windows işletim sistemini hedeflemezler. Diğer işletim sistemleri ve yeni popüler cihazlar Android akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda doğru yönelmişlerdir. Üçüncü parti apk indir siteleri aracılığıyla ve daha sonra bu uygulamalar kök düzeyinde erişim sağlayabilir. Bilinen bazı güvenlik açıklarından faydalanabilir ve cihazınızın tam kontrolü aslında sizde değil kötü niyetli kişiye geçmiştir. Kök düzeyinde erişim kazanır sonrada temelde cep telefonu her şeyi yapabilir. Daha da zararlı uygulamalar telefonunuza indirebilir ya da yurtdışı telefon görüşmeleri yapabilir, mesajları gönderir ve saklanan şifrelerinizi ele geçirebilir.

android-telefonda-kaspersky-ile-guvende-olun

Android telefonda, tablette zararlı yazılımlara karşı mücadelede ilk adım Cihazınız genellikle kötü niyetli uygulamalar tarafından kullanılan bilinen bazı güvenlik açıklarına olup olmadığını öğrenmektir. Bilinen bazı güvenlik açıklarına için Android cihazı taramak için ücretsiz bir uygulama Kaspersky Threat Scan (Tehdit Tarama) kullanabilirsiniz. Bu uygulama;  Fake ID, Heart Bleed, Master Key ve FREAK güvenlik açıklarını tarayabilir.

Uygulamayı başlattıktan sonra sadece start scan dokunun ve telefonda her tek bir dosya için virüs taraması yapacaktır. Sadece birkaç saniye içinde sonuçları göreceksiniz. Cihazınızın açıklardan herhangi birinin etkilenip etkilenmediğini görebilirsiniz. Resimde de görüldüğü gibi ‘’no vulnerabilities detected during latest scan’’ android telefonunuzda virüs yoktur. Cihazınızın güvenlik açıklarından herhangi biri ortaya çıkarsa o zaman aygıt üreticisi tarafından yayımlanan güncelleştirmeler aracılığıyla Android işletim sistemi yükseltmelisiniz.

Ayrıca http://forum.xda-developers.com sitesinden cihazınız için kullanılabilir herhangi bir son ‘’rom’’ kullanabilirsiniz. Ancak bu sitedeki ‘’rom’’ kullanırsanız büyük olasılıkla cihazınız garantiyi kapsamı dışında kılacaktır.

Android için Kaspersky Threat Scan (tehdit tarama) uygulamasını bu url’den https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kaspersky.lightscanner

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir