Android Telefonunuzun Google Tarafından Sertifikalı Mı Öğrenin

Bu aydan başlayarak (Mart 2018), Google, Google uygulamalarının yalnızca sertifikalı cihazlarla çalışmasına izin veren yeni bir politika başlattı. Bu, cihazınız Google tarafından onaylanmadıysa, büyük Google uygulamalarından herhangi birini kullanamayacağınız anlamına gelir. Bu uygulamaları sertifikasız bir cihaza yükleseniz bile, mesajınızın cihazınızın sertifikalı olmadığını ve bu uygulamaları kullanmanıza izin vermeyeceğini gösterir.

Sertifika, bu cihazların Google tarafından belirtilen Google uygulamalarını kullanmasını sağlamak için yapılır. Genellikle bu baş ağrısı cihazdaki resmi Android ROM’u fabrikadaki cihazlara yüklediklerinde cihaz üreticisi tarafından halledilir. Ancak cihazınıza özel bir ROM (Lineage OS) yüklediyseniz, belki de Google tarafından onaylanmayacaktır. Ancak, cihazınızın sertifikalı olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz?

android sertifika

Aşağıdaki adımları okuyup öğrenebilirsiniz.

Android cihazınızda Google Play Store’u güncelleyin.

Google Play mağazasını başlatın ve kenar çubuğunu açmak için soldan sağa kaydırın.

Oynatma mağazası uygulama ayarlarını açmak için kenar çubuğundan Ayarlar’ı seçin.

Ayarlar ekranını aşağı kaydırın ve en altta Cihaz Sertifikası (Cihaz Sertifikasyonu) durumunu bulacaksınız.

Cihaz Sertifikası / Cihaz Sertifikasyonu yazısının altında ”Sertifakalı” yazı varsa, Cihazınız Sertifikalı olarak listeleniyorsa, endişelenecek bir şeyiniz yok demektir. Ancak cihazınız Sertifikasız olarak listeleniyorsa, bazı adımlar atmanız gerekebilir.

Sertifikalandırılmamış” cihazınız, cihaz üreticisi tarafından piyasaya sürülen resmi ROM kullanıyorsa, üretici destek yardım hattına başvurmalı ve bu konuda yardım istemelerini rica etmelisiniz. Özel bir ROM, yüklü ROM veya değiştirilmiş bir ROM kullanıyorsanız, cihazınızın sertifikasını https://www.google.com/android/uncertified ziyaret ederek ve cihaz kimliğinizi girerek alabilirsiniz.

Android Akıllı Telefonlarda Cihaz Kimliğini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

http://www.internetkafa.com/android-telefonunuzda-cihaz-kimligini-bulun.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir