Arakan’da Müslümanlar neden katlediliyor?

Sri Lanka’da hiçbir Müslüman öldürülmezken, Birmanya durumu daha ciddi. Burada karşıtlık, dini nefreti kışkırtmak için 2003 yılında hapse atılan bir keşiş Ashin Wirathu liderliğindeki 969 grubu tarafından ön plana çıkarıldı. 2012’de olaylar patlak verdi ve kendisini “Birmane Bin Ladin” olarak adlandırdı.

Şiddet, bir altın dükkanında başladı. Her iki ülkedeki hareketler bir ekonomik şikayet duygusu uyandırıyor. Çoğunluğun hayal kırıklığına uğramış isteklerinin günah keçisi olarak bir dini azınlık kullanılmaktadır. Buda Müslümanlar oldu.

Bir bisikletteki bir Müslüman kızın bir keşişle çarpışması üzerine Budist çeteler camilere saldırdı ve Rangoon’un kuzeyinde Oakkan’da 70’den fazla ev yaktı. Bir kişi öldü ve dokuz kişi yaralandı.

Sri Lanka’nın Savunma Sekreteri Gotabhaya Rajapaksa bir Budist Tugayı eğitim okulunun açılışında onur konuğu oldu ve rahiplere “ülkemizi, dini ve ırkımızı koruyanlar” olarak andı.

Fakat Müslüman karşıtı mesaj, nüfusun bir bölümüyle bir akordu gibi görünüyor.

Her iki ülkede de çoğunluğu oluşturmuş olsa da birçok Budist, ülkelerinin birleşmesi gerektiği ve dinlerinin tehdit altında olduğu anlayışını paylaşıyor.

Tüm dünyada Müslümanların terörist olarak algılanması güney doğu Asya da şiddet için bir araç olarak bilerek ve isteyerek din Budist rahipler kullanılıyor.

Küresel iklim önemlidir. İnsanlar, radikal İslam’ın dünyanın her yerindeki en şiddetli çatışmaların merkezinde olduğuna inanıyorlar. Çok daha evanjel monoteist inançlarla dönüşüm sürüşlerinin alıcı ucunda olduklarını düşünüyorlar.

Myanmar, resmi adıyla Myanmar Birliği Cumhuriyeti ve ayrıca Burma ya da Birmanya, adıyla da bilinen ülk. Myanmar, Güneydoğu Asya’da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer alıyor. Myanmar’da 7 eyalet bulunuyor. Ülkenin Kuzeybatı sınırında yer alan Arakan bu eyaletlerden birisi.

Myanmar, 1948 yılında bağımsızlığını ilan eden bir ülke. Bağımsızlığını ilan etmesi ne yazık ki yönetimin sivillerin eline geçmesi manasına gelmiyor. O günden bu yana ülke yönetiminde cuntacılar ve Budist yanlısı yöneticiler var.

Sorunların temel sebebi: 1982’deki ‘vatansızlık’ kararı!

Rohingyaların yaşadığı katliamların en önemli nedeni Myanmar hükümetinin, kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü ve 1982 yılında kabul edilen Vatandaşlık Kanunu ile de resmileştirdiği Rohingyaların tanınmaması durumu. 1982’de çıkarılan kanun ülkedeki bütün etnik grupları vatandaş olarak kabul ederken, Rohingyalar ülkenin vatandaşı olarak kabul edilmemiş ve resmen ‘vatansız bir halk’ konumuna düştü.

Arakan’da 3 buçuk milyon Müslüman yaşıyordu. Ancak Myanmar hükümetinin haksız uygulamaları ve katliamları sonucu bugün bu rakamın 1 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların Bengal (Bangladeşli) olduğunu ve 1800’lü yıllardaki İngiliz sömürgesi döneminde buraya getirildiğini savunduğu için kimlik vermeyi reddediyor. Resmi rakamlara göre ülkenin yüzde 89’u Budistlerden oluşuyor. Ancak uluslararası kurumların raporlarına göre Myanmar’da yüzde 20 civarında Müslüman nüfusu bulunuyor.

Myanmar dışındaki Arakanlı Müslüman nüfusunun da 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ağırlıklı olarak Bangladeş, Hindistan gibi ülkelere sığınan Arakanlı Mülteci Müslümanlar ise, bulunduğu ülkelerden geri gönderilmekle tehdit ediliyor. Arakanlı Müslümanlar, Myanmar hükümetinin zulmünden kaçarak bazı ülkelere sığınıyor.

arakan musluman

Resim sitesi: bbc.com

Katliamın perde arkası

Tarihten bu yana Myanmar hükümeti yüzünden ‘kimlik’ sorunu yaşayan Arakanlı Müslümanların bugün katledilmesine gerekçe olarak gösterilen olaylar ise 2012 yılında patlak verdi.

Özetle şöyle; 2012 yılının Mayıs ayında, 3 kişilik Budist Rahip grubu, 26 yaşındaki Myanmarlı bir kadına tecavüz edip ardından onu öldürüyor. Budist Rahipler, öldürdükleri genç kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçıyor. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadına yapılanlardan Müslümanları sorumlu tutuyor. Konuyla hiç alakası olmayan 3 Müslüman genç Budistlerin hedef göstermesi sonucu tutuklanıyor. Tutuklanan gençlerden biri dövülerek öldürülüyor. Diğer ikisi de Myanmar mahkemeleri tarafından ölüm cezasına çarptırılıyor. Böylece Myanmar hükümeti, tüm dünyanın gözü önünde Müslümanlara karşı bir katliamın ilk somut adımlarını atmış oluyor.

Müslümanları kim katlediyor?

3 Haziran 2012 – Arakan şehri güneyinde bulunan Toungup şehir merkezinde, 8 müslüman hacı ve yanlarında bulunan 2 otobüs muavini ve bir kadın, Budist Rahipler tarafından öldürüldüler. 5 kişi ise kaçarak canlarını kurtarabildi.

Daha sonra sayıları 300’ü bulan Budistler, bir hacı otobüsünün önünü keserek otobüsten indirdiklerini öldürene kadar dövdü. Ancak bu olayaya bölgenin hükümeti ve devleti sessiz kaldı. Bu olayların ardından Budist rahipleri, güvenlik güçleri ile birlikte teker teker müslüman köylerini yakmaya başladı.

Bu olayın ardından, Myanmar içinde Arakanlılara karşı bir anti-propoganda başlatılıyor. Myanmar, “Arakan Myanmar’ın bir vilayeti değildir. Onlar Bangladeşten gelen illegal göçmenlerdir” söylemiyle Müslümanları tarih boyu maruz kaldığı dışlamayla bir kez daha yüzleştiriyor.

Arakanlılar ne istiyor?

Myanmar hükümeti tarafından dışlanan ve yok sayılan Arakanlı Müslümanların talepleri ise şunlar:

– Vatandaşlık hakkının verilmesi.

– Yopraklarına yönelik saldırıların durdurulması.

– Haklarının tanınması

Kaynak: sevgiplatformu.info, aksam.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir