Babalar günü

Dünyanın en önemli varlıkları anne ve babalarımızdır. Hayat boyu daima yanımızda olan, bizi koruyup kollayan ve emek veren kişilerdir. Onlara olan sevgimizi her gün gösteremesekte özel günlerde sevgimizi gösterme fırsatı buluruz. Bu önemli ve özel günlerden biri de babalar günüdür. Birçok kişi o gün babalar günü mesajları arasından en güzel olanlarını göndererek babalarının mutlu olmasını sağlar.

babalar gunu

Babalar günü ilk defa 19 Haziran’da 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde kutlanmaya başlamıştır. Böyle bir günün oluşmasında ise Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd’un fikri etkili olmuştur. Anneler gününün olması ona bir de babalar günü olması gerektiğini düşündürdü. Asıl önemli etken ise Dodd’un annesinin kendisi ile birlikte altı çocuğunu tek başına büyütmüş olmasıydı. Dodd’un babası 5 Haziran’da doğmuştu ve o da bugünü 5 Haziran da ilan etmek için çalışmalara başlamıştı. Fakat o tarihe yetişmediği için bu kutlamalar üçüncü pazara ertelendi. Babalar gününün 1910 yılında kutlanmaya başlanmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’de 1924 yılında kutlamalara destek vermiştir. Her yıl Haziran Ayı’nın üçüncü pazar günü kutlanan babalar gününde tüm çocuklar babalar günü sözleri kısa olanlarından seçerek babalarının yüzünde bir gülümse bırakmak ister.

babalar

Babalar Günü’nün resmi olarak kabul edilişi ise 1966 yılında Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınlamasından sonra olmuştur. 1972 yılına gelindiğinde ise Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak kabul edilmiştir.

Her günümüz Babalar günü olması dileğiyle.

Bu yazı ajanshaber.com web sitesinden kaynak alınmıştır.

Resimler yenimakale.com sitesinden alıntı yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir