Black Friday Nedir?

Black Friday’nın iki anlamı vardır. Daha çağdaşcası geleneksel olarak birçok çalışanın kendisi için bir tatil olan ABD Şükran Günü’nden sonraki güne atıfta bulunur; bir gün özel fırsatlar ve ağır indirimler dolu, tatil alışveriş sezonunun başlaması sayılır. İlk başta ABD özgüydü ama sonra tüm dünya geneline yayıldı.

Tarihte, Black Friday, 24 Eylül 1869’da gerçekleşen bir borsa felaketiydi. O günlerde, yaygın bir spekülasyon döneminden sonra altının fiyatı düştü ve pazar düştü.

black friday

ABD’de satıcılar müşterileri cezbetmek için sabahın erken saatlerinde özel promosyonlar ile dükkan kapılarını açmaları artık yaygın hal olmuştur. Bazı pazarlık avcıları (müşteriler) favori mağazaların önlerinde bir yer kaparlar ve geceleyin kamp kurarlar. En fanatik Şükran Günü akşamını tamamen atlatıp birkaç gün ya da haftalarca park yerlerinde kamp yaparlar. Promosyonlar genelde eloktronik, giyim mağazalarında olmaktadır.

Satıcılar, satışlarını planlayan bütün bir yıl üzrinde kafa yorarlar. Günü, envanter stokunu aşma konusunda hafif fiyatlarını sunmak ve tatil süslemeleri ve tipik tatil hediyeleri gibi mevsimlik öğeler için ve indirimler sunmak için bir fırsat olarak kullanıyorlar. Satıcılar, büyük kupon ürünlerine ve TV’lerin, akıllı cihazların ve diğer elektronik ürünlerin en çok satan markalarına önemli indirimler sunarlar.

Tüketiciler sıklıkla Black Friday’de en sıcak eğilimli eşyalar için alışveriş yaparlar ve bu da yeterli güvenlik yokluğundan şiddete neden olabilir. Örneğin, 1983’te Black Friday günü, müşteriler o yılın zorunlu oyuncağı olan Cabbage Patch Kids bebeklerini satın almak için ABD genelinde mağazalarda sürtüşme, yumruk kavgaları meydana gelmiştir.

Black Friday Kökenleri

Tatil alışveriş sezonunu bir patlama ile başlatmak ve alışveriş meraklılarını cezbetmek amacıyla mağazalar, günün ilerleyen günlerinde önemli fırsatlar geliştirdiler Şükran Günü, yıllardır birçok şirketin ve işyerinin çalışanlara Cuma günü teslim etmesi üzerine endekslendi.

Peki neden adı? Bazıları güne “black friday” denince ” siyah ” terimine saygı duyulduğunu söylüyor; karlı olabilmek için siyah mürekkeple kâr kaydetme ve kırmızı mürekkep kayıplarını içeren eski defter tutma uygulamasından kaynaklanıyor. Perakende işletmeler, bu Cuma günü (ve sonraki haftasonu), yılın geri kalanında kendilerini “karaya” sokacak kadar satıyorlar.

Ancak, reklamlarda ve reklamlarda görünmeden çoktan önce, aşırı çalışan Philadelphia polis memurları tarafından hazırlandı. 1950’lerde Şükran Günü’nden sonra, alışveriş yapanların ve ziyaretçilerin kalabalığları Kardeş Aşk Şehri’ni sular altına aldı. Sadece Philadelphia mağazaları bu özel güne büyük satışlar ve tatil süslemeleri ve aynı zamanda Cumartesi günü aynı hafta sonu Ordu / Deniz Kuvvetleri futbol maçına ev sahipliği yaptı. Sonuç olarak, trafik polisleri, sürücülerin ve yayaların yoğunluğuyla uğraşmak için 12 saatlik vardiyalarla çalışmak zorunda kaldı ve izin almaları yasaklandı. Zamanla rahatsız subaylar, bu korkunç iş gününü “black friday” olarak görmeye başladılar.

Bu dönemde hızlı bir şekilde popülerlik kazandı ve o günlerde uğraşmak zorunda kaldıkları uzun kuyrukları ve genel karmaşayı tanımlamak için “black friday” yı kullanan satış görevlilerini saklama yayıldı.Önce bir kaça yayılan Philadelphia birkaç asır şaka olarak kaldı. Trenton, New Jersey gibi yakın şehirler Sonunda 1990’lı yılların ortalarında “black friday” ulusları süpürdü ve Birleşik Devletler genelindeki basılı ve TV reklam kampanyalarında görünmeye başladı.

Black firday Evrimi

Yol boyunca Black Friday, sıkışık sokaklardan ve kalabalık mağazalardan dev sıçramayı park alanlarında yumruk çeken ateşli müşterilere ve son Tickle Me Elmo’nun üzerine döküldüğünde biberle püskürmeye kadar vardı. Black Friday bugün ne kadar çılgınca ve üst alışveriş olayına dönüştü?

Bu, Black Friday resmen yılın en büyük alışveriş günü olarak belirlendiği 2000’li yıllarda oldu. O zamana kadar, bu unvan Noel’den önce Cumartesi’ye gitmişti. Ancak, giderek artan sayıda perakendeci, Şükran Günü sonrası satışları “kaçırmayın” demeye başladı ve Black Friday indirimleri derinleşti ve derinleşti. Amerikalı tüketiciler artık bu büyülü alışveriş gününün çekişine direnemedi.

Bugün giderek daha uzun bir olay haline geliyor. 2013 yılında hedef, Cuma sabahı kapılarını açmak yerine Şükran Günü akşamı satışa başlayacaklarını açıkladı. Büyük perakendeciler arasında bir çılgınlık başladı. Best Buy, Kmart, Wal-Mart ve Macy’nin hızlı bir şekilde takip edildi. Bununla birlikte, tüketici harcamalarını analiz etme konusuna ayrılmış bir site olan ShopperTrak’a göre, yalnızca bir alışveriş eklenmesi, satışları yalnızca% 1 -% 2 artıracak gibi görünüyordu.

Şükran Günü satışları hızla büyüdükçe, Black Friday satışları neredeyse aynı hızda düşüyor. Şükran Günü’nün açılmasının birincil yararı: black friday günü tüketicilerin sayısı daha az, kalabalıkları daha küçük ve hatları daha kısa tutmaya yardımcı oluyor.

Cyber Monday Yarışması

Online perakendeciler için, benzer bir gelenek Şükran Günü’nden sonraki Pazartesi günü ortaya çıkmıştır. Cyber ​​Pazartesi , online tatil alışveriş sezonunun resmi olmayan başlangıcı olarak bilinir. E-satıcılar çoğu zaman, mağazalarda Black Friday tekliflerine karşı rekabet etmek için gün öncesinden promosyonlarını ve satışlarını duyururlar . Aslında Cyber ​​Pazartesi fırsatları Şükran Günü saat 12: 01’de hem Walmart hem de Macy’de sunuluyor.

Sonuç olarak, satış açısından, Cyber ​​Pazartesi hızla black fridaya yetişiyor. Ulusal Perakende Federasyonu’ndan gelen istatistiklere göre, Perşembe – Pazar arası Black Friday haftasonları satışları 2012’den beri sürekli düştü. Bununla birlikte, 2015 Black Friday haftasonunda 151 milyon Amerikalı ya gezi mağazalarını alıp online alışveriş yaptı ve yaklaşık 300 $ harcadı. NRF’ye göre kişi başına ortalama olarak. Mağazalarda alışveriş yapanların% 72.8’i kendilerini Black Friday’de satın aldı.

Alışveriş İstatistikleri

Güney eyaletlerinin sakinleri genelde kuzeydeki insanlardan daha fazla para harcıyorlar. Texas eyaleti ve daha doğrusu Austin şehri olan Texas, ülkedeki en büyük harcayıcıların evidir. Ciddi alıcılar barındıran diğer şehirler Scottsdale, Ariz ve San Jose, Kaliforniya’dır. Yüksek yaşam masraflı Amerikalılar ayrıca Connecticut, Hawaii ve California gibi daha büyük harcamaları da görme eğilimindedir.

İstatistikler, erkeklerin Black Friday’de kadınlardan daha fazla alışveriş yapma ve ortalama % 3 daha fazla harcama yapma eğiliminde olduğunu göstermektedir. İstatistiksel olarak yaş, aynı zamanda tatil harcamalarına da neden oluyor; 50 ila 65 yaş grubu ise 18-25 yaş grubundan% 75 daha fazla harcıyor. NRF’ye göre giyim eşyası ve aksesuarların yarısından fazlası (% 51,6) alışveriş yapıyor.

Black firday Önemi

İnsanlar bu meşhur meşgul alışveriş gününde oldukça yüksek miktarda para harcarken, Black Friday’den türetilen satışlar genellikle ülkenin genel ekonomik durumu için bir litmus testi ve ekonomistlerin ortalama güvenini ölçmenin bir yolu olarak düşünülüyor. Amerikan, takdirî harcamalar söz konusu olduğunda Harcamaların ekonomik faaliyetleri yönlendiren Keynesgil varsayımını paylaşanlar, Black Friday satış rakamlarını yavaşlayan bir büyümenin habercisi olarak görüyorlar.

Bazı yatırımcılar ve analistler Black Friday sayısına bakarak perakende sektörünün genel sağlığını ölçmenin bir yolu olarak gösteriyorlar. Diğerleri, Black Friday’in hisse senetleri piyasaları için bir bütün olarak Q4 öngörülebilir herhangi bir kehanetine sahip olduğu fikrini uyandırıyor. Bunun yerine, sadece çok kısa vadeli kazanç veya kayıplara neden olduğunu öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, genel olarak, Şükran Günü veya Noel için ekstra günler geçirmek borsa etkilenebilir. Ticaret etkinliğinin arttığını ve bir tatil öncesi veya daha uzun hafta sonu, tatil etkisi veya hafta sonu etkisi olarak bilinen bir fenomen karşılığında daha yüksek getiri görme eğilimi gösterir. Birçok tüccar , bu mevsimsel darbelerden yararlanmak istiyor.

Black Friday Stock Market Crash

Her ne kadar “black” karlılığa işaret edebilirse de, sıklıkla finansal piyasalardaki felâket günleri tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, 29 Ekim 1929 Salı günü Black Tuesday (salı) günü , piyasa hızla düşerek Büyük Buhran’ın başlangıcını işaret etti. Borsa tarihindeki en büyük günlük düşüş, 19 Ekim 1987’de Dow Jones Endüstri Ortalaması’nın % 22’den fazla düştüğü Black Monday (pazartesi) günü gerçekleşti.

Bunların dublajı black Günleri, 1869’da ABD’deki en erken borsa çökmelerinden biriyle çöktü. Altın pazarı köşeye sıkıştırmaya çalışan Jay Gould ve James Fisk liderliğindeki spekülatörler yüzünden patlak verdi. Eylül ayı başında ellerini alt edebilecekleri kadar külçe aldıklarından, altın fiyatının fırladığı görüldü. Ayrıca, Başkan Ulysses S. Grant’in kayınbiraderi olan Abel Corbin’in yardımına başvurdu. Başkanın, fiyatın daha da yükselmesine neden olan metalin varlığını kısıtlamasına ikna etmesini istediler.

Fakat arzı manipüle etmek için Beyaz Saray’ı kullanmaya teşebbüsleri başarısız oldu. Grant neler olduğunu öğrendiğinde, ABD Hazine’sine bunun yerine altın satmasını emretti. Hükümet 4 milyon dolar değer kaybetti ve 24 Eylül 1869’da altın fiyatı ons başına 160 dolardan 130 dolara düştü. Altın piyasa çöktü ve borsanın önümüzdeki hafta % 20’den fazla düşmesi sonucunda birçok yatırımcıyı mahvetti. Gün mali tarihinde black friday olarak biliniyordu.

Sadece black friday yoktur. Aşağıya yazdığım günlerde bulunmaktadır. Bunların hepsinin temelinde ekonomik krizler sonucu bu günler oluşmuştur.

black Tuesday (salı),

black Monday (pazartesi),

black Wednesday (çarşamba)

black swan (kuğu),

Black Box (kutu),

black Money (para)

black Thursday (perşembe)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir