Chrome tarayıcı kimliğini değiştirin

Web tarayıcınızda bir web sitesi açtığınızda, web tarayıcısı web sunucunuza web tarayıcınızı tanımlamak için kullanılabilecek benzersiz bir dize gönderir. Bu dize, kullanıcı aracısı dizesi olarak adlandırılır. Tüm farklı web tarayıcıları için farklıdır. Aynı web tarayıcısı (Chrome gibi) için bile, farklı sürümler ve platformlar için değişiklik gösterir. Kullanıcı aracısı dizesiyle bir web sitesi, web tarayıcınız, tarayıcının sürümü, kullanılan web oluşturma motoru ve işletim sistemi hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu bilgilere dayanarak, bazı web siteleri size farklı web sayfası setleri sunar. Örneğin, Firefox tarayıcı indirme web sitesini ziyaret ederseniz otomatik olarak işletim sisteminiz için Firefox tarayıcı indirmelerini gösterir.

Kullanıcı aracısı dizesini değiştirerek, web tarayıcınız için tarayıcı kimliğini değiştirebilirsiniz. Bu, Random User-Agent (Rasgele Kullanıcı Aracısı) eklentisini kullanan Chrome web tarayıcısı için çok uygundur. Aynı türdeki benzer uzantıların aksine, bu uzantı kullanıcı aracısı dizesini otomatik olarak değiştirir. Bunun nedeni, yazar tarafından açıklandığı gibi, bir takım web sitelerinden kendinizi anonimleştirmektir. Temelde bu uzantıyı kullanarak, bu web sitelerinin bazılarından kendinizi gizleyebilirsiniz.

Chrome tarayıcı kimligini degistirin

Uzantı (eklenti), Chrome web tarayıcısı için şu anda kullanılan kullanıcı aracısını görüntüleyebilir, uzantıyı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, uzantıyı duraklatabilir, yeni bir temsilci elde edebilirsiniz vb. Tıklayarak bir simge yükleyebilirsiniz. Burada, uzantı ayarlarını da açabilirsiniz.

Rasgele Kullanıcı Aracısı ayarlarında, uzantıyı değiştirebilir, belirli bir süre sonra kullanıcı aracısı dizelerini otomatik olarak döndürmeyi etkinleştirebilir, tarayıcı başlatılırken kullanıcı aracısı dizesini değiştirebilir, Javascript tarafından algılamayı önleyebilir veya kendi özel kullanıcı tanımlı dizini ekleyebilirsiniz.

Ayarlar, rasgele seçerek Chrome için seçebileceğiniz bir dizi kullanıcı aracısı dizesine sahiptir. Bu kullanıcı aracısı dizgelerini kullanabilmek için, bu kullanıcı aracısı dizelerine (aslında web tarayıcı adları ve sürümleri) karşı bir onay işareti koyabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı aracısı dizesinin hiçbir zaman değiştirilmediği alan adı istisnaları da ekleyebilirsiniz.

Chrome için Rasgele Kullanıcı Aracısı uzantısı (Random User-Agent), kullanıcı aracısı dizelerini rastgele seçtiğiniz kullanıcı dizesindeki bir havuzdan değiştirerek web tarayıcı kimliğinizi gizlemenize olanak tanır. İnternette anonim kalmak istiyorsanız yararlı olabilir.

Chrome için Random User-Agent uzantısını bu url’den https://chrome.google.com/webstore/detail/random-user-agent/einpaelgookohagofgnnkcfjbkkgepnp?hl=en tarayınıza kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir