Çocuklar kodlama öğrensin

Aslında bu yazıyı daha fazla uzatmadan, sizleri sıkmadan özellikle anne-babalar çocuklarınız şimdiden kodlama yapamaya yönelteçek rehber niteleğinde bir yazı hazırladım. Zaten sadece çocuklar değil büyüklerinde elinde telefon, tabletler hep ellerimizde. Hayatın her alanında elimizde ve cebimizde. İşte çocukların zamanlarını artık boşa geçirmeyecek. Üşünmeden bu yazıyı okuyun. Çocukalarınız hem okula gitsinler hem de kodalama uzmanı olsunlar.

Bir gün herkes ‘kodlama’ yapacak

Kodlama eğitimi son yılların en gözde konularından. Okullarda zorunlu ders olması isteğinden tutun da çocuğunu kodlama öğrensin diye kurslara gönderen velilere kadar birçok insan kodlamaya sıkı sıkıya sarılmış durumda. Dünyaca ünlü teknoloji dehası Steve Jobs kodlama eğitimi ile ilgili olarak “Bilgisayar programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu, size düşünmeyi öğretir” diyor. Peki, kodlama eğitimi neden önemli?

Kodlama eğitimi nedir?

Kodlama, en basit anlamıyla, bilgisayar ve türevi cihazlara ne yapacağını söylememizi sağlayacak yeni çağın ‘yabancı dil’ becerisidir. Geçmişte sadece yazılım uzmanlarından beklenen kodlama, bilişim dünyasında ortaya çıkan inanılmaz ilerlemeler sonucunda, geçmiş yıllardaki yabancı dil ihtiyacı gibi artık herkesin sahip olması gereken bir temel beceri olarak karşımıza çıkıyor. Aslında, burada ifade edilen kodlama bilişimle üretim becerisinin ‘kod adı’dır. Bilişimle üretim, bugün bilişim dünyasının sahip olduğu donanımsal, yazılımsal ve tasarımsal bileşenleri kullanarak yeni ürünler, çözümler kısacası yeni yöntemler geliştirebilme becerisidir.

cocuklar kodlama ogrensin

Neden önemli peki?

Bugün tüm dünyada çocukların ilkokul veya ortaokulda aldıkları eğitimle, biz yetişkinlerin sahip oldukları meslekleri icra etme şansları olmayacak. Mesela doktorluk gibi mesleklerde bile akıllı cihazlar devrede. Önümüzdeki 20-30 yılda bütün mesleklerin işleyişi şimdikinden çok farklı olacak. Hele hele Türkiye gibi, başkalarının ürettiği ürünleri kopyalayan ve montajlayan ülkelerde durum daha da ciddi. Sanayi devrimine ait olan ucuz emek gücünün ve ‘ara eleman’ kavramının yavaş yavaş yok olacağı yeni bir döneme girdik. Bugün artık, en iyiyi tasarlayabileceğimiz sürece üretimini ve lojistiğini çok fazla düşünmeyeceğimiz bir çağa geldik. Bu çağın adı ‘tasarım çağı’dır. İşte bu tasarım çağında yetişkin olarak iş ve sosyal hayatta yer alacak alan çocuklarımızın kendi mesleklerini icat edebilecekleri becerilerle donatılması gerekmektedir. Bu becerilerin en başında gelen ise okuma-yazma ve matematik ile beraber bilgisayarlara emir verebilme becerisi olan kodlamadır. Hatta kodlama, önümüzdeki kısa zaman dilimi içerisinde yabancı dil bilmekten çok daha önemli olacak, çünkü bugünden örnekleri çıkmaya başlayan minik akıllı cihazlar onlarca farklı dilde konuşabilmemize, yazabilmemize, okuyabilmemize yardımcı oluyor.

Yani kodlama geleceğin dili…

Kodlamayla çocuklarımız elektronik aletleri kullanmanın ötesinde, onları kendi istekleri doğrultusunda çalışabilir hale getirme becerisi kazanmış olurlar. Kodlama ‘algoritmik düşünme’ becerisi kazandırır ve geliştirir. Çünkü bilgisayar kodları yazma süreci, iç içe geçmiş onlarca problemden oluşan bir duruma çözüm planı geliştirmeyi gerektirir. Kodlama yapan bir kişi karşılaştığı problemlerin ‘neden-sonuç’ ilişkilerini tanımlamak için analitik düşünme, alternatif çözümler üretme, en uygun çözümü belirleme ve bunun uygulama adımlarını planlama gibi becerilerini doğal olarak ve farkında bile olmadan geliştirir. Bilgisayar kodları yazabilen bir çocuğun sahip olacağı en büyük avantaj ise ‘hayalini kurduğu’ veya ‘aklına gelen’ bir şeyi yapabilme-üretebilme becerisi olacaktır. Silikon Vadisi’nde bulunan yüzlerce şirketin kurucularının hayat hikâyelerini okuduğumuzda, birçoğunun bilişimle üretim becerisinin en önemli adımlarından olan kodlama becerisini çocukluk yıllarında kazandığını görürüz. Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates bunların en bilinenleridir.

Ailelere tavsiyelerimiz.

Türk eğitim sisteminin içinde kodlama mutlaka olmalı. Okullarda ders olarak okutulmalı. Tüm anne babalar, çocuklarına mutlaka kodlama eğitimi aldırmalılar.

KODLAMA EĞİTİMİ İLE İLGİLİ 5 ŞEY

Kodlama eğitimine ilkokulun ilk yıllarından itibaren her yaşta başlanabilir.

Bu eğitim ile çocuklar neden-sonuç ilişkisi kurabilir, analiz yapma ve sorun çözme yeteneği kazanır.

Kodlama eğitimi güncel eğilim ve kavramların benimsenmesinde başat rol üstlenir.

Scratch, Appinventor, MS KODU, Alice gibi kodlama sitelerinden ücretsiz olarak kodlama öğrenilebilir.

Kodlama eğitimi çocuklardaki özgüveni ve özsaygıyı geliştirir.

Çocuklara Programlamayı Nasıl Öğretiriz? yazısınız aşağıdaki bağlanrıdan okuyabilirsiniz.

http://www.cocuklaricinkodlama.com/2016/03/05/cocuklara-programlamayi-nasil-ogretiriz

Algoritma kodlama işine girmeden önce muhakkak ilk öğrenilmesi gereken eylem olsa gerek. Çünkü algoritma mantığını öğrenince kodlamayı ezbere öğrenmemiş olurlar.

Çocukaların kodlama öğreneceği web siteleri:

http://www.hackercan.com/tr

https://app.hackercan.com/tr/game/2/1#hint

Yabancı dile ihtiyaç duymadan %100 Türkçe kodlama ile programlamayı öğrenmek üzerine geliştirilen Hacker Can ile ana dilde kodlamaya başlayabilirsiniz. Erken yaşta kodlama eğitimi ve okullarda uygulanması gereken öğretim yöntemlerine dair yazılmış makalemizi inceleyebilirsiniz. Hacker Can ile Türkçe kodlamayı hemen öğrenin. Yabancı dil bilgisine ihtiyaç duymadan programlamaya ilk adımı atın.

https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/kodu.aspx

Kodu özellikle çocukların bilgisayar oyunu yaratmaları için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. Çocukların da yetişkinler kadar kolaylıkla kullanabileceği ve eğlenebileceği bir şekilde tasarlanmıştır. Kodu’yu kullanmak için bir Windows 7, 8 veya 10 kurulu bir bilgisayar gereklidir.

AppInventor
Android Telefon ve tabletler için en hızlı şekilde uygulama geliştirmenizi sağlayan bir kaynak. Yeni başlayanalar bile bu sitede birkaç saat içinde bir uygulama hazırlayabilir. Adım adım açıklama videolarıyla desteklenen bölümü sayesinde programlama konseptini öğretiyor.

GameStar Mechanic
Kullanıcıların kendi video oyunlarını tasarlamalarına yardımcı oyun bazlı çalışan bir site. Profesyonel insanlardan oyun tasarımı kurslarının alınabildiği, orjinal oyunların oluşturulabildiği ve 250 bin tasarımcının bulunduğu ortamına tasarladığınız oyunu gönderebildiğiniz bir site.

Codecombat oyun oynayarak farklı programlama dilleri için kod öğrenmek için yardımcı olan kullanışlı bir çevrimiçi web sitesidir. Üstelik siteyi Türkçe olarak kullanabiliyorsunuz.

CodeCombat, gerçek bir şekilde oyun oynarken öğrencilerin bilgisayar bilimi öğrenmeleri için bir platformdur. Önceden programlama deneyimi az veya hiç olmayan öğretmenler tarafından bile mükemmel bir şekilde test edildi.

Siteye aşağıdan ziyeret edebilirsiniz.

http://codecombat.com

Scratch
Scracth, MIT den öğrenciler, akademisyenler ve kendi alanlarında uzman pek çok kişinin desteğiyle hazırlanmış eğitici bir programa dili. Kaydetmeden sitede mevcut projelerle oynamak, değiştirmek ve test yapmak mümkün.

Tynker
10-15 yaş çocuklarına yönelik bir site. Temel programlamaya, ses çıkarmayı, karakterleri hareket ettirmeyi, çizim yapmayı, tekrar ettirmeyi öğreterek giriş yapıyor. Kendi yapboz oyunlarını hazırlamaya yönelik her türlü görsel ve yazılı açıklamayı içeriyor.

Lego, son zamanların en çok oynanan oyuncağı seçildi. Bu biraz daha robotik bir oyuncak. Lego Mindstorms sitesinde daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Türkçe’de kullanabiliyorsunuz.

Alice; öğrencilere nesne yönelimli ve olay yönlendirmeli programlama öğretmek amacıyla tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı 3D programlama ortamıdır. Alice öğrencilere, sürükle-bırak, nesneye hareket kazandırma ve oluşturma gibi araçlar sağlar. Alice’in bir çeşidi olan Storytelling Alice; Caitlin Kelleher’in Carnegie Mellon Universitesi Bilgisayar Bilimleri’ndeki doktora çalışması olarak geliştirildi.

https://www.morpacocuk.com.tr

http://www.tebcocuk.com/calis-kazan.html

https://www.kodugamelab.com

https://www.playcodemonkey.com

https://code.org

http://codecombat.com

Khan Academy

Çocuklar için Kodlama Uygulamaları

Hakitzu Elite&Robot Hackers, Phone, iPad, Android, Ücretsiz, 9 yaş+

Çocukların Javascript’i öğrenmelerini sağlayan bir uygulama. Programlamayı önceden bilmek gerekmiyor. Yeni başlayanlar için ideal. Birden çok oyuncuya izin veren bir robot dövüşü oyunu. Ancak kullanıcılar başlangıç, programcı ve ‘hacker’ olarak ilerleyebiliyor oyunda. Yani ne kadar çok elle kod yazılırsa oyunda o kadar çok puan toplanıyor ve daha güçlü araçlara erişiliyor.

Kodable, iPad, Non-Pro versiyonu Ücretsiz, 5 yaş+
Kodable programlamayı ve problem çözmeyi çocuk dostu bir ortamda çocuklara anlatmayı hedefleyen bir uygulama. 5 yaş ve üstü için tasarlanmış. Pro versiyonu 3 ayrı dünya ve 90 seviyeyle geliyor.

Hopscotch

iPad, Ücretsiz

Bu uygulama Scratch ve Tynker ile benzer şekilde sürükle bırak mantığı ile sadece iPad´de çalışır. Scratch ve Tynker kadar geniş özellikli olmasada başlangıç için bir çocuğun kodlama deneyimi yaşaması ve kodlama ile ilgili temel yaklaşımları öğrenmesi ve mantıksal düşünme, problem çözme becerilerini geliştirmesi için yararlıdır.

Cargo-Bot

iPad, Ücretsiz

Cargo-Bot kodlama becerileri öğreten diğer bir oyundur.  Her düzeyde renkli bir sandığın yerini değiştirmek üzere kurgulanmış bir oyundur. Oyun aslında iPad üzerinde Lua kodlama dilinde hazırlanmış olan Codea uygulaması ile tasarlanmıştır. Küçük çocuklar için Lua kodlama dili zor olacağı için bu oyun onların temel kodlama becerileri ve mantıksal düşünme becerilerini geliştirmek için idealdir.

 
Daisy the Dinosaur

iPad, Ücretsiz

Hopscotch uygulamasının tasarımcılarından başka bir uygulama, çocuklar için günlük kodlama uygulamaları içindir. Arayüz Hopscotch benzeridir fakat daha basittir. Sadece bir Dinazorun hareketlerini ve temel işlevlerini yapmak için tasarlanmıştır ama bu sırada kodlamanın temellerini öğretir.

Şuna hiç şüphe yok ki; Bilgisayar Bilimleri de Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, gibi temel bir bilim olması gerektiğini farkına varmalıyız artık. Bilgisayar sadece oyun, chat, msn, facebook, internet değil. Bilgisayar Bilimleri öğrencilerin problem çözme, mantığı geliştirme, eleştirel düşünme gibi konularda gelişmesini sağlayacak somut bir bilimdir. Hayal edilenler anında bilgisayar üzerinde uygulanabilmektedir. Bilişim’i, sosyalliğini, asosyalliğini, İlköğretimdeki Bilişim Teknolojileri dersini tartıştığımız bu günlerde, bilgisayar bilimlerinin bu yönüne dikkat çekmek gerekli. Bilgisayar tek başına oyun değil, oyuncak değil.

Bilişimin güzel tarafları ile ilgilenmeyi bırakmayalım. Çocuklarımızın zamanını sadece oyun oynayarak harcamayalım.

Kayanaklar:

http://www.onlineanne.com

http://www.ogrenmeyoldasi.com

http://rfsinovasyon.com

https://www.cyber-warrior.org

http://www.cocuklaricinkodlama.com

http://kubrakose.blogspot.com.tr 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir