Deep web erişme yolları

Bir önceki yazımızda bakın internetin yeraltı dünyası: deep web öğrenin başlıklı yazıda ne olduğu hakkında bilgilendirmiştik. Şimdi sıra geldi; deep web derin web erişme yolları anlatmaya çalışacağız. Bu yazının devamı kesin gelir.

Chrome, firefox, opera tarayıcılarla deep web (derin siteler) erişmek mümkün değildir. Tor browser tarayıcıyı indirerek girmeniz gerekmektedir.

Tor internette daha fazla güvenlik isteyen kuruluşlar ve kişiler için bir araç setidir. Bunu kullanarak, veri trafiği anında haberler, tarayıcılar, ssh, ve tcp protokolü anonim hale kullanan diğer uygulamalar tarafından oluşturulur. Tor tarayıcıyı üstelik windows yanı sıra farklı işletim sistemleri ve telefonlarda da kullanabilirsiniz. Usb bellek ile doğrudan çalıştırabilirsiniz. Tor tarayıcıyı yüklemeye gerek yok.

Eğer tor kullandığınızda iletişim soğan (onion) denilen yönlendiriciler (onion router) olarak adlandırılan sunucuların bir dağıtılmış ağı ile bağlantılıdır. Çünkü trafik, koruma ve internette anonim kalmasını kullanıcı hakkı amaçlayan bir projedir ve daha güvenlidir.

Bunun yerine tor kaynaktan hedefe direkt rota alır. Tor ağı veri paketleri, veri (bilgi) nereye geldikleri ve nereye uygunsuz gözlemci noktasını bilir ki izlerini kapsayan çeşitli sunucular üzerinden rast gele bir yol alır.

Bu teknolojinin amacı “trafik analizi”, devletin güvenliğine ek olarak, anonim ve gizliliği, gizli ticari eylemleri ve ilişkileri tehdit aslında (ağ izleme ) bir biçimine karşı, web kullanıcıları korumak için davranır.

Derin web’de gezinirken çalıştırdığınız risklerin farkındasınız. Artık sen orada bir şeyler bulmaya hazırsın.

Derin web erişmek için kullandığınız bazı arama motorları aşağıya sıraladım.

onion wiki ile deep web en ünlü arama motorudur. Tabi bizim bildiğimiz deyelim. Aslında tek yaptığı iş konulara göre bağlantıları gösterir.

infomine bu motor university of california da dahil olmak üzere kuzey amerika kütüphanelerin bir grup tarafından inşa edilmiştir. Forest üniversitesi, california state üniversitesi ve detroit üniversiteside vardır. İnfomine aramalarında birçok şeyler arasında bilgi veritabanları, elektronik dergi, elektronik kitaplar, bültenler, e-posta listeleri, online kütüphane katalogları, makaleler, araştırmacıların dizinleri ve birçok diğer özellikleri vardır.

vlib öğrenciler tarafından daha da geliştirilmiştir. Arama kutusuna terimi girin veya basitçe dikey menüye tıklayabilirsiniz.

intute İngiltere merkezli olmasına rağmen farklı kitlerle yoğun alakası vardır. Tarım, tıp, mühendislik gibi akademik işleri için anahtar kelimeler ile arama yapılabilir.

completeplanet en iyi deep web arama motorlarından biridir. Gıda, içecekler, askeri konular gibi durumlarda sonuçlara ulaşabilirsiniz.

infoplease genel ansiklopediler, almanaklar, atlas ve biyografiler aramada etkilidir.

deepwebtech tıbbi, iş ve bilim konularını aramada diğerleri gibi iş çıkartır.

scirus bu arama motoru gazete bulma, bilim dünyasına kendine adamıştır. Bilim adamlarının ders öncesi baskı öncesi malzemesi, patent sayfalarına ulaşabilirsiniz.

techxtra arama motoru birçok veri ve teknik raporlar, matematik, mühendislik ve bilgisayar odaklı kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir