Dns sunucularını bilgisayarınıza eşitleyin

İnternet ortamında ulaşamadığımız sitelere ulaşmak için yabancı bir ülkede bulunan web sunucusuna bağlanmak için dns yapılandırıcı programlar kullanırız. Bu programlar vasıtası ile en hızlı sunucuya bağlanıp internette hızlı olmak herkes ister. Bu dns yapılandırıcı programların yanına adeta bir dost gibi gerekli olan bir programa ihtiyaç duyarız.

Ancak her zaman bilgisayar için de iyi popüler dns istemcileri (opendns,googledns vb…) ağınız için en uygun bulmak için namebench kullanabilirsiniz. Namebench ile bilgisayarınıza dns adreslerini eşleştirme yapabilirsiniz. Program size hızlı dns sunucularının listesini verecektir. Namebechi mac os x, windows ve linux üzerinde çalıştırabilirsiniz. Tamamen ücretsiz bir yazılımdır.

Programı indirdikten sonra çalıştırmadan önce hiç bir ayar yapmadan start benchnark butonuna basarak işleme başlayabilirsiniz. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Program tarayıcınızda detaylı sonuçları gösterecektir. Namebench dns sunucularını arama ve analiz ettikten sonra bilgisayara uygulamak için birincil sunucu (pirmary server) ve İkincil dns server (second server) parametrelerinizi seçmeniz gerekir. İşlem bitince varsayılan tarayıcınızda hızlı dns servislerini göreceksiniz. Artık sizlere hızlısını kabul etmek kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir