E-Ticaret Satışlarını Arttırmanın En İyi Yolları

İster yeni bir işletme veya birkaç yıldır ticarette olun daha fazla e-ticaret satışı yapmak şirketinize, işinize fayda sağlayacaktır. Bazı olumsuzluklar olur, ancak cesaretinizi kırılmasınıza asla izin vermeyin. Daha fazla müşteri kazanmak ve geliri artırmak için yeni yollar bulmakta zorluk çekiyorsanız, size bazı ipuçları verebilirim.

Önceki yöntemleriniz bir noktada işe yaramaz olabilir.

İşletmenizin sürekli olarak yeni trendlere ayak uydurması önemlidir.

Tüketici alışkanlıkları, özellikle de e-ticaret sektöründe değişiyor.

İşte, e-ticaret sitenizde daha fazla satış yapmak için en iyi yollar.

E-Ticaret satıslarını arttır

  1. Mevcut müşterilerinizi hedefleyin

İşletmelerin büyümekte zorluk çekmesi durumunda, hemen düşünmesini sağlarlar, çünkü yeterli müşterileri yoktur. Bu ortak bir yanlış anlamadır, bu nedenle sonuçlara atlamayın. Tüm gayretinizi müşteri kazanımına odaklamak yerine müşteri tutma stratejinizi geliştirmelisiniz . Müşterilerin bir e-ticaret sitesinde sahip oldukları etkiye bir göz atın:

Web sitenizde yalnızca bir satın alma gerçekleştiren yeni müşteriler ve müşterilerle karşılaştırıldığında, sadık müşteriler:

alışveriş sepetlerine daha fazla ürün ekleme

daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip ol

sitenizi her ziyaret ettiklerinde daha fazla gelir elde edin

Beni yanlış anlama.

Açıkçası, yeni müşteriler kazanmaya devam ederseniz işletmeniz için harika.

Ancak bu daha pahalı bir pazarlama stratejisidir.

Mevcut müşteri tabanınızın peşinden gitmek çok daha maliyetlidir.

Bu insanlar markanıza zaten aşinadırlar.

Ürünlerinizi nasıl kullanacaklarını biliyorlar ve öğrenme eğrisi yok.

Bu nedenle, deneyimlerini geliştirme yöntemlerine odaklanın.

İnsanlara alışveriş yaptıkları her seferinde daha fazla para harcamak için teşvik edici bir müşteri sadakati programı geliştirmeye çalışın.

2. Sitenizi güvenilir olduğunu gösteren görüntü simgeleri

Kabataslak veya güvenilmez görünüyorsa, kimse sizin e-ticaret sitenizde alışveriş yapmak istemez. Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, web sitenizin güvenli olduğundan emin olmaktır.

Siber güvenlik, bugünlerde alışveriş için büyük bir endişe kaynağıdır. Bilgilerinin güvenliği, çevrimiçi alışveriş yapanların önceliğidir. Bunu tanımanız ve gerekli ayarlamaları yapmanız gerekir. Ama güvenilir olduğunuzu ispatlamak için ne yapabilirsiniz? Web sitenizin kullandığı güvenlik işaretlerini gururla gösterin.

  1. Video gösterileri kullanın

Tüketiciler videoları sever. Aslında, dünya genelindeki pazarlama uzmanlarının yarısından fazlası, videonun diğer pazarlama taktiklerine kıyasla en üst düzeyde yatırım getirisine sahip olduğunu söylüyor. Videoları olan web siteleri, ortalama bir kullanıcıyı sayfalarında% 88 daha fazla vakit geçirir. Buna ek olarak, videolar reklamların yanı sıra da yapar. E-ticaret markası Robo, video reklamları çalıştıran gelirle 4.7 milyon dolar kazandı . Bu, satmaya çalıştığınız her ne olursa olsun ilginin artmasına ve ilgi duyulmasına neden olur. Videolar insanlarla daha çok artıyor, bu yüzden sadece okumaktan ziyade ne izlediklerini hatırlayacaklar.

Video, kullanıcılara bu ürünü günlük yaşamlarında nasıl kullanabileceklerini gösterir. Listelemek bir şey, ancak müşterilere video gösterileri yoluyla nasıl çalıştığını göstermek çok daha etkili. Dolayısıyla daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Bu strateji, tüm ürünler için mutlaka geçerli olmayacaktır. Örneğin, bir gömlek satıyorsanız, gömlek nasıl giyileceğini göstermek zorunda değilsiniz. Ancak kullanım ve işlevsellik bakımından kıyafetlerinizle ilgili özel bir şey varsa, bir video bu mesajı iletmenin harika bir yoludur. Ayrıca, benzersiz veya yaratıcı olabilecek yeni ürünler satan e-ticaret siteleri için ideal bir strateji.

  1. Müşteri referanslarını eklediğinizde fotoğrafları kullanın

Kullanıcı yorumları ve referansları kavramın kanıtını göstermek için harika bir yoldur. Fakat isimsiz ve yüzsüz insanlardan gelen bir mesaj gerçekten inandırıcı değildir. Görüşlerinizi bir adım daha ileri götürün. Bir fotoğraf ekleyin ve kişinin tam adını ve unvanını ekleyin (ürününüzle alakalı ise).

Yüzünün resmini eklemek, onun gerçek bir insan olduğunu ve sadece senin yaptığın birisini göstermediğini gösterir. Bu referans, başkalarını satın alma ve daha fazla satış yapmaya teşvik edebilir.

  1. Müşterilerinizin mobil cihazlarından alışveriş yapmak istediklerini bilin.

Bir e-ticaret web siteniz olması, müşterilerinizin yalnızca bilgisayarlarından alışveriş yaptığını varsaymanız anlamına gelmez. Gerçek şu ki, insanlar online alışveriş yapmak için cep telefonlarını ve tabletlerini kullanıyorlar. Araştırmalar, mobil kullanıcıların% 40’ının cihazlarından online bir şey satın aldığını gösteriyor .

Dahası % 63’ü telefonlarıyla alışveriş yapıyor. Bu sayılar göz ardı edilemez. Web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olduğundan emin olun. Siteniz mobil uyumlu değilse, potansiyel satışları uzaklaştıracaktır. Optimize edilmiş bir mobil site bulunmayanlarınız için, satışlarda bir düşüş görmenizin sebeplerinden biri olabilir. Düşünebileceğiniz başka bir şey, bir mobil uygulama oluşturmaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı müşteriler için işleri kolaylaştırıyor. Müşteri deneyimini iyileştirmek, daha fazla satış elde etmenize ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Müşterilerin ne istediklerini odaklamak için bir yol bulun.

Kolaylık, hız, Kaydedilen tercihler ve ayarlar, Faydalar ve ödüller, Kişiselleştirme, Eğlence

Web siteniz, mobil siteniz ve mobil uygulamanız bu avantajları sağlayabiliyorsa, daha fazla satış elde etmek için bir sorun yaşatmazsınız.

  1. Daha fazla indirim teklif edin

Bu basit gelebilir, ancak yeterli şirketlerin müşterilerine indirimler sunuyor. Kâr marjlarından endişeleniyorsanız, zaman kadar eski bir pazarlama stratejisi kullanın. Her bir ürünün taban fiyatını artırın ve ardından satışa koyun.

  1. En çok satan ürünlerinizi sergileyin

Müşterilerinize biraz yön verin. Onlara insanların en çok ne aldıklarını gösterin. Web sitelerinde ana sayfada “en çok satan” kategorisi bulunsun. Sitenize herkes, tam olarak ne aradıklarını bilecektir. Şirketiniz geniş bir yelpazede farklı ürünler satıyorsa, özellikle yeni bir müşteri için zor olabilir. Birisi sitenize takıldığı zaman, popüler olan ürünlere yönelebilirler.

Ayrıca, bu ürünü en yüksek kenar boşluklarıyla ürünleri tanıtmak için de kullanabilirsiniz. Aslında en çok satanlarınız (kimsenin bunu bilmesine gerek yok), bunları ana sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Mükemmel bir dünyada, en çok satan ürünleriniz aynı zamanda en karlı ürünlerdir, bu nedenle kar marjlarını artırmak için ayarlamalar yaparsanız bunu gerçekleştirmeye çalışın.

  1. Tatiller için promosyonları arttırın

Özel olaylar, insanların yılın normal bir günde olduğundan daha fazla alışveriş yapmak ve harcamak isteyecekleri bir zamandır. Bu nedenle her zaman e-ticaret sitelerine tatil satışlarını aktif olarak tanıtmasını gerklidir. Bu etkinlikler sırasında büyük satışlar yapmanız için küçük bir fırsat penceresine açılabilir.

  1. FOMO (eksik olma korkusu)

E-ticaret sitenizde ürünler satarken aciliyet hissi yapamanız gerekir. Bu, satın almayı daha sonraki bir tarihte tamamlamak için beklemek yerine, alışveriş yapmak için hızlı davranmalarını sağlayacaktır. Müşterilerinize durum böyle olmamasına rağmen sınırlı miktarda ürün kaldığınızı söyleyin. Havayolları her zaman bunu yapar.

Bu strateji, fiyat duyarlı bir müşteri (çoğu insan) bir dürtü satın alma kararı alabilir. Artık satın almadıkları takdirde daha fazla para harcayacağına dair bir korku yapar.

  1. Farklı ödeme seçeneklerini kabul edin

İnsanlara web sitenizdeki ürün ve hizmetleri ödemek için farklı seçenekler sunmanız gerekir. Sadece Visa ve MasterCard’ı kabul ederseniz, bir sürü potansiyel müşteriden yabancılaşıyorsunuz demektir. Kredi kartlarına ek olarak bankamatik kartlarını kabul etme yeteneğine sahip olduğunuzdan emin olun.

Apple Pay gibi alternatif ödeme seçenekleri de popülerlik artıyor. Mobil bir uygulamanız varsa, müşteriler Apple Pay ile öğeleri yalnızca birkaç tıklama ile kolayca ödeyebilirler.

Ödeme işlemini olabildiğince basit hale getirmek, daha fazla e-ticaret satışı elde etmenize yardımcı olacaktır.

  1. Değer teklifinize odaklanın

Müşteri, web sitenize ne zaman girdiğini görüyor? Telefon numaranız mı, Şirketinizin misyonu? Bunlar etkili değil. Müşterilerinize, piyasada bulunan benzer ürünlerden ürününüzü ayıran şeyleri söyleyin.

Özetlersek:

Satışlar yavaşlar ya da durgunlaşmaya başlarsa, artık e-ticaret sitenizde ürün ve hizmetleri pazarlamak için yeni ve farklı yollar bulmanın tam zamanıdır. Yeni müşteriler bulmaya çalışmak yerine pazarlama çabalarınızı mevcut müşteri tabanınıza odaklayın. Müşterilerin kişisel bilgilerinin yanı sıra kredi kartı numaraları girmek konusunda rahat hissetmek için web sitenizin güvenli olduğundan emin olun. Müşterilere ürünlerinizi nasıl kullanacaklarını göstermek için video gösterileri kullanın. Müşteri referanslarını kullanın. Ancak, bu referansları geliştirmek istiyorsanız, onlara bir fotoğraf ekleyin. Tatiller gibi yılın özel zamanlarında çok sayıda promosyon ve reklam sunmak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.Müşterileri bir dürtü satın almaya ikna etmek için aciliyet hissi oluşturun. Mobil kullanıcıları unutmayın. En azından web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerekiyor. En çok satan ürünlerinizi tanıtın. Benzersiz ve uygulanabilir bir değer önerisi mişterinizin karşısına çıkın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir