En Hızlı DNS Sunucusu Bulun

Bir web tarayıcı penceresinde web sitesi adresini yazıp Enter tuşuna basarsanız, bir takım şeyler olur. Web tarayıcının yaptığı ilk şey yapılandırılmış etki alanı adı sunucusunu (DNS) sorgulamaktır. DNS yanıtı, web sitesinin web sunucusunun IP adresini içerir ve tarayıcı, web sayfalarını açmak için HTTP isteklerini gönderir. Hızlı tepki veren bir DNS sunucusu kullanıyorsanız, web sitelerine ve diğer sunuculara, yavaş tepki veren bir DNS sunucusu kullanmaktan daha hızlı bağlanacaksınız.

Bölgenizdeki mümkün olan en hızlı DNS sunucularını bulmak için, GRC (Gibson Research Corporation) tarafından geliştirilen DNS Karşılaştırma Aracı’nı kullanabilirsiniz. Taşınabilir bir araçtır ve herhangi bir şey yüklemeden herhangi bir Windows sürümünde kullanılabilir.

En Hızlı DNS

DNS Karşılaştırma Aracı’nı başlatabilir, Nameservers (Etki Edenleri) sekmesine geçebilir ve kıyaslamayı başlatmak için Run Benchmark düğmesine basabilirsiniz. Zaten eklenen birçok kamuya açık alan adı sunucuları ile birlikte gelir ve kıyaslama onlarla çalışır. Ancak, kendi ad sunucularınızı eklemek istiyorsanız, Add/Remove düğmesine tıklayıp gösterilen küçük pencereyi kullanarak ekleyebilirsiniz.

Kıyaslama sonuçlarında, listenin en üstünde en iyi ve en hızlı performans gösteren ad sunucularını görebilirsiniz. Bunlar, İnternet performansını iyileştirmek için bilgisayarınızda veya yönlendiricinizde kullanmanız gereken ad sunucularıdır.

GRC DNS Benchmark programını (DNSBench) https://www.grc.com/dns/benchmark.htm adresinden indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir