En Popüler Dijital Para Birimleri

Dijital para birimleri (başka şekillerde bilindiği üzere alt para veya kripto (şifreli) para birimleri) para dünyasında dalgalanmalara neden oluyor. Farkında olmadıklarından dolayı, bunlar bir dizi merkezi olmayan peer-to-peer dijital para birimi. Her şeyi başlatan elbette Bitcoin, ancak 1300’den fazla Bitcoin benzeri dijital para birimleri bulunmaktadır.

Dijital Para Birimleri

Bu dijital para birimlerinden bazıları diğerlerinden daha kolay benimsiyor ancak elbette ki, zıtlar var. Bazıları düşük likiditesinden dolayı daha büyük bir risk oluşturmaktadır ve diğerleri kabul görmeyle ilgili sorunların yanı sıra tutum sorunlarıyla da ilgilidir. Bunlar, onlarla flört etmeyi düşünmeden önce farkında olmalısınız gerçek meselelerdir.

Bitcoin’in en popüler dijital para biriminlerinden bahsedeceğim.

Bitcoin – BTC

Bitcoin çoğu fiili dijital para birimidir. 2009 yılında piyasaya çıktı ve kuvvetle büyüdü. Bitcoin, geleneksel online ödeme mekanizmalarına kıyasla düşük işlem ücreti vaadi sunar.

Bitcoin’in büyük itirazının, merkeziyetçi bir otoriteyle işletildiği gerçeğidir. Bu, hükümetin yayınladığı geleneksel fiat para birimleri karşısında uçuyor. Bitcoin bugüne kadar 45 milyar dolar civarında bir piyasa değerine sahiptir.

Bitcoin son zamanlarda kullanıcılar tarafından iki yıl süren kavga sonrasında ayrıldı . Bitcoin Cash ve Bitcoin artık resmi olarak rakip para birimleri. Hangisi kazanacak, sadece zaman söyleyebilir.

Litecoin – LTC

Litecoin 2011’de piyasaya sürüldü ve Bitcoin’den sonra piyasaya çıkan ilk dijital para birimlerinden biriydi. Kendilerini Bitcoin’in altın rengi olarak düşünmekten hoşlanıyorlar. MIT Lisansüstü ve eski Google mühendislerinden Charlie Lee tarafından hazırlanan Litecoin çok popüler oldu.

Tüm kripto para birimleri gibi merkezi bir denetime sahip olmayan açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanıyor. Bitcoin’e çok benzer, ancak daha hızlı bir blok oluşturma oranı vardır. Bu, Litecoin’in sıfıra yakın maliyetle daha hızlı işlem onayı vermesini sağlar. Çok sayıda tüccar da kabul etmeye başladı.

Zcash – ZEC

Zcash , 2016’nın ikinci yarısında piyasaya çıktı ve gücünden güç aldı. Bu çatlaklar kendilerini “Bitcoin para için HTTP’ye benziyorsa, Zcash HTTPS” olarak tanımlıyor. Bu dijital para birimi, açık kaynaklı, merkeziyetçi olmayan işlemlerin tüm avantajlarıyla birlikte gelir.

Zcash, işlemlerin gizliliğini ve seçici şeffaflığını sunar. Kendisini HTTPS’den Bitcoin’in HTTP’sine ayırmasının nedeni budur. Blockchain üzerinde kaydedilen tüm işlemlerde daha fazla güvenlik ve gizlilik sunmayı iddia ediyor. Gönderen, alıcı ve tutar gibi kullanıcı bilgileri gizli tutulur.

Bu dijital para birimi, kullanıcılara “koruma” işlemlerinin seçimini sunar. İşlem içeriği gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak şifrelenir.

Dash – DASH

Bir zamanlar Darkcoin olarak bilinen, Dash’in Bitcoin’den daha gizemli olması gerekiyordu. Bu dijital para birimi, merkez bankası ana kod ağı sayesinde diğerlerinden daha iyi bir anonimlik sunar. Bu, tabii ki işlemlerin neredeyse izlenemez hale gelmesine neden olur.

2014’teki lansmanından bu yana, Dash oldukça kapsamlı bir gelişme kaydetti. Evan Duffield tarafından geliştirilen, CPU veya GPU kullanarak Dash’tan para alabilirsiniz.

Darkcoin, Digital Cash’in kısaltılmış bir yapı olan 2015’te Dash oldu.

Ripple – XRP

Ripple , gerçek zamanlı bir küresel yerleşim ağıdır. Dünya çapında anlık, belirli ve düşük maliyetli ödemeler sunar. Ripple’ye göre “bankaların sınır ötesi ödemeleri gerçek zamanlı olarak, uçtan uca şeffaflıkla ve daha düşük maliyetlerle halledebileceklerini” sağlıyor. Dalgalanma, 2012 yılında piyasaya sürüldü ve şu anda yaklaşık 6 milyar dolar piyasa değeri var.

Ripple “dağıtımın değerinin belirli davranışları teşvik etmek için güçlü bir yol olduğunu” düşünüyor. Bu nedenle, halihazırda kendisini “esas olarak” iş geliştirme anlaşmaları, ödemeler için daha sık yayılım sunan likidite sağlayıcılarına teşvikler ve XRP’ye yatırım yapmak isteyen kurumsal alıcılara XRP satmak yoluyla “dağıtmayı planlıyor.

Monero – XMR

Monero başka bir güvenli, özel ve izlenemeyen dijital para birimi. 2014 yılında piyasaya çıktı ve beklediğiniz gibi açık kaynaktır. Kriptokrasi meraklıları ve taraftarları tarafından hızlı bir şekilde dikkat çekti.

Monero, diğerlerinin aksine, tamamen bağış tabanlı ve topluluk tarafından yönlendirilmiştir. Bu dijital para birimi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik üzerine güçlü bir odaklanma üzerinde gurur duymaktadır. Monero, “halka yapılar- ring structures” adı verilen özel bir teknik kullanarak eksiksiz gizliliği sağlar.

Bu teknik, en az bir gerçek katılımcıyı içeren bir grup şifreleme imzası kullanır. Hepsi eşit derecede geçerli görünen gerçekleri bulmak zordur. İstersen sade bir şekilde saklanırsın.

Ethereum – ETH

Ethereum , 2015 yılında piyasaya çıktı ve Akıllı Sözleşmeler ve Dağıtık Uygulamalar yapılmasına izin veren merkezsiz bir yazılım platformudur. Bu dijital para birimi, bu hizmetleri hiçbir kesinti, dolandırıcılık, merkezi kontrol veya üçüncü tarafların müdahalesi olmadan sağlar.

2014 yılında satış öncesi başlatılması sırasında Ethereum büyük miktarda ilgi gördü. Ethereum uygulamaları platforma özgü şifreleme belirteci, eter üzerinde çalışır. Eter, Ethereum platformunun yollarını seyretmek için bir araca benzetilebilir.

Ethereum’a göre, eter, “herhangi bir şeyi kodlamak, yerinden yönetim, güvenlik altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. Ethereum 2016’da siber saldırıya maruz kaldı ve daha sonra Ethereum Classic (ETC) ve Ethereum (ETH) olarak ayrıldı. Dahası Ethereum bugüne kadar yaklaşık 18 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.

Bu, Bitcoin’den sonra ikinci en büyük şifreleme oranını sağlıyor.

Bitcoin, henüz bir süredir en popüler şifreleme ortamı olma olasılığı yüksekken, Ethereum ve Ripple gibi yeni başlayanlar sıcaktır. Birçoğu, Bitcoins’ten daha üstün veya daha gelişmiş olarak lanse edilmiştir.

Bu dijital para birimlerinden hangisinin süslü olduğunu düşünürsek şu anki eğilim, bir süre bizimle birlikte olacağını önermiş gibi görünüyor. Hangisi kazanılırsa kimse tahmin etmez, ancak izlemek ya da spekülasyon yapmak kesinlikle ilginç olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir