Facebook kimlik bilgilerinizi çelik gibi yapın

Art niyetli kişiler sosyal ağlarda özellikle hedeflerini bulmak için bile bir ülke düzeyinde bütün nüfusu tarayabilir ve tabi bu Salt Agency güvenlik araştırma firması tarafından yapılan bir iddiadadır. Kişisel verilerinizi toplayarak Facebook bir gözden geçirmeli ve istismara meydan vermeyelim.

Basit bir hile ile Facebook hesapları ile telefon numaraları kolayca elde edilebiliyor. Hackerler adınız ve soy isimleri, yaşadığınız yerleri, resim ve çoğu sadece bir telefon numarasını kullanarak Facebook kullanıcılarının milyonlarca Tanıtıcı Bilgileri (PII) toplamayı başarıp bir güvenlik kusuru meydana getirmişlerdir.

Facebook kimlik bilgilerinizi celik yapın

Bu güvenlik ajansı ABD, Kanada ve İngiltere’de kullanılan her türlü parametreyi birleştirerek rastgele telefon numaralarını oluşturmak için bir komut dosyası kullanılır.

Facebook’un Uygulama Programlama Arayüzü (API) üzerinden bu telefon numarası kimlik bilgileri toplanır ve sonuç olarak onları API kullanarak ilgili daha fazla bilgi elde edebilirler. Aşağıdaki listedeki bilgiler elde edilebilir.

Ad ve soy ad

Telefon numarası (zaten var)

Profil fotoğrafı

Telefon Modeli kullandıkları

Facebook uygulaması Sürüm kullandıkları

facebook celik

Facebook Uygulama Programlama Ara yüzü (API) sanırım hala şifreleme yoluna gitmedi. Öyleyse biz bu işlemi manuel nasıl yapılacağını aşağıdaki satırlarda anlatalım.

Hackerlar kişisel verileri toplayarak Facebook bu özelliği istismar etmektedirler. İşte facebook kişisel bilgilerinizi gizliğini korumak için aşağıdaki yazdıklarımı mutlaka uygulayın.

Facebook ana sayfa ekranında ün üst solda siyah aşağıya doğru bakan üçgen simgesine gidelim. Buraya bir kez tıklayalım. Ayarlar kısmına gelelim. Bu kısımdan ekranın sol tarafındaki gizlilik kısmına giriş yapalım. Aramada beni kimler bulabilir? Kısmının altından Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir? Arkadaşlar yapın. Sonrada kapat tıklayın.

Şimdi, bu ayarların verme küçük değişiklikler gibi gözükse de gizliliğinizi korumak büyük bir fark olarak belirir.

Hackerler senin Facebook kimlik bilgilerini çalmasını durdura bilirsiniz. Şimdi bu işleme nasıl yapılacağına gelelim.

Facebook ana sayfadan kendi profilinize gidelim. Hakkında kısmına gidin. İletişim bilgileri Temel Bilgiler kısmına ulaşın. Cep telefonları kısmından düzenleye tıklayın. Burada açılan kısımda anahtar simgesine dokunun Sadece Ben seçin.

İşte bu küçük gibi gözüken gizlilik adımları yasadışı faaliyetleri içine herhangi bir organizasyon, kimlik bilgileri veri tabanını satabilir ve verilerden bir hacker kendi faydasına su istimal etmesini engellemiş oluyoruz.

Hayatımızın her anını Facebook da paylaşırsan, yayınlarsak zaten kimlik bilgilerimiz kendi ellerimizle vermiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir