Fidye yazılımını android’den kaldırın

Ransomware Killeri Android’den kaldırma işlemi bu yazıda anlatacağım. WannaCrypt’in dünyadaki milyonlarca bilgisayara yalnızca birkaç gün içinde bulaştıkları yoldan sonra “fidye yazılımı” sözcüğü dünyadaki hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Zaten bir şey bilmiyorsanız, bir fidye yazılımı esasen bir malwaredir. Ancak fonksiyonları nedeniyle fidye yazılımı denir. Fidye parasını siber suçlulara göndermediğiniz sürece verileriniz şifrelenir ve Android cihazlarınızı etkisiz hale getirir. Cep telefonunuzun tüm ekranını kaplar ve fidye ödemeden bir şey yapmanıza izin vermez. Android cihazınızdaki dosyaları şifreleyebilir veya şifreleyemez. Dosyaları şifrelediğinde fidye parasını aldıktan sonra şifre çözdüklerini iddia ediyorlar.

Fidye yazılımını android'den kaldırın

Ancak, fidye yazılımını kaldırması için kimseye ödeme yapmamalısın. Bunun yerine, Cheetah Mobile’dan Ransomware Killer uygulamasını kullanarak herhangi bir fidye bilgisi yazılımını kaldırabilirsiniz. Ransomware Killer uygulaması için Google Play store ekranında, Android cihazınıza virüs bulaşmazsa, uygulamayı yüklemediğinizden bahsedilir. Bu uygulamayı yalnızca, cihazınıza fidye tefiziyle bulaşmışsa yükleyin.

Ransomware Killer uygulamasını başlattığınızda ve cihazınıza virüs bulaştığında, kırmızı bir ekran gösterecektir. Telefonunuzdaki “home” düğmesine bastıktan sonra, Android’den fidye yazılımını kaldırma işlemi başlatılacaktır. Ransom yazılımı kaldırıldıktan sonra, Ransomware Killer uygulamasını başlattığınızda mavi bir ekran görürsünüz. Bu mavi ekran mesajı görüntüler – “no ransomware found”.

Bundan sonra bile, kötü amaçlı yazılımbulaşırsa tek çözümünüz stok yazılımını yeniden başlatmanızdır. Stok ROM talimatları cihaz üreticinizin web sitesindeki XDA forumlarından veya google’dan edinebilirsiniz. Talimat bulamazsanız, cihazın destek merkezlerine başvurmanız gerekir.

Ransomware Killer app uygulamasını bu; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cmsecurity.ransomwarekiller&hl=en indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir