18 Mart Çanakkale Zaferi

Çanakkale asla geçilmez.

Tarihteki ve Ulusal Yaşantımızdaki Yeri
3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı´nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası´nda 25 Nisan 1915 – 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale´nin sularında, Conkbayırı´nda ve Anafartalar´da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır.

Türk Ulusu İstanbul´u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşayı Çanakkale´den tanımış 19 Mayıs 1919´da O, Samsun´a çıktığı Gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu´ya dönen Türk halkı, “bu benim kahraman komutanımdı” diyerek O´nun etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı´na katılmıştır.

18 Mart Çanakkale Zaferi

Türk Ulusu ve dünya O´nu böylece tanırken, O da Conkbayırı´nın, Kocaçimen´in kan deryası can pazarında ulusunun ve Türk askerinin asıl cevherini yakından tanıyarak daha sonra girişeceği Bağımsızlık Savaşını kesin zaferle sonuçlandıracağı kanaatini daha o zamandan edinmiştir. 18 Mart zaferi kazanılmasaydı, düşman donanması, daha 1915´in Mart ayında İstanbul´a girerek Osmanlı İmparatorluğu´nu çökertebilecekti.

Yazının devamına celikisortaokulu.meb.k12.tr adresinden devam edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir