Linux beyinliler

Sizlere demiştim, yazmıştım çok kısa bir zaman önce bu sayafadaki windows beyinliler adlı başlıklı yazının karşılığı,devama olaçak demiştim. O yazıdaki yazının içeriğinden biraz faydalanayım. Bu yazınında bir parçası olsun. İşte o yazının giriş cümleleri…

Benin sözüm, yorumun her şeye rağmen teknolojini bizlere verdiği nimetlerden faydalanmaya devam edeceğiz. Bu yazının devamı olaçak gibi. Bütün söyleyeceklerinizi bitirmeyin.

Linux beyinliler

Asla ve asla üstene pardon klavyenin üstüne basa basa yazıyorum linux ve windows işletim sistemlerini karşılaştırıp artık siz bu yazıyı ne olarak algılıyorsanız forum vari tartışma ortamı oluşturup insanları kırma niyeti olmayan ya da blog site tarzı yazı yazıp kendi dediğim olsun doğrudur mantığı tutumunda değilim. Neyse açıklama yapma gereğini bile hissetmiyorum.

Tabi sizler son günlerde şuan insan şerefine yakışmayan israilin Filistin halkına orantısız savaşına karşı bir tepki olarak haklısınız,haklıyız helede son günlerde windows işletim sisteminin sahibi ve eşi bill gates ler israilli (yahudi) windows kullanmayın etkisi benden önce bu hain savaştan boykot bazında etkilenmişinizdir ”windows kullanmayın linux geçin” tepkilerine ortak olmuşunuzdur. Biz milet yani aslında bütün dünya olarak windows işletim sistemi değil her şeyini paralı olan bütün ürünleri bir şekilde bedavaya getirmişiktir.

İçinizden bu insanın yazma uslübü değişti diyorsanız değil mi? Asıl sebeb sizler oldunuz site içerisinde ve bana blog-siteme gelen yorumlarda birde sokakta karşılaştığımız insanlar da robot gibi paylaşım yapıyorsun (yazıyorsun) dediler ve çok da haklılar biraz da kendi hikayelerimi yazılarada tad olsun diye ekeleme işi içime sindi.

Savaş üzerinden savaşı bahane edip windows kullanmayın durumunu da istismar etmiyorum. Zaten istismarı unuttum bile ben. Tavsiyede bulnunmuyorum. Tavsiyede bulunduğun konuları genelde yazarım. Bu durumda taraf değilim ve sizleride bir tarafa çekmiyorum. Sadece iyi muhabbet ederek iyi zaman geçirme niyetinde olan bir insanım. Bazılarımız hiç görmediği, buluşmadığı internet ortamında bile bitmeyen dostlukları oluyor. Neden kötü yönde olup insanlar la gereksiz yazışma trafiğimde kalayım. Anı değerlendirip iyi yönde değerlendirelim.

Her ne kadar yazıya kendince sınır koymamaya çalıştığımı idda etsemde yazı tartışma kokuyor. İyi ya da kötü yorumlar tamamen kişileri kendini (etik) bağlar. Yinede fikirlerinizin başımın üstünde yeri var.

Daha önceleri yapçağımızı yaptık. Bırakın israil vatandaşını bir yahudi bile tepki vermiyor ölen insanlar için kendi canına bir çizik olduğunda ya da vatandaşı kayıb olduğunda savaşlar başlatıyor. Yoksa insan insan gibi insan olsun ayrım gibi bir niyetim yok. Hele hele ben gibi hemen hemen her milletten insanın yaşadığı bir kentte yaşarsanız kendinizi de onların yerine koymayı internet ten değil direk hayattan yaşayarak yapar,öğrenirsiniz bu konuda ayrımcı olmamayı işte neyse buna adam kayırma insan seçme deyin çok iyi öğrendim.

Yazının başlığına takılıpda ”linux beyinliler” adı olması kendimi başkalarını aşalama gayretinde değilim. Bu yazının madalyonun öbür yüzüne Windows beyinliler adlı başlıklı yazısınada bu sayfadan bakabilirsiniz. Bu başlık veya farklı başlıklar teknolojinin nimetleri olarak değerlendiriyorum.

Cümlelerimi fazla uzatmadan necmettin beyin blog yazısını okumaya başlayalım.

Linux felsefesini özümseyenler ve önemseyenler, Windows yerine Linux kullanmayı tercih ederler. Hâttâ bazı yerlerde Linux kullanmak acı verse bile. Mesela:

– Paket yöneticisinde yüklü paket listesini açarsınız. İçinde 1000+ öğe bulunan bir liste açılır. İçlerinden birkaç paket seçip kaldır dediğinizde seçtiğiniz paketlerin neden olacağı diğer değişiklikler listelenir. “Bu paketleri kaldırmak için şu ve şu paketlerin de kaldırılması gerekiyor,” babında. Buraya kadar herşey güzel. Ama yeni oluşan listede kaldırılmasını istemediğiniz paketler varsa “İptal”e basıp listeyi gözden geçirmeniz gerekir. “İptal”e basarsınız, siz en son 400. sıradaki paketi seçmiş olsanız bile liste en başa döner, 400 öğe aşağı inmeniz gerekir.
– Yazıcı sürücüsü kaldırmak isterseniz masaüstünüzü de kaldırmanız gerekebilir.
– Sisteminizde asla lazım olmayacak bir dolu paket gereksiz yere durur.
– Masaüstü yöneticisi denen meret, şifreleriniz dahil her boka karışır. Tüm dosyalarınızı indekslemeye kalkar.
– Herhangi bir dosya veya klasörün yetkilerini düzenlemek gerekirse sadece üç ayara müdahale edebilirsiniz: dosyanın sahibi kullanıcı, dosyanın sahibi grup, ve geri kalanlar. “Şu dosyaya Harun da erişebilsin,” diyebilmek için Harun’u sizin adınıza oluşturulan bir gruba dahil etmeniz gerekir, onun için de bin türlü takla atarsınız, o da çalışmaz.
– Düzgün çalışan bir uzak masaüstü uygulaması yoktur. VNC de olsa, X yönlendirme de olsa, o da olsa, bu da olsa, adam gibi performans alamazsınız.

Tüm bunlara rağmen Linux kullanmak istersiniz. Sadist miyiz neyiz?

Biraz ben yazayım. Klavye bende.

Sizleri kimse ben yada başkası linux veya windows kullanın diye telkinlerde kişisel ya da toplumsal olarak önümüze mutlaka buna bezer eylimler gelmiştir. Sizleri ikna etmeyede çalışmıyorum. Tabi ki son karar daima sizlerindir. Sizin seçtiğiniz karar en iyisidir.

Bir hatırlatma; bu yazının devamı olaçak sanırım bütün söyleyeceklerinizi bitirmeyin bence.

Bu yazının bir kısım cümleleri hayat-necmettin.blogspot alıntı yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir