NoMiner ile Firefox’ta Bitcoin’cuları bloklayın

Bitcoin’in yükselen parasal değeri haberi artık internet dünyasında ilk sıradaki yerini almaktadır. Bir zaman bir Bitcoin yalnızca 1 dolara mevcuttu ve kimse bunu istemiyordu. Şimdi bir Bitcoin 8000 Dolar. Artık insanlar bu bitcoin karşılayamaz durumdalar. Bu dijital para birimi cinsinden zammı her insanı cezbetmiştir ve herkes Bitcoin kullanarak zengin olmak istemektedir. Paraları sikke çıkarmaya aylarca başlayıp başlayabilmeniz için onlineve online olmayan satılan çok sayıda Bitcoin madencilik makinesi (Bitcoin mining machines) var. Bitcoins yapmak için internetin karanlık yüzünü kullanan insanlar var. Onlar için mayın almak için çok sayıda bilgisayar kullanmak için bot ağları kullanıyorlar ve ayrıca web sayfalarındaki komut dosyalarını bilgisayarlarını kullanmak için enjekte ediyorlar. Bilgisayarlarımızın içine kadar sızıyorlar.

NoMiner

Dolayısıyla bir web sitesini ziyaret ediyorsanız, bilgisayarınızı Bitcoins’i başka biri için madenciliği (mining) için kullanmak üzere tasarlanmış JavaScript’i indirebilir. Bu JavaScript tabanlı madenciler, bu komut dosyalarını barındıran sunucuları engelleyerek kolayca engellenebilir. Virüsten koruma yazılımınız bunları engellemelidir, ancak ekstra savunma için NoMiner uzantısını Firefox web tarayıcısına yükleyebilirsiniz. Bu uzantı, yeni Firefox Quantum’da çalışır.

Firefox için NoMiner uzantısı, Coinhive’den olanları gibi madeni madenci komut dosyalarını engelleyebiliyor. Firefox web tarayıcısına yüklendikten sonra, Firefox araç çubuğunda bir simge gösterilir ve madeni para madenciliğine karşı korumayı devre dışı bırakmak için bu simgeye tıklayabilirsiniz. Bir web sitesinde bir komut dosyası engellendiğinde, bu simge engellenen komut dizisi sayısını da görüntüler.

Firefox’ta NoMiner uzantısı seçeneklerinde, Bitcoin araştırma komut dosyalarının genellikle barındırıldığı sunucu adreslerini ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Firefox için NoMiner uzantısını https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/nominer-block-coin-miners  indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir