Python’un popüler olmasının nedenleri

Python aslında programlama dili genç değildir. Diğer dillerden bazıları kadar eski olmasa da, çoğu insanın düşüncesinden daha uzun süreli bir dil bilinmiyor. İlk kez 1991 yılında piyasaya sürüldü ve yıllar geçtikçe önemli ölçüde değişse de yine de aynı şeyler için kullanılıyor.

Aslında, son yıllarda bu kadar popüler hale gelmesinin nedenlerinden sadece biridir. Kurumsal ve birinci sınıf projeler için üretime dayalı bir dildir ve zengin bir geçmişi vardır. Her şey için kullanılabilir ve bu yüzden çok yönlü olduğu düşünülüyor. Ahududu Pi uygulamaları, masaüstü programları için komut dosyaları ve sunucuları Python aracılığıyla yapılandırabilirsiniz, ancak bu görevlerle sınırlı değildir. Python ile gerçekten sınır yoktur.

Python genel amaçlı bir dildir. Bazen faydacı olarak anılır.  Okumak ve yazmak kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Karmaşık bir dil olmaması çok önemlidir. Tasarımcılar, geleneksel olmayan sözdizimine daha az önem verdiler ve bu, söz konusu sözdizimi, programcılar ya da geliştiriciler için bile çalışmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca, gerçekten evrensel olduğu ve çeşitli geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldığı için, genel olarak programcılara çok seçenek sunan bir dildir. Bir iş ya da kariyer için Python ile çalışmaya başlarlarsa, ilgisiz bir endüstride olsalar bile kolayca başka bir yere atlayabilirler. Dil, sistem işlemleri, web geliştirme, sunucu ve idari araçlar, dağıtım, bilimsel modelleme ve çok daha fazlası için kullanılır.

Python populer

Fakat şaşırtıcı bir şekilde, birçok geliştirici birincil dil olarak Python’u seçmemektedir. Kullanımı ve öğrenmesi çok kolaydır, bunu ikinci bir veya üçüncü dil olarak seçerler. Bu, geliştiriciler arasında çok popüler olmasının bir diğer nedeni olabilir. Artı, bu sadece dünyadaki en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın dilini bir takım uygulamaları için kullanıyor olmasıda çabası. Hatta egzersizler, ders videoları ve daha fazlası da dahil olmak üzere sunulan ücretsiz sınıflarla Python’a ayrılmış bir geliştirici portalına sahipler.

Buna ek olarak, web geliştirme için Django çerçevesinin kullanımındaki artış ve PHP popülerliğinin azalması da Python’un başarısına katkıda bulunmuştur, ancak nihayetinde mükemmel sadece doğru miktarda geliştirici ve resmi destek de talep olamaktadır.

İşte Python’un son yıllarda süper popüler hale gelmesinin nedenlerinden bazıları aşağıya kısa açıklmalı yazıyorum.

Python Sağlıklı, Aktif ve Destekleyici Topluluklara Sahip

Açıkça görülen nedenlerden ötürü, dokümantasyon ve geliştirici desteği olmayan programlama dilleri yeterince iyi sonuç vermez. Python’da bu problemlerden hiçbiri yoktur. Bu nedenle belgeler, kılavuzlar, eğitimler ve daha pek çok şey var. Artı, geliştirici topluluğu inanılmaz derecede aktiftir. Bu, birisinin yardıma veya desteğe ihtiyacı olduğu her an anlamına gelir, bunu zamanında alabilirler.

Bu aktif topluluk , tüm becerileri geliştirenlerin ( başlangıç ​​seviyesinden uzmanlığa) her zaman bir yer bulmasını sağlamaya yardımcı olur. Herhangi bir tecrübeli programcı ya da geliştirici bilir gibi, kriz zamanının ortasında geliştirme konularına girdiğinizde, destek sizi durdurabilir veya kırabilirsiniz.

Python’un Bazı Büyük Kurumsal Sponsorları Var

Bir programlama dili kurumsal sponsor olduğunda büyük zaman alır. C # ‘de Microsoft, Java Sun ve PHP Facebook tarafından kullanılıyordu. Google 2006’da Python’u ağır bir şekilde kabul etti ve o zamandan beri birçok platform ve uygulama için kullandı.

Bu neden önemlidir? Çünkü Google gibi şirketler kendi ekibini – ve gelecekteki geliştiricileri – kendi sistem ve uygulamaları ile çalışmak isterlerse, kaynak sağlamalıdırlar. Google’ın davasında, Python ile çalışmak için çok sayıda kılavuz ve öğretici hazırladılar.

Büyüyen belge ve destek araçları listesine katkıda bulunur ve en azından geliştirme dünyasında dil için ücretsiz reklamlar sağlar.

Python’da Büyük Veriler Var

Kurumsal dünyada büyük veri ve bulut bilgi işlem çözümlerinin kullanılması da Python’un başarıya ulaşmasına yardımcı oldu. Veri bilimlerinde kullanılan en popüler dillerden biridir, sadece R’den sonra gelir. Ayrıca makine öğrenimi ve AI sistemleri ve çeşitli modern teknolojiler için de kullanılmaktadır. Elbette, Python’un analiz edilmesi ve kullanılabilir verilere dönüştürülmesi inanılmaz derecede kolay olmaktadır.

Python’un İnanılmaz Kütüphaneleri Var

Daha büyük projeler üzerinde çalışırken, kütüphaneler gerçekten zamandan tasarruf etmenize ve ilk geliştirme döngüsünü kısaltmanıza yardımcı olabilir. Python, NumPy ve SciPy’den bilimsel hesaplamadan web geliştirme için Django’ya kadar mükemmel bir kütüphane portföyüne sahiptir.

Makine öğrenme uygulamaları için scikit-learn ve doğal dil işleme için nltk gibi daha spesifik bir odak alan birkaç kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca, Encoding.com gibi büyük bulut medya hizmetleri , C ailesi dilleriyle uyumluluk sağlar . Başka bir deyişle, büyük bir fayda sağlayan çapraz platform desteği sunan kütüphane benzeri araçlar bulunmaktadır.

Python Güvenilir ve Verimli

Herhangi bir Python geliştiricisine ya da şimdiye kadar bu dili kullanan herhangi birine sorun; hızlı, güvenilir ve etkili olduğunu kabul ederler. Python uygulamalarını neredeyse her ortamda kullanabilir ve dağıtabilirsiniz; hangi platformda çalıştığınızdan bağımsız olarak hiçbir performans kaybına veya başarısına pek rastlanmazsınız.

Yine, çok yönlü olduğu için, web geliştirme, masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar, donanım ve daha fazlasını içeren ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli alanlarda çalışabileceğiniz anlamına geliyor. Tek bir platforma veya alan adınıza bağlı değilsiniz ve her yerde aynı deneyimi sunuyor.

Python Erişilebilir mi?

Yeni başlayanlar ve yeni başlayanlar için, Python öğrenmek ve kullanmak son derece kolaydır. Aslında, mevcut en erişilebilir programlama dillerinden biridir. Sebebin bir kısmı, doğal dile vurgu yapılan basitleştirilmiş sözdizimidir. Bununla birlikte, Python kodu yazabilir ve daha hızlı çalıştırabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, yeni başlayanlar için mükemmel bir dil, bu nedenle bir sürü genç geliştiricinin başlangıç ​​aşamasındadır. Daha da önemlisi, yapılacak çok şey var gibi deneyimli geliştiriciler yol kenarında kalmazlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir