Regeditde anahtarlara hızlı erişin

Birçoğumuz zaten Sık Kullanılanlara herhangi kayıt defteri anahtarı eklemek için Kayıt Defteri düzenleyicisinde yerleşik bir özelliği olduğunu biliyoruz. Hızlı bir şekilde çok fazla tuşlar kullanmadan gerçekten yararlı bir işlemdir.

Regedit anahtarlara hızlı erisin

Windows Kayıt Defteri’nin manuel olarak belirli bir anahtar erişmek kolay değil. Belirli bir kayıt defteri anahtarına inmek için hızla ve kolayca erişebilirsiniz. Örneğin ben burada winrar programına regedite (Windows kayıt defteri) sık kullanılanlara ekleyeceğim. Sizlerde farklı bir anahtara bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Böylece hızlı ve çok kolay bir şekilde belirli anahtarlara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kayıt defteri sık kullanılanlardan anahtarı kaldırabilirsiniz.

 

Kayıt Defteri Düzenleyicisi içinde sadece iki tıklamayla bir anahtara nasıl erişebileceğimize anlatmaya başlayalım:

Regedit anahtar

Ben işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorum anlatımı bu doğrultuda yapacağım. Başlat menüsüne sağ tıklayalım. Açılan listede ara kısmını açalım. Arama kısmına regedit yazalım. Üste doğru açılan listede regedit komut çalıştır yazısız çıkar. Buraya bir kere tıklayın. Kayıt defteri düzenleyicisi – regedit açılan ekranda ulaşmak istediğimiz anahtarı açalım. Ben winrar programı anahtarına hızlı erişmek istiyorum. Winrar anahtarını hızlı erişime eklemek için; hkey_local_machine+software ve alt alta açılan klasörlerden winrar harf olarak aşağılarda olduğu için winrara klasörüne bir kere sol tıklayın. Kayıt defteri düzenleyicisinin üst kısmına gelip sık kullanılanlar kısmına gelip buradan da sık kullanılanlara ekle yapalım. Sık kullanılan adını değiştirebilir ya da olduğu gibi bırakabiliriz. Tamam yapalım.

Artık her kayıt defteri düzenleyicisi açtığımızda hızlı bir şekilde ulaşmak istediğimiz anahtarları bu yolu izleyerek regedit sık kullanılanlara ekleye biliriz. Dilersek eklediğimiz anahtarı sık kullanılanlardan kaldırabiliriz.

Videolu anlatım:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir