Site İçi yedi Kilit SEO taktiği

seo kilit

SEO uzmanlarının link inşaasına başlamadan önce dikkat etmeleri gereken birçok site içi SEO optimizasyonları vardır. Bu optimizasyonlardan 7 tanesini sizler için sıraladım.

1) Başlık ve Açıklama Alanları

Google‘da bir şey aradığınızda çıkan sonuçlardan en çok başlık ve açıklamanın sizleri tatmin ettiği yazıya tıklarız. Bu yüzden başlık alanına “Spor ayakkabı, topuklu ayakkabı, indirimli spor ayakkabı” gibi kelimeler yazacağınıza “Erkek Spor Ayakkabı Modelleri” yazabiliriz. Açıklama kısmına ise başlığınızla uyumlu, anahtar kelime bulunduran kısa bir yazı yazın. Örneğin “Erkek Spor Ayakkabı modellerinde yüzlerce farklı seçenek, vade farksız 8 taksit imkanı”. Bu şekilde hem SEO uyumlu hemde kullanıcı uyumlu bir yapıyı inşa etmiş olursunuz.

seo site

2) Url Yapısı

Arama sonuçlarında çıkan link yapılarını hiç incelediniz mi? Çoğunlukla basit yapılı URL yapısına sahip siteler ilginizi daha çok çekmiyor mu? Biraz empati yapınca insanların karışık URL yapılarını sevmediğini anlayabiliyoruz. Google kullanıcıların ilgisini hangisi çekiyorsa oo sayfaları üst sıralamalarda gösteriyor. Bu yüzdendir ki “siteadi.com/deneme-sayfasi” URL yapısına sahip bir site çoğu SEO uzmanı tarafından doğru URL yapısı olarak kabül ediliyor. Bu şekilde karmaşık URL yapısına sahip sayfalar daha az tıklanıyor: “siteadi.com/id=1234?deneme-sayfasi“.

SEO url

3) İçeriklerinizi Zengin Tutun

SEO için içeriğin sadece yazıdan ibaret olmadığını biliyoruz. Bir siteye girdiniz ve baştan aşağı metin içeriyor. Bu metinlerin hepsini okuyabilir miydiniz? Kullanıcılar görsel ve videonun olduğu sayfalarda daha çok duruyor. Site içi SEO önerilerimden en kritik noktası bu madde diyebilirim. Sitenizde kullanıcıları tutmaya çalışın. İçeriğinizle bağlantılı görseller, grafikler veya videolar ile insanları sayfanızda ne kadar çok tutarsanız site içi SEO optimizasyonunu o kadar iyi yapmış olursunuz ve sonucunda sıralamalarda daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Site İci yedi Kilit SEO taktigi

4) Breadcrumbs Olmazsa Olmaz

Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha kolay bir şekilde gezinilmesidir. Breadcrumbs navigasyonu sitenizdeki kullanıcıların daha kolay bir şekilde gezinebilmesini sağlar. Site içi optimizasyonun en önemli uygulamalarından biriside budur. Örneğin alışveriş sitesine girdiniz ve spor ayakkabısı kategorisine ulaşmak istiyorsunuz. Örnek bir Breadcrumb Kullanımı aşağıdaki gibidir.

 

“Anasayfa > Ayakkabı > Erkek Ayakkabı > Spor Ayakkabıları”

navigasyon gosterimi

 

Dilerseniz yazının devamına ugurugurcan.com web sitesinden devam edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir