Sitelerin google analytics’i kullanıp kullanmadığını öğrenin

Sahip olduğunuz web sayfaları için

Sahip olduğunuz bir web sayfasında Google Analytics’in yüklü ve çalışır durumda olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, Google Analytics hesabınızdaki raporların Gerçek Zamanlı kategorisini kontrol etmektir. Belirli bir sayfayı arıyorsanız, Gerçek Zamanlı İçerik raporu büyük olasılıkla işinize en çok yarayacak rapordur.

Ziyaret ettiğiniz (ve sahip olmadığınız) web sayfaları için

Ziyaret ettiğiniz (ve sahip olmadığınız) web sayfasının Google Analytics kullanıp kullanmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunu kontrol etmenin en yaygın yolları, modern tarayıcıların çoğuna eklenmiştir. Tarayıcıya ne yüklemesi gerektiğine dair talimat veren kaynak kodu görüntüleyebilir ya da sayfanın Google Analytics’e bilgi gönderip göndermediğini görmek için tarayıcı tabanlı geliştirici araçlarını kullanabilirsiniz.

Google Analytics’i ararken her iki yöntemi de deneyin. Analytics JavaScript’in doğrudan web sayfasına eklenmesi oldukça yaygındır. Bu nedenle, Analytics’i kaynak kodda görebilirsiniz. Bir sayfanın, Analytics’i başka bir kaynaktan çağırması da olasıdır. Böyle durumlarda, JavaScript’i doğrudan sayfada göremezsiniz. Yalnızca, Analytics’le iletişim için tasarlanan geliştirici araçlarını kontrol ederseniz, sayfanın Google Analytics’i kullanıp kullanmadığını söyleyebilirsiniz.

Chrome kullanıyorsanız ve kaynak kodu Google Analytics JavaScript için kontrol etmek istiyorsanız:
1)Chrome tarayıcıda bir web sayfasını yükleyin.
2)Tarayıcı menüsünden Görüntüle’yi seçin.
3)Geliştirici’yi ve ardından Kaynağı Görüntüle’yi seçin.
4)Bir sürü kod göreceksiniz. Sayfada analytics.js’yi (Universal Analytics için) ya daga.js’yi (klasik Google Analytics için) arayın. Bir site aynı anda iki JavaScript kütüphanesini birden kullanabilir.

Chrome kullanıyorsanız ve geliştirici araçlarını kullanmak istiyorsanız:
1)Chrome tarayıcıda bir web sayfasını yükleyin.
2)Tarayıcı menüsünden Görüntüle’yi seçin.
3)Geliştirici’yi ve ardından Geliştirici Araçları’nı seçin.
4)Ağ’ı tıklayın. Tabloda herhangi bir veri göremezseniz sayfayı yenileyin.
5)Başlatıcı sütununda, analytics.js’yi (Universal Analytics için) ya da ga.js’yi (klasik Google Analytics) bulun. Bir site aynı anda iki JavaScript kütüphanesini birden kullanabilir.

Bu araçların kullanılabilirliği ve bu araçlara erişim farklılık gösterebilir. Kaynak kodu nasıl kontrol edeceğiniz ve geliştirici araçlarını nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için tarayıcınızın yardım merkezine başvurun.

Kaynak:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir