Telefonla iyi fotoğraf çekme ipuçları

Aslında harika bir fotoğrafçı, gibi resimleri yakalayabilen herhangi bir cihazı kullanarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Akıllı telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmek ister misiniz? Dört yetenekli fotoğrafçıdan, cep telefonunuzun fotoğraf makinesinden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçlarını paylaşmalarını buraya yazacağım. İsterseniz akıllı telefon fotoğraflarını çekmeye başlamak istiyorsanız, bir kalem çıkarın ve not alınmaya başlayın.

  1. Fotoğraf çekmeye daima hazır olun!

Telefonumu her zaman fotoğraf modunda tutarım, böylece kilidini açtığımda fotoğraf çekmeye hazır olur. İyi bir an kaybetmek çok kolaydır. “Ah, telefonum bir yerlerde çantamda” diye bir mazeret olamaz, çünkü Mobil fotoğrafçılıktan bahsediyoruz. Telefonunuz daima yanınızda olmalıdır.

Ayrıca sık sık telefonumu uçak moduna geçirin. Telefonun pilini kurtarmak yalnızca yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dikkat dağıtıcı etkileri ortadan kaldırır ve fotoğraf üzerine odaklanmanızı sağlar.

fotograf cekme ipucu

2. İki kere düşünmeyin, istediğiniz zaman ve istediğiniz herşey için fotoğraf çekin!

Fotoğraf çekmek isteyip istemediğinizden şüphe ederseniz çekinmeyin! Hemen resim çekin. Bazı anlar tekrarlanmaz. Resminizden hoşlanmıyorsanız onu daima silebilirsiniz, ancak anı kaybederseniz geri dönemezsiniz ve yakalayamayacaksınız. Yeniden düşünme ve tereddüt etme, çünkü kaybedecek bir şey yok. Bol bol fotoğraf çekin.

3. Işık olamazsa olmaz.

Unutmayalım fotoğrafın tamamı ışık kullanmakla ilgilidir. En sıkıcı bileşim bile, bir gün ya da akşam olursa olsun iyi ışık tarafından resim güzelliği ortaya çıkar.

4. Telefon kameranızın teknik özelliklerini öğrenin.

Telefonunuzun güçlü ve zayıf yönlerini öğrenin. IPhone gece fotoğrafında iyi olmadığını biliyorum. Resimler gürültülü ve bulanıktır. Bu yüzden yalnızca gün içinde kullanmaya çalışın.

Tembel olmayın, kılavuzu okuyun ve telefonunuzu en etkin koşullarda kullandığınızdan emin olun. Kendimize güvenebilir ve bildiğimizi düşünüyoruz, elbette ancak bazen kılavuzdaki küçük ipuçları fotoğraflarımızı büyük ölçüde iyileştirmemize yardımcı olabilir. Pozlamayı nasıl kontrol edebileceğinizi veya nesnelere daha iyi odaklanabileceğinizi öğrenin.

5. Yakınlaştırma kullanmayın!

Bence kötü bir akıllı telefon resmi almaya yönelik ilk adım budur. Bir şeyi büyütmek isterseniz, bacaklarınızı kullanın ve hareket edin! Bunun sadece bir telefon olduğunu ve fırsatlarının bir DSLR lensin fırsatları olmadığını unutmayınız.

6. Seçin ve rötuş yapın!

Seçici olun! Yalnızca en iyi resimleri seçip bunları düzenleyin.

Bunu yapmanıza yardımcı olacak pek çok uygulama vardır ve güzel görüntüler oluşturmak için yaptıkları yardımdan yeterince yararlanamayacağımız halde çok fazla çalışmayın. Bazen bir resmin herhangi bir filtre olmadan daha iyi durumda olabileceğini unutmamalısınız.

Ayrıca, “sihirli” bir uygulama olmadığını da belirtmeliyiz. Bazen bir resim kaydedilemez ve “işkence” yerine, başka bir fotoğraf çektirmek daha iyi olur. Uygulayabileceğiniz daha az filtre ve daha fazla kişisel düzenleme yapmaya çalışın; fotoğraflarınızın her biri farklıdır, bu nedenle bunları düzenlemek için ayrı bir yaklaşım düşünün.

7. Benzersiz açıları seçin.

Sanki kuşbakışı yada bir köpeğin bakışından resim çemeyi deneyin. Bu, nesneleri yeni bir perspektiften incelemenize sağlayacaktır. Ayrıca, ızgarayı kullanmayı öğrenin ve daha sonra da en önemlisi ızgara olmadan yapmayı öğrenin.

8. Resimlerinizi canlandırın.

Fotoğraflarınızı bastırın, kartpostal olarak gönderin, onları arkadaşlarınıza verin, duvarların üstüne asın. Fotoğraflarınızı ellerinizde tutmak çok hoş bir duygu ve akıllı telefon ekranında resimlerinize bakmakla karşılaştırılamaz.

9. Bir stile sadık kalmaya çalışmayın!

Günümüzde aynı tarzda veya aynı renkte fotoğraf çekmeye çalışan birçok insan görüyorum! Bunu yapmayın! Çok yönlülüğün mükemmel olduğunu gösterin.

Keşke yalnızca manzara fotoğrafçılığı ilgisini çekebileceğinizi kim söyledi? Birinin portresini çekmeyi düşünüyorsanız, bunu yapın. Kendinizi bir türe uyarlamayın. Kendinize keyif  verin kendi benzersiz tarzınız gelişecektir.

10. En iyi telefon modeli olması şart değil.

Ne yaptığınızı sevin ve sizi eleştirmelerine çok fazla izin vermeyin. Evde oturmayın. Yeni yeni resimler keşfedin.

Boş zamanlarınızda bol bol fotoğraf çekimi yapın. Asla iyi bir fotoğraf çekme ekipmanın ve telefonum yok deyip asla üzelmeyin en iyi telefon atmosferinizdir.

11. Daha Kararlı Çekimler Nasıl Elde Edilir?

Buradaki anahtarım burada “yazılım” deklanşörünü kullanmamak değil, bunun yerine deklanşör gibi hareket eden fiziksel ses düğmelerini kullanıp, kamera sarsıntısını ortadan kaldırıp size daha keskin görüntüler veriyor. Bir şey daha, deklanşörü basılı tutun ve eylemi kaçırmamak için.

12. Objektifinizi Temiz tutun

Basit ama önemli bir nokta: Telefonumuzu kot cebinde veya el çantamızda tutmaya çalışırken çekim yapmadan önce objektifinize hızlı bir şekilde silin. Tozları mıknatısı var gibi çeker.

13. Daha İyi Kamera Uygulamasını İndirin

Kamera uygulamasında yer alan zamanla geliştirilmiş olduğu ve ortalama bir kullanıcı için harika olduğu doğrudur, ancak ayarlar üzerinde biraz daha fazla denetime ihtiyaç duyan uygulamalar bakın.

14. Resimlerinizi düzenleyin

Gerçek, ister olmasın ister olmasın, mümkün olan en iyi fotoğrafı elde etmek için resimlerinizi işlemek zorunda kalmanızdır.

Bunu benim bilgisayarımda yapmak istersem Lightroom benim ilk tercihimdir. Vizyonuna uyması için görüntüyü ayarlamamı sağlar. Neyse ki, tek bir cihazda her şeyi yapmak isteseydiniz iPhone için de geçerli bazı harika uygulamalar var. IOS’un en yeni sürümü önceki sürümlere göre çok daha iyi dahili seçeneklere sahip olsa da, Google’ın Snapseed adlı ücretsiz uygulamasını kullanıyorum.

15. Hiç Dijital Zum Kullanmayın

Telefonunuzdan mümkün olan en iyi görüntüyü istiyorsanız, Dijital Zoom’u kullanmayı unutun.

Çözüm basit: sadece ayaklarınızla zum yapın. Bunu yapmanın etkisi üzerine yapmak, kompozisyon becerilerini gerçekten geliştirdiği yönündedir.

16. Merceğinizi temizleyin

Bilinir gibi geldiğini biliyorum, ancak cep telefonunuz gününü cebinizde veya çantanızdaki her şeyle geçiriyor. Objektife cep tiftikli veya yağlı parmak izleri ile mükemmel fotoğraflar çekmeyeceksiniz.

Bu düzeltilmesi gerçekten kolay bir sorundur, ancak yoksayarsanız, başlamadan önce sizi rahatsız eder. Ayrıca, telefonunuzu cebinizde veya çantanıza, paraları, paraları ve benzeri nesneleri çizebilecek şeyler ile tutmamaya çalışın.

17. Işık okumayı öğrenin

Aydınlatma, Nikon D4 veya cep telefonuyla çektiğinizde harika görüntü oluşturan şeydir. Ne harika ışık tuttuğunu biliyorsan, mükemmel fotoğraflar çekmenin yarım yoludur.

18. Fotoğrafçılık için iyi bir telefon alın

Mobil fotoğrafçılıkla ilgili ciddi olmak istiyorsanız, iş için gerekli araçlara sahip olmanız gerekir.

 

19. Otomatik moddan çıkmayı öğrenin.

5. Adımdaki tavsiyeleri izlerseniz, muhtemelen pozlamadan bir miktar kontrol altına almanızı sağlayan bir telefonunuz olur. Çoğu acemi çeken bir hata kameranın her zaman en iyi resmi alacağını varsaymaktır.

Kamera genel bir sonuç veren bir algoritma kullanıyor, sanatsal bir yargıya sahip değil. İşlemi ne kadar çok kontrol altına alırsanız, sanatsal yargısını daha fazla ifade edebileceksiniz ve olağanüstü resim çekme olasılığınız o kadar artacaktır.

20. RAW atın (veya en azından DNG)

DNG dosyalarını çekebilme özelliği Lumia’ya çeken ana özelliklerden biridir, o zamandan beri bu yeteneğin diğer ekosistemlerde göründüğünü gördüm. DNG dosyaları bir .jpeg’den daha fazla vurgu ve gölge ayrıntısını korur ve aynı zamanda aşırı aydınlatma koşullarında size daha fazla esneklik kazandıracaktır. Ancak DNG dosyaları ile ilgili en iyi şey, size bir sonraki iki ipucunda çalışmak için daha iyi malzeme sağladıklarıdır.

21. Düzenlemeyi öğrenin

Resimlerinizi düzenlemeyi öğrenin. Bir profesyonel olarak tüm resimlerim düzenlenir. Aynı şey cep telefonu resimleri için de geçerlidir. Düzenleme ile bir resimde bir Instagram filtresi anlamına gelmez. Parlaklık, kontrast ve doygunluk hakkında bilgi edinin. Telefonumda Fotor, Adobe Photoshop Express ve Lumina Creative Studio’yu kullanın.

22. Gerçekci bir şekilde düzenlemeyi öğrenin

DNG dosyaları gerçekten parlıyor. En iyi sonucu elde etmek için DNG dosyalarını Lightroom ve Photoshop’a içe aktararak dosyaları düzenleyin. Bu programların gücü ve gerçekten büyük ekranda ince ayarlar yapmaktan kaynaklanan kontrol, resminizden en iyi şekilde yararlanacaktır.

Umarım yukarıda özellikli yetenekli fotoğrafçılardan bir iki şey öğrendiniz ve dışarı çıkıp telefonunuzla harika bir şey yapmaya her zamankinden daha çok kararlısınız.

 

Bu, başka bir iş akışı çeşidi ve büyük kameram için kullanışlı bir alternatif.

İşte bazı ipuçları:

1. Işık

Her şey ışıktır. Işık her yerde bizi çevreliyor. Işıka bak, gölgeleri de al. Kullanılan Uygulama: Leme Cam

2. Odaklan

Temanız nedir? Her çekim için yalnızca bir tema seçmeye çalışın ve size rehberlik etmesine izin verin. Bir saniye durun ve resmi önünüzde yakalamak isteyip istemediğinizi düşünün. Zum yapmanız gerekiyor mu? Harekete geç! Kullanılan Uygulama: Leme Cam

3. Perspektif

Diz çökün, yere yatın, merdivenle çıkın, bir ağaca tırmanın: Aynı konunun başka bir bakış açısını yakalamak için yüzlerce olasılık vardır. Mümkün olduğunca çoğunu deneyin. Kullanılan Uygulama: Leme Cam

4. Yansımalar

Aynalar her yerde: gözlük, su birikintisi, pürüzsüz ve parlayan yüzeyler. Bunları avantajınıza kullanın ve diğer, daha eşsiz manzaraları keşfedin. Kullanılan Uygulama: Snapseed

5. Siyah Beyaz

Formlara, yapıya, dokulara ve yüzeylere odaklanın. Işık modelleri şeyler yakalamaya çalışın! Kullanılan Uygulama: Leme Cam

6. Sadelik

Daha az gerçekten daha fazlasıdır. Boş alanlar, gökyüzü, renksiz yüzeyleri kullanın ve ayrıntılara odaklanın.
Kullanılan Uygulama: Leme Cam

7. Uygulamalar

Ruh ve renkleri değiştirmekten, fotoğraflarınıza elemanlar eklemekten çekinmeyin. Düzenleme uygulamaları, resimlerinizi daha iyi hale getirmenize veya en azından daha ilginç hale getirmede size yardımcı olabilir.
Kullanılan Uygulamalar: Leme Cam ve Distressed FX

8. Anlar
Her zaman yakalamaya değer en güzel anı yakalamaya çalışın. Bu anı hisset.
Kullanılan Uygulamalar: Snapseed, Mextures, Distressed FX

9. Gölgeler

Ana doğa ışıkla boyar. Güneş parlarken, gölgeler yakalayabileceğiniz çok sayıda ilginç sahne yaratmanıza yardımcı olur. Etrafına bak ve sıradan sahnelerin bile özel bir şekilde yakalanabileceğini göreceksin.
Kullanılan Uygulamalar: Leme Cam ve Mextures

10. Hikaye anlatımı

İki ya da daha fazla resim çekin ve kolaj yapın. Bu, bir hikaye anlatmak için fotoğraflarınızı kullanmanın basit bir yoludur. Kullanılan Uygulamalar: Leme Cam, Distressed FX, Pixlr.

Fotoğraflarımı düzenlemek için sık sık ve yoğun olarak kullandığım uygulamalar:

Snapseed, Pixlr,  Mextures, Distressed FX, Mattebox.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir