Uluslararası Tahkim Davaları Mahkemeleri

Türkiye’ye yabancı ilgisi, şimdiye kadar görülmedik düzeyde son senelerde artmaya başladı. Bir yandan şirket satışları gerçekleşiyor, diğer yandan da yabancılar yeni görüşmeler peşinde… Bir yandan hisse satışları yapılmakta. İlgi daha da artmaktadır.

Tabi bir yandan satış sonrasında ortakların anlaşamadıkları olduğunda hemen soluğun Uluslararası Tahkim Mahkemesinde alıyorlar.

Konuyu dağıtmadan Uluslararası Tahkim Mahkemeleri nasıl başvurulur adlı yazımızı okumanızda fayda var.

Umarım bu mahkemelere ve davalara maruz kalan firmalarımız laeyhine sonuçlanması dileğiyle.

Uluslararası tahkim

Türkiye, her ne kadar yasal düzeyde uluslararası tahkimin yolunu açmış olsa da, iş dünyası henüz bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değil. Tahkim sonucu verilen hakem kararlarının, çok taraflı uluslararası sözleşmelerdeki tenfize ilişkin hükümler aracılığıyla uygulandığı, iş dünyası tarafından yeterli düzeyde bilinmiyor.

ICC Tahkim Divanı`na başvuran ülkeler içerisinde Türkiye`den yapılan başvuruların oranı halen çok düşük. Bunun temel sebebi olarak da ICC tahkim ücret ve masraflarının çok yüksek olduğuna işaret ediliyor. Bu sebeple, CEA (Avrupa Tahkim Divanı) gibi çok daha az maliyetli ve hızlı yargılama sağlayan benzer tahkim kurulları bulunmaktadır.

Tahkime gitmek için bunun açıkça sözleşmede hüküm altına alınmış olması şart. Özellikle çok taraflı ve uluslararası sözleşmelerde veya bir tarafın ülkesinin mahkemelerine güvenin az olduğu durumlarda (Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinden bazıları), davaların İstanbul, Paris veya Cenevre gibi tarafsızlığına güvenilen başkentlerde, önceden seçilen bir hukuk ve dilde bağımsız hakemler tarafından görülmesi kararlaştırılır.

Özellikle ülkemizde İsviçre Uluslararası Tahkim Mahkemesi yapılan davalar biraz daha ön planda ve sonuçlananan mahkemeler bulunmaktadır.

Tahkim yolunu seçen tarafların avantajı, hangi durumlarda hakeme başvuracaklarını, tahkimin ne kadar süreceğini, hakemin kim olacağını ve kararın nasıl icra edileceğine kadar, sözleşme serbestisi çerçevesinde belirleme imkanlarıdır.

Uluslararası tahkim mahkeme

Taraflar bu anlaşmayla bağlı olurlar. İhtilaf halinde davalar, normal mahkemelerden çok daha hızlı ve seri bir şekilde, profesyonel ve dosyayı bilen, gerçekten inceleyen bir hakem tarafından yürütülür. 3 ila 5 yıl sürecek bir dava, hakem önünde 3 ayda sonuçlanabilir. Bu da paha biçilmez bir zaman kazanımı sağlar.

Şimdi ise; Türk ve yabancı ortak uluslararası tahkim mahkemesine taşınmış ve sonuçları verilmiş bir örnek olarak dava neticesine kısaca okuyalım.

New York 2. Temyiz Mahkemesi, Çukurova Holding’in ABD’deki malvarlıklarının dondurulması kararını bozdu. Çukurova Holding’e Turkcell hisselerini geri alma yolu açıldı.

Mahkeme, İsviçre Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin hükme bağladığı Çukurova Holding’in Turkcell’in satışıyla ilgili İsveç telekom operatörü TeliaSonera’ya 932 milyon dolarlık tazminatın ABD’deki malvarlıklarının dondurulması yoluyla ödenmesi kararını bozdu.

Yabancı yatırımlarla ilgili anlaşmazlıklara bakan Cenevre merkezli İsviçre Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Turkcell’in 2005 yılında TeliaSonera’ya satışı sonrası hisse devrinin yapılmaması üzerine başlayan süreçte Çukurova Holding’in İsveç firmasına 932 milyon dolar tazminat ödemesini hükme bağlamıştı.

Alt mahkemenin kararını bozdu

İsviçre Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin verdiği karara dayanarak alacaklarını tahsil etmeye çalışan TeliaSonera’nın başvurusu üzerine geçen yıl, alt mahkeme konumundaki ABD Yerel Mahkemesi, tahkim makamının tayin ettiği tazminat ödeninceye kadar Çukurova Holding’in malvarlığını dondurma kararı almıştı. New York 2. Temyiz Mahkemesi, Teliasonera’nın talebini Çukurova Holding’in ABD’de kayda değer bir mal varlığının bulunmaması gerekçesiyle alt mahkemenin kararını bozarak reddetti.

Türkiye kısmı sona erdi

New York 2. Temyiz Mahkemesi’nin bugün aldığı kararla Turkcell’in ortakları arasında bir süredir yaşanan hisse anlaşmazlığının, Çukurova Holding’in malvarlıklarının dondurulmasını ve söz konusu tazminatın ülke içerisindeki kaynaklar kullanılarak ödenmesini içeren ABD bölümü sona ermiş oldu. Kararın ardından Çukurova Holding’in Turkcell hisselerini yeniden geri alma yolu açılmış oldu. Karardan sonra Çukurova Holding, 60 gün içerisinde Turkcell’in kontrolünü sağlayacak ihtilaflı hisseleri yeniden satın alabilecek.

Ayrıca aşağıdaki tıklanabilir linkten uluslararası Tahkim Kurumları Ve Tahkim Mahkemeleri dünya üzerindeki mahkemeleri listesine bakabilirsiniz. Bu siteden bir çok bilgiyede ulaşabilirsiniz.

https://www.international-arbitration-attorney.com/tr/arbitral-institutions-and-arbitration-courts

Kaynaklar: http://www.posta.com.tr, http://www.ozgurasik.com, https://www.dunya.com, https://www.capital.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir