Vbs dosya uzantısı için bir komut dosyası altyapısı yok

Bu sorun Vbs dosya uzantısı için bir komut dosyası altyapısı yok sorun bizzat başıma geldi bu yazıdaki programlarla bizzat çözdüm.

Zararlıların çeşitli türleri vardır , kimisi login ve şifre bilgilerinize odaklanmıştır kimisi dosyalarınızı şifreleyip para ister kimisi ise sırf zarar verme amaçlı kodlandığından Pc nizi formatlık duruma getirmeye çalışır , bunu yaparkende registrydeki çalıştırılabilir dosya ilişkilendirmelerini değiştirir veya siler , bunu gerçekleştirirse cmd den tutunda windows explorere kadar hiçbirşey çalışmayacaktır benzeri bir durumu düzeltmek için Buradaki yazımızda yapılabilecekleri anlatmaya çalışmıştık , elbette bu ilişkilendirmenin bozulması için illa da bir zararlı bulaşmasına gerek yoktur kurduğunuz bir program da buna sebep olabilir , mesela geçenlerde Chrome tarayıcım sadece sordum.net ten hiçbirşey indirmiyordu ama sordum.org tan sorunsuz download yapabiliyordu , daha sonra buna , kurduğum bir yazılımın neden olduğunu anladım (Tuhaf) , herneyse eğer herhangi bir sebeple : EXE, MSI, REG, BAT, CMD, COM ve VBS. dosya ilişkilendirmelerini tamir etmek isterseniz Bu konuda ücretsiz ve Portable olan kullanımı da oldukça kolay olan “File extension fixer” yazılımından faydalanabilirsiniz.

vbs dosya uzantısı için bir komut dosyası altyapısı yok

yazılım kendisi .exe nasıl çalışacak diye aklınızdan geçirirseniz download sayfasında .com olanını da sunmuşlar.

1. yazılımı çalıştıralım , arayüzü 3 kısımdan oluşuyor ilk kısım “Run a program or Open a File” başlığını taşıyor yani bir programı çalıştırın yada bir dosyayı açın , buradaki amaç çalışmayan program/dosya yolunu gösterip , (browse butonu ile seçip) dosya ilişkilendirmesi bozuk olsa bile çalışmasını sağlamaktır , mesela exe lerin çalışmadığı bir bilgisayarda Antivirüsü bu şekilde çalıştırıp Malwareyi sildirtirken işe yarayacaktır

2. orta kısmında yeralan Repair file associations kısmından fix selected dersek seçili uzantılarla ilgili ilişkilendirmeyi tamir edecektir , default olarak hepsi seçilidir , lakin sizde sadece biri bozuk olabilir ve onu tamir ettirmek isteyebilirsiniz.

vbs komut altyapı

3. Son kısımda ise belirli sistem araçlarının tamiri seçeneği sunulmuştur:

– Enable and run Regedit. (Regedit i etkinleştir ve çalıştır)
– Enable and run System Restore. (sistem Geri Yüklemeyi etkinleştir ve çalıştır)
– Enable and run Task Manager. (görev yöneticisini etkinleştir ve çalıştır)
– Enable and run Msconfig. (Msconfig i etkinleştir ve çalıştır)
– Download and run UVK (Ultra Virus Killer by the same developer). – Ultra virüs killeri indir ve çalıştır
– Download and run MBAM (Malwarebytes Anti-Malware). – Malwarebytes Anti-Malwareyi indir ve çalıştır.

Anasayfası
Lisans: Freeare/Ücretsiz
Yayımcı: carifred.com
Boyutu: 381 Kb
Sistem: Xp ve üzeri tüm sistemler

İkincı bir program olrak ise; MalwareBytes programını kullanarak işi çözebilirsiniz.

Kaynaklar:  kendincoz.blogspot.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir