Virtualbox Windows 10 vhd yapın

Bu makalemizde virtualbox üzerinde vhd (sanal disk) oluşturacağız. Bu işlemi virtualbox üzerinde kurulu olana windows 10 işletim sistemi üzerinde yapacağız. Daha sonra oluşturduğumuz vhd dosyasını virtualbox üzerinde çalıştıracağız. Bu işlemi yaparken yapacağımız işletim sistemi açık olmamalı ve kopyalama işleminde vhd dosyasını kopyalama kaydetme yeri olduğu gibi bırakmalıyız. Yani kopyalama yerini virtualboxı kurarken oluşturduğumuz işletim sistemi klasörüne kopyalama olması tercih edilmelidir. Kısacası videodaki uygulanan işlemlerin aynısı uygulayın.

 

Vhd dosyasının tanımıkna gelince; sanal sabit disk için bir kısaltmadır. Vhd dosya uzantısına sahip dosyalar microsoft virtual server tarafından kullanılan disk görüntüleri içeriyor. Aynı olarak vhd dosya depolar tek bir dosya içindeki veriler ve eylemler bir fiziksel sabit disk gibidirler. Vhd dosyaları genellikle tek bir sabit disk üzerinde birden fazla işletim sistemi yüklemek ve çeşitli yazılım uygulamaları test etmek için kullanılır.

Vhd dosya uzantısı da bir kullanıcının bilgisayarı yedekleme için kullandığı işletim sistemi (windows,linux,mac os) türü için yedekleme amaçlı kullanılır. Bu vhd dosyaları gerekirse bir kullanıcının bilgisayarına veya tüm bilgisayar sabit diskinde bireysel dizinleri geri yüklemek için kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir