Web Tarayıcınız Kriptoya Karşı Güvenlimi Öğrenin

Son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde ani bir artış olması nedeniyle birçok siber suçlular dikkatlerini kendilerine çevirdiler. Şimdi madeni para madenciliği JavaScript kodunu çeşitli web sitelerine gizlice enjekte ediyorlar, böylece bu siteleri ziyaret ettiğinizde web tarayıcınız arka planda madencilik kodunu yükleyip çalıştırmaya başladılar, buna cryptojacking (Kriptojacking) deniyor.

Sonuç olarak bilgisayarınız maksimum performans kapasitesinde çalışır, bilgisayarınızın sıcaklığı artar, soğutma fanı işlemci (CPU)’nin soğutulması için en yüksek hızda çalışır ve bilgisayar tepkisizleşebilir.

Şimdi Opera geliştiricileri, web tarayıcınızın kripto madenciliği savunmasını test eden basit bir araç geliştirdiler.

cryptojackingtest.com

Cryptojacking Testi, herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısı tarafından alınabilir. Tek yapmanız gereken Cryptojacking Test web sitesini https://cryptojackingtest.com  web tarayıcınızda açıp Starat düğmesine tıklayın ve ardından web tarayıcınızda testi çalıştırın. Sınama, web tarayıcınızın korunup korunmadığını söylemek yalnızca birkaç saniye sürer. Web tarayıcınız korunurken yeşil bir smiley emoji gösterilir ve web tarayıcınız testi geçemediğinde uzun bir yüz üzgün emoji gösterilir.

Windows ve Linux için tüm popüler web tarayıcılarını (Chrome, Firefox ve Opera) testte masaüstü web tarayıcılarının en son sürümleri, bu teste göre cryptojacking korunmaktadır. Ancak Android’te aynı tarayıcıların en yeni sürümlerini test ettiğimizde, Opera’nın beklendiği gibi testi başarısız oldu.

Cryptojacking’a karşı sadece web tarayıcısının kendi savunmasına güvenmemenizi öneririz, ancak tüm kötü amaçlı web sitelerine, uygulamalara ve programlara karşı tam bir savunma sağlamak için masaüstü bilgisayarınıza ve mobil cihazlarınıza uygun bir antivirüs yazılımı yüklemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir