Windows 10 da siyah ekranı çözelim

Windows 10 da siyah ekran oturum açtığınızda veya bilgisayar boot aşamasında imleç sürekli siyah perde halinde sonuçlanan bir hata verir. Masaüstü ekran bir türlü gelmez. Bazı durumlarda sistemi kapatmaya bile neden olur.

Bu yazıda, Windows da 10 siyah ekranı düzeltmek için bazı yöntemler anlatacağım.

Birinci Yöntem: Görev Yöneticisini Kullanma

Görev yöneticisi kullanma siyah ekranı önlemek için geçici bir çözümdür. Aşağıdaki yöntem sırasıyla yapalım.

windows-10-da-siyah-ekrani-cozelim

Klavyeden aynı  “Ctrl + Alt + Delete”  tuşlarını kullanıp görev yöneticisi açıp çalıştıralım. Görev yöneticisi penceresinde dosya + yeni görevi çalıştır üzerine tıklayın. Komut satırı kutusuna “explorer.exe” yazın ve tamama tıklayın. Masaüstü ekranı karşınıza gelecektir. Bu işlem siay ekrana karşı sadece geçici bir yöntemdir.

İlk bilgisayarı Windows xp sp2 ile kullanmaya başladığım zamanlarda masaüstü gelse de ben bu işlemi genelde yapardım.

Windows 10 da siyah ekrana karşı kalıcı çözüm yolunu aşağıya yazmaya başlıyorum. Kayıt defteri düzenleyicisini yani regediti kullanarak sorunu kesinkes çözeceğiz.

Windows Tuşu ile birlikte + R tuşuna aynı anda kullanıp çalıştır ekranına regedit yazalım. HKEY_LOCAL_MAHINE üzerine çift tıklayın. Aşağı kaydırın ve SOFTWARE çift tıklayın. Aşağı kaydırın ve “Microsoft” sol yanındaki üçgen işarete tıklayın. Aşağıya inelim ve Windows NT altındaki CurrentVersion üzerine çift tıklayın. Yine aşağı kaydırın ve Winlogon tek bir tıklama yapın. Hemen sağ tarafta Shell bulun. Shell üstünde sağ tıklayıp değiştiri seçin. Değer verisi kutusuna “Explorer.exe” seçili kalsın yoksa yazın ve tamama tıklayın.Bu yöntem kalıcı sorunu çözecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir