Windows 10 Deneme Süresini Uzatın

Windows 10 ücretli ve satın alınabilir bir işletim sistemi ama aslında birçok kullanıcı için ücretsiz olarak sağlanıyor. Mesela hali hazırda bir Windows müşterisiyseniz yani geçmişte Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 sürümlerinden herhangi birini satın almış ve zaten lisanslı olarak kullanıyorsanız Windows 10 ücretsiz yükseltme adımlarını takip ederek hiçbir ilave ücret ödemeden işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltebilirsiniz.

Windows 10 Deneme Suresini Uzatın

windows-10-deneme-surumu

Öte yandan daha önce herhangi bir Windows işletim sistemi satın almamış ve elinizde geçerli herhangi bir lisans olmasa dahi bugün yasal bir Windows 10 kopyası edinme şansınız var. Mesela Windows 10’un geliştirme sürecinde özellikle kullanıcı geri bildirimlerini toplamak amacıyla açılan Windows Insider Program’a üye olarak preview build’lerden birini yüklediyseniz ve geliştirme süreci kapsamında gönderilen güncellemeleri alarak işletim sistemini build 10240’a kadar yükselttiyseniz, bugün o cihaz üzerinde lisanslı bir Windows 10’a sahipsiniz demektir. Çünkü Microsoft, altta lisanslı bir sürüm olup olmadığına bakmaksınız Windows Insider Program kapsamında olan preview build’lere de ücretsiz olarak final sürüm hakkı tanıdı.

Windows Insider Program hala açık durumda ve Windows 10’un önümüzdeki geliştirme serüveni için kullanımda kalmaya devam edecek.

Eğer bu iki önemli fırsattan yararlanamıyorsanız, Windows 10’u yasal olarak kullanmaya devam edebilmek için muhtemelen yeni bir kopya satın almanız gerekecek.

Windows 10 Deneme Süresi Nasıl Uzatılır

Windows 10 işletim sistemini satın almadan önce, hemen hemen her yazılım gibi değerlendirme ve deneme sürümünü indirip belirli süreyle test edebilirsiniz. Windows 10 Enterprise sürümü herhangi bir özellik kısıtlaması olmadan ve ücretsiz olarak 90 gün boyunca test edilebilir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak doğrudan TechNet üzerinden Windows 10 Enterprise deneme sürümünü indirebilirsiniz.

 

Windows 10 Enterprise – Deneme Sürümü İndirme Bağlantısı

Windows 10 deneme sürümüne TIMEBASED_EVAL diyoruz. Bu dağıtım, ilk kurulum anından itibaren 129600 dk.’dan (90 güne denk gelir) geri saymaya başlar ve eğer ful sürüme yükseltilmez ise bu süre sonunda işletim sistemi deneme sürecini sonlandırır. Ama neredeyse tüm Windows sürümleri içerisinde bu deneme periyodunu reset’leyen bir yöntem yer alır ve slmgr -rearm çalıştırarak periyodun herhangi bir gününde deneme sürecini başa alabilirsiniz. Mesela zamanında Windows 8 için de aynı yöntemden bahsetmiştim. Ama unutmayın: sadece izin verilen belirli bir sayıda 🙂

Eğer 90 günlük deneme periyodu sırasında bir miktar ek süreye ihtiyacınız olursa, aşağıdaki adımları takip ederek ve tamamen yasal bir şekilde Windows 10 deneme süresini 270 güne kadar uzatabilirsiniz.

Windows 10 Enterprise deneme sürümü 2 kez -rearm çalıştırma hakkı ile gelir.

Öncelikle deneme periyodunun kaçıncı gününde olduğunuza ve kaç kez -rearm çalıştırma hakkınız kaldığına bakın.

Bunun için Command Prompt’u yetkili modda (administrator) açın ve slmgr -dlv çalıştırın.

windows-10-slmgr-dlv

Timebased activation expiration deneme periyodunda bulunduğunuz günü, Remaining Windows rearm count ise periyodu kaç kez reset’leyebileceğinizi gösterir.

Deneme periyodunu reset’lemek ve yeniden başa (90 gün) döndürmek için kullanmanız gereken komut slmgr -rearm. Ancak maksimum süreyi elde etmek için reset’leme işlemini periyotların son gününde yapmanız gerekir. Örneğin:

1.8.2015 tarihinde bir Windows 10 Enterprise deneme sürümü kurdunuz ve 90 günlük deneme periyodu başlamış oldu.
1.11.2015 tarihinden birkaç gün önce ilk slmgr -rearm çalıştırın. Böylece ilk 90 günlük periyodu sonuna kadar kullanmış olursunuz.
1.2.2016 tarihinden birkaç gün önce ikinci slmgr -rearm çalıştırın. Böylece ikinci 90 günlük periyodu da sonuna kadar kullanmış olursunuz.
Kalan 90 gün ise 1.5.2016 tarihinde sona erecek, buradan da bir 90 gün elde etmiş oluyorsunuz.

Bu şekilde kullandığınız taktir de toplamda 90 + 90 + 90 = 270 gün olarak deneme sürecinden faydalanmanız mümkün.

Yukarıdaki örnekte 1 ay = 30 gün. Ama gerçek senaryoda 29-30-31 durumlarına dikkat edin. Mesela takvime hatırlatmalar ekleyerek belirli dönemlerde slmgr -dlv ile periyodun kaçıncı gününde olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

270 günlük deneme periyodunun sonunda Windows 10’u kullanmaya devam etmek için lisanslı bir kopya satın almanız gerekir. Aynı işletim sistemi üzerine satın aldığınız uygun lisansı girerek verilerinizi, programlarınızı ve uygulamalarınızı kaybetmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak site: serhatakinci.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir