Windows ve Ofis iso dosyası orijinal mi öğrenelim

Windows veya Ofis iso imaj indirme dosyaları genelde çoğu zaman bozuk çıkıyor. İşletim sisteminin kurulumu ile ilgili sorunlar yalnızca kurulum sırasında veya kurulum tamamlandıktan sonra çıkabiliyor. Bozuk iso görüntüleri nedeniyle oluşan baş ağrısı, iso görüntü dosyası karmalarını denetleyerek ve bunları Microsoft tarafından sağlanan eşlerle eşleştirerek kolayca çözülebilir.

Microsoft’un sağladığı resmi bağlantılardan Windows ya da Ofis iso imajlarının en son sürümünü indirdiğinizde, örneğin sunucuların çok meşgul olması ve indirme hızlarının düşürülmesi gibi nedenlerle çok ciddi bir sorun ortaya çıkıyor. En yeni Windows iso’unu elde etmek için acele ederken, iso imaj dosylarının resmi olmayan bazı web sitelerinden indirmeye çalışıyorsunuzdur. Ancak gayri resmi veya bazı sitelerden yazılım indirirken her zaman bir risk faktörü söz konusudur. İndirilen iso görüntüleri, iso’dan kurduktan sonra Windows veya Ofis’i kullanırken kişisel veya finansal bilgilerinizi çalabilecek kötü amaçlı yazılımlar içerebilir.

Windows Ofis orijinal

Bu nedenle iso görüntülerini indirmek için yalnızca Microsoft tarafından sağlanan resmi kaynakları kullanmanız iyi bir fikirdir. Ancak, Microsoft olmayan bir web sitesinden iso imaj aldıysanız veya indirdiyseniz yapmanız gereken ilk şey dosya karmalarını kontrol etmek ve resmi iso imajlarıyla bunları eşleştirmek ve bunların orijinal veya resmi iso görüntüleri olduğundan emin olmaktır.

Ücretsiz program olan Windows and Office Genuine ISO iso imaj dosya karmalarını otomatik olarak kontrol edebilir ve orijinal iso görüntüsüne sahip olup olmadığınızı veya birisi tarafından değiştirildiğini öğrenebilirsiniz.

Bu programda iso imaj dosyasına file kısmına tıklayıp buradan açılan kısa menüden ınput file (full path) seçip bilgisayarımızdaki windows iso veya ofis iso dosyasını  seçip verify butonuna tıkladıktan sonra doğrulama işlemi başlayaçaktır. İso dosyasının büyüklüğüne göre işlem süresi uzayabilir. İşlemin tamamlanması bir dakikadan fazla sürebilir.

İso dosyanız için md5 ve sha1 kareleri hesaplayacak ve ardından Microsoft tarafından sağlanan resmi iso dosyaları için hesaplanan dosya karmaları ile otomatik olarak eşleşecektir. Eşleşirlerse, iso görüntüsünün orijinal olduğunu söyler.

Eğer orjinal ise genuine yeşil renkli uyarı yazısı çıkar. Eğer eşleşmede orijinal değilse not genuine kırmızı renkli yazı çıkar.

Windows and Office Genuine iso Verifier programını bu http://genuineisoverifier.weebly.com adresten indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir