Windows’ta kötü amaçlı kısayolları kaldırın

Phrozen Software için çalışan bazı araştırmacılar, kötü niyetli programların masum bir kullanıcı tarafından komut çalıştırılmasına veya sisteme zarar verebilecek programlar başlatılmasına yönelik aldatıcı kısayollar oluşturmanın kolay bir yolunu buldular. Sahte kimlik avı ve sosyal mühendislik gibi siber suçluların bilinen bazı hileleriyle birleştiğinde, bu kötü amaçlı kısayollar kurbanın bilgisayarını çok zararlı hale gelebilir. Örneğin, siber suçlular tanınmış bir yazılım firmasından gelmiş gibi davranırlar ve kurbanı virüsten koruma yazılımının çoğu tarafından temiz uyarısı veren bazı kısayolları indirdirebilirler. Ancak bu kötü amaçlı kısayollar sisteminizdeki çeşitli ayarları değiştirebilir ve enfekte edebilir. Daha da ileri gidebiller.

Windows'ta kotu amaclı kısayolları kaldırın

Şimdi kısayolun zararlı olup olmadığını size söyleyebilen Shortcut Scanner (kısayol tarayıcı) adlı bir program geliştirdiler. Taşınabilir bir programın ve sürükle bırak arayüzü var. Şüpheli görünen kısayolları penceresinde sürükleyebilir ve tarar. Ayrıca, herhangi bir kötü amaçlı kısayol için bunları taramak için diskler, bölümler veya klasörler de seçebilirsiniz.

Sonuçlar anında görüntülenir ve hızlı silme için tüm tehlikeli kısayollar kontrol edilmiştir. Kısayolun hedefini, bağımsız değişkenlerini ve bağımsız değişkenlerin gerçek bağımsız değişkenleri gizlemek için taşma tekniğini kullanıp kullanmadığını görüntüler. Komutu ve bağımsız değişkenleri görmek için listeden herhangi bir kısayolu seçebilirsiniz. Bu kısayolları silmek için, araç çubuğundaki silme simgesini tıklayabilirsiniz.

Genel olarak eğer bir kısayol programın simgesini kullanarak başka bir program gibi davranıyordur ve daha sonra başka bir hedef (program veya komut) ve çok fazla alan içeren bağımsız değişkenler içeriyorsa şüpheli olarak değerlendirilir ve kullanılmadığından emin olmaksızın kullanılmaz. Meşru bir kaynaktan geldiğine emin değilseniz, bu kısayolları silebilirsiniz.

Shortcut Scanner bu linkten; https://www.phrozensoft.com/2017/01/shortcut-scanner-20 indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir