WordPress’de kullanışlı wp-config ipuçları

Wp-config.php dosyası, WordPress web sitenizin kalbi olup WordPress kurulumunuzun çalışma şeklini kontrol etmek için çok çeşitli seçenekleri tanımlayabilirsiniz. Bugün, wp-config.php’yi kullanarak sitenizi daha fazla kontrol altına almak için sizinle çok kolay bir ipucu listesi paylaşıyorum.

wordpressde-kullanisli-wp-config-ipuclari

Veritabanınızın ve site boyutunuzu küçük tutmak istiyorsanız:

Büyük web sitelerinde, veritabanınızı küçük tutmak bir zorluk olabilir. WordPress gibi sitelerde database çok veri depolamaya eğilimlidr. Bu yüzden geçici ya da post revizyonları biriktirir ve sql yedeğiniz oldukça şişebilir. Aslında bu işi eklenti ile yapılsada aşağıdaki kod parçağı ile çok kolay bir şekilde veritabanı boyutunu daima küçük kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kolayca aşağıdaki ekleyerek (bu örnekte 3 seçtim) seçtiğiniz bir numaraya mesaj revizyonları sınırlayabilir wp-config.php dosyası:

Define (‘WP_POST_REVISIONS’, 3);

 

Post revizyon özelliğini hiç kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki kodla devre dışı bırakabilirsiniz:

Define (‘WP_POST_REVISIONS’, false);

 

Ayrıca WordPress, çöp kutusuna gönderilen mesajlar, sayfalar, ekler ve yorumlar içeriyor. Tamamen silinmeden önce çöp kutusundaki kalacak gün sayısını kontrol edebilirsiniz. Varsayılan ayar 30’dur, ancak bu örnekte 1 olarak ayarladım.

Define (‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 1);

 

Varsayılan olarak, WordPress bir görüntüyü her düzenlediğinizde yeni bir görüntü kümesi oluşturur ve orijinali geri yüklediğinizde sunucudaki tüm düzenlemeleri bırakır. Tanımlanması için IMAGE_EDIT_OVERWRITE bu davranış olarak gerçek değişikliklerde aşağıdaki kodu uygulayın.

Define (‘IMAGE_EDIT_OVERWRITE’, true);

 

Bu yazının devamı gelebilir.

Bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka wordpress sitenizin bir yedeğini alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir