Site icon internetkafa.com

Android Cihazda Fotoğrafdaki EXIF ​​Meta Verileri Kapatalım

EXİF ve özellikle coğrafi etiketli veriler, tüm bu bilgileri paylaşmak isteyebilecek ya da paylaşmak istemeyen fotoğrafçı hakkında çok şey söylüyor. EXİF verilerinizi nasıl görüntüleyeceğinizi, kaldıracağınızı daha önceki yazılarda yazmıştım Android cihazlarda exif kaydını nasıl kapatacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Android Cihazda EXİF ​​Meta Verileri Kapatma İşlemi nasıl yapıldığını aşağıdan okumaya başlayalım.

Kamera uygulamasını açın.

Ekranı hafif bir şekilde sağ tarafa kaydırın.

Sağ en altta dişli simge ” Ayarlar” dokunun.

Konumu kaydet yuvarlak daireyi sol tarafa çekin.

Seçenekler düğmesinde yer alan simgeden dolayı coğrafi konumun artık devre dışı bırakıldığını anlayabilirsiniz.

Not: Kamera uygulamasında konum seçeneğinin açık mı yoksa kapalı mı olduğuna dair net bir işaret yoktur, bu nedenle fotoğraflarınızı çekmeye ve paylaşmaya başlamadan önce kontrol ettiğinizden emin olun.

Bundan sonra yeniden etkinleştirene kadar, fotoğraf makinenizin fotoğrafınızın EXIF ​​meta verilerinde kaydetmeyecek. Bu işlem aynı zamanda fotoğraf makinenizin GPS koordinatlarını kapatır.

Fotoğraf çekmek ve onları ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşmanız sizden çok daha fazla bilgi paylaşıyor olabilirsiniz. Fotoğraflardaki meta verilerin çoğu zararsız olsa da, sizinle ilgili bir çok şey gösterebilir.

Android cihazda EXİF ​​meta verileri kapatmak İçin cihazınızda bir vpn uygulaması kullanırsanız otomatik olarak kapatabilir. Başka bir yol kamera uygulaması ile çektiğiniz resmin adını değiştirirseniz bir çok exif verileri kapanabilir.

Exit mobile version