Önceden Yüklenmiş Android Uygulamalarını Kaldırın

0
3662

Akıllı telefonunuza önceden yüklenmiş tüm uygulamaları kullanmanız şart değildir. İstemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırarak, telefonunuzun performansını artırabilir ve depolama alanını boşaltabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan ancak kaldıramayan uygulamalara bloatware denir. Önceden yüklenmiş uygulamaları ve bloatware’leri silebilir, kaldırabilir, devre dışı bırakabilir veya en azından gizleyebilirsiniz.

Bloatware, çok fazla özellik içeren ve bu nedenle yavaş veya verimsiz olan yazılımlar için gayri resmi bir terimdir. Bloatware genellikle, bir aygıtta üretici tarafından önceden yüklenmiş, kullanışlı olsun ya da olmasın, bellek ve kaynakları boşa harcayan ticari bir yazılımdır.

Çoğu kullanıcı yeni telefonlarında çok fazla yüklenmiş uygulamalara asla dokunmaz.  Ancak onları değerli bilgi ve işlem gücünden arındırıp telefonunuzu yavaşlatmak yerine, bunları kaldırmak veya en azından devre dışı bırakmak en iyisidir.

Bloatware Kaldırma

Başlamadan önce, bir Android uygulamasını kaldırmanın iki yolu olduğunu anlamanız gerekir. Telefonunuzdaki uygulamaların çoğu “kaldırılmış” olabilir. Bu işlem, uygulamayı cihazınızdan tamamen kaldırır. Play Store’dan indirilen uygulamalar kolayca kaldırılabilir. Ancak, cihazınıza önceden yüklenmiş olan bloatware büyük olasılıkla ikinci yönteme ihtiyaç duyacaktır.

Bloatware uygulamalarının genellikle “devre dışı” olması gerekir. Cihazınızda teknik olarak devre dışı bırakılmış bir uygulama hâlâ yüklü durumdadır, ancak çalıştırılamıyor ve uygulama çekmecenizde görünmez. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak, için root erişimi gerektirmez.

Bloatware’i Devre Dışı Bırakmak

Birçok uygulama aktif kullanımda değilken kaynakları tüketmeye devam eder. Ayrıca uygulama çekmecesinde yer kaplarlar. Ancak Android 4.0’dan bu yana uygulamaları devre dışı bırakma seçeneği mevcut.

Bloatware’i kaldırmanın en kolay yolu, tüm uygulamalarınızın listelendiği yerlere gitmektir.

Ayarlar> Uygulamalar bölümüne gidin.

Burada, çoğu telefonda, üç sekme bulacaksınız: Tüm Uygulamalar, Devre Dışı ve Etkin.

Bu veya o uygulamaya dokunarak, bazı uygulamaların kaldırılabileceğini fark edeceksiniz. Kendi indirmiş olduğunuz uygulamalar için geçerlidir.

Android Uygulamaları Arka Planda Çalışmasını Önleme

Bazı uygulamalar kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz (örneğin Ayarlar uygulaması). Bu uygulamalar Android’in düzgün çalışması için çok önemlidir.

Bu iki kategoriden birine girmeyen her şey, korumalı bir sistem bölümünde olmadığı sürece genellikle devre dışı bırakılabilir (bazı üreticiler bunu uygulamaları ile bilinçli olarak yaparlar).

Bloatware Android

Bazı uygulamalarda, bir sonraki ekran görüntüsündeki TalkBack’te olduğu gibi, devre dışı bırakabilirsiniz, ancak uygulamayı fabrika durumuna getirecek ve biraz daha hafif hale getirecek olan Güncelleştirmeleri Kaldırma seçeneği de vardır.

E-postalar için üçüncü taraf bir uygulama kullanıyorsanız, Android’deki varsayılan e-posta uygulamasını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakırken, sistem sizi bazı programların daha sonra düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarır. Bu, normal olarak çalışması için söz konusu uygulamaya dayanan uygulamaları ifade eder.

Fikrinizi değiştirirseniz, uygulama listesine geri dönebilir ve işlemi tersine çevirebilirsiniz. Uygulama çekmecesinde görünmese bile her uygulama burada listelenmeye devam eder. Üreticinin işletim sistemine bağlı olarak biraz değişebilse de, işlem çoğu akıllı telefonda çok benzer.

Samsung’un Önceden Yüklenmiş Uygulamalarını Silme veya Devre Dışı Bırakma

Uygulamalar kısmını açın.

Bir uygulamayı devre dışı bırakmanıza veya mümkünse kaldırmanıza izin verecek bir uyarı bulmak için herhangi bir uygulamaya uzun basın.

Devre dışı bırakılmış bir uygulama artık arka planda çalışmayacak ve herhangi bir güncelleme alamayacak ve kaynakların gereksiz yere boşaltılmasını önleyecektir.

Önceden Yüklenmiş Uygulamalar Nasıl Silinir?

Bir uygulamayı gerçekten silmek istediğinizde sinir bozucu olabilir, ancak sistem yalnızca uygulamayı devre dışı bırakmanıza izin verir. Ne yaptığınızı gerçekten biliyorsanız, telefonunuzun yazılımı üzerinde tam kontrol sağlamanın bir yolu vardır.

Yeni telefonunuza root yaparsanız garanti dışına çıkacağını unutmayın. Root olmuş cihazda herhangi bir uygulamayı tamamen kaldırabilirsiniz. Sistem uygulaması sökücü (ROOT) tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Ancak, bunun yapılması herhangi bir sayıda uygulamanın düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Android Uygulamalarını Devre Dışı Bırakırsam Ne Olur?

Devre dışı bırakıldığında, uygulamalar uygulama çekmecenizden kaybolur, güncelleme almayı durdurur ve artık arka planda sessizce çalışmamaktadır. Ayrıca, devre dışı bırakılmış uygulamaya bağlı olan herhangi bir uygulama çalışmayı durdurur. Örneğin Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakırsanız, örneğin, birkaç sistem uygulaması kapanır ve büyük olasılıkla, Google ile doğrudan ilgisi olmayan birkaç uygulama hatalı davranmaya başlar.

Bu nedenle, onları devre dışı bırakırken teminatın zarar görmesine neden olmayan güvenilir bir şekilde araştırılmış bir uygulama listesine sahip olmak önemlidir.

Dosya Yöneticisi ile Uygulamaları Silin

Akıllı telefonlarımızı temizlemek konusunda en azından biraz tembel olmaktan hepimiz suçluyuz. Artık kullanmadığımız uygulamalar hızlıca gözden uzaklaşabiliyor. Tek tek uygulamaları Google Play Store’dan kaldırmak zaman alıcıdır, bu nedenle bir yükü bir kerede kaldırmak daha pratiktir. Ücretsiz uygulama kullanarak birden fazla uygulamanın bir kerede silebilirsiniz.

Dosya Yöneticisi uygulaması bu işte en pratik uygulamadır.

Dosya yönetici programını açın.

Uygulamalar kısmıma gelin.

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın sonundaki yuvarlak simge içindeki İ harfli uygulama bilgileri kısmına dokunun.

Uygulamayı kaldırabilir yada devre dışı bırakabilirsiniz.

General Mobile GM 5 Plus, Bloatware Devre Dışı Bırakılması

Ayarlar> Uygulamalar’ı (veya Uygulamalar ve bildirimler) açı seçin.
Uygulama bilgileri seçiyorum.
Altalta sıralı yüklü uygulamalrdan ben ”Google Play Filimler” örnek olarak anlatımda seçiyorum.
Tam listeyi genişletin veya kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.
İki düğme göreceksiniz: Devre Dışı Bırak ve Durmaya Zorla.
Devre Dışı Bırak’a (veya Kaldır’a) dokunun.
Karşımıza: ”Uygulamayı Devre Dışı Bırak” seçin.
Karşıanıza gelen ekranda: ”Tamam” tıklayın.

Bu kadar. Bir uygulamayı tekrar etkinleştirmek için uygulama sayfasını tekrar ziyaret edip Etkinleştir’e dokunun.

Bazı telefonlar, uygulamaları doğrudan uygulama çekmecesinden kaldırmanıza veya devre dışı bırakmanıza izin verir. Samsung ve LG telefonların bu özelliği sahiptir.

Tüm uygulamalarınızı görmek için uygulama çekmecesini açın.
Sağ üstteki üç noktalı menü simgesine dokunun.
Düzenle’yi seçin.
Devre Dışı Bırak veya Kaldır’ı kaldırmak istediğiniz herhangi bir uygulamadaki eksi simgesine dokunun.
Bitti’ye dokunun.

Bu yöntemler, çoğu bloatware uygulaması için işe yarar, ancak devre dışı bırakılamayan uygulamalarda da yayınlayabilirsiniz. Bu uygulamaları kaldırmak genellikle iyi bir fikir değildir.

Uygulamaları Nasıl Dondurulur?

Bu yöntem için köklü bir cihazınızın olması gerekir. Bloatware uygulamalarının% 99’u bu hardcore olmadan kaldırılabilir. Eğer her şeyi temizlemekten vazgeçerseniz, “dondurmak” bunu yapmanın en güvenli yoludur. Bir uygulamayı dondurmak aslında devre dışı bırakma ile aynıdır. Hala cihazınızda olacak ama ancak hiçbir şey için aktif olmayaçaktır.

Titanium Backup

Titanium Backup uygulamaların dondurulması için hala en iyi uygulamadır.  Altı $ pro sürümüne ihtiyacınız olacak. Önemli uygulamaları dondurmak veya devre dışı bırakmak, telefonunuzu çok kararsız hale getirebilir. Hangi uygulamayı kullanmıyacağınızı iyi seçin.

Titanyum Yedekleme’yi açın (yapmadıysanız erişim izni verin)

Backup/Restore tab sekmesine gidin.

Dondurmak istediğiniz uygulamayı bulun.

FREEZE butonuna dokunun.

Not: Bir UNINSTALL göreceksiniz, düğmesine basın, ancak bunu kullanmamanızı öneririz. Dondurma en güvenli yöntemdir.

Başarılı olursa bir mesaj açılır.

Daha önce olduğu gibi, bir uygulamayı açmak için sadece aynı adımları izleyin. Bu sefer DEFROST düğmesine dokunun.

Easy Uninstaller

Android’de uygulama yükleme fikri kolay bir iştir. Aslında, süreç o kadar kolay ki birisi zaman içinde karşılıksız maddelere sahip olabilir. Bir uygulamadan diğerine geçmek ve bunları ayrı ayrı kurmak yerine, Easy Uninstaller doğru seçim olabilir. Boyutlarına göre sıralayabilir ve kalan gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Easy Uninstaller’ın özellikleri arasında, büyük kanalizasyonları tespit etmek, artık gereksiz dosyaları temizlemek, uygulamaları depolama alanına göre sıralamak, toplu uygulamayı bir seferde farklı uygulamaları kaldırmak, çok dolu olduğunda depolama alanını temizlemek için hatırlatıcılar ayarlamak ve uygulamaların kullanımını izlemek En az kullanılan ve çoğu uygulamayı belirler.

Artıları: Easy Uninstaller’ın kullanım izleyicileri ve pilinin kullanışlı olduğunu bilmek önemlidir. Bu uygulama aynı anda bir uygulama kaldırmanızı sağlayacaktır.

Eksileri: Bir akü tahliyesi olabilir. Kullandığınız gerçek uygulamayı bildiğinden, gelecekte sorun olabilir.

Uninstaller

Kullanıcılar için Uninstaller tek tıklatmayla kaldırma hizmeti sunar. Adı azalan, adı artan, tarih artışı, boyut küçültme, tarih inen ve artan boyut gibi kategorilerdeki uygulamaları sıralama olanağına sahipsiniz. Uninstaller ile uygulamaları toplu olarak kaldırma olasılığı vardır.

Artıları: Çekici bir arayüzle geliyor. Uygulamaları hızlı bir şekilde kaldırma en iyilerinden biridir. Kaldırma aracı kullanmak her zaman ücretsizdir. Kullanımı kolaydır.

Eksileri: Tek bir tıklama ile uygulamaları kaldıramaz. Dosyaları da kurtaramıyor. Kaldırıcı mevcut depolama alanını göstermiyor.

System App Remover

Uygulama sadece ana sayfadan değil, istenmeyen uygulamalardan anında kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kullanmak istemediğiniz rahatsız edici sistem uygulamalarını hızlı ve güvenli bir şekilde kaldırabilir. Bu Android programının bir ana dezavantajı, sadece bir root uygulamasıdır. Güvenli bir şekilde çıkarılabilen uygulamaların bir veritabanı ile birlikte gelir. Android root uygulamasında yeniyseniz, System App Remover bir zorunluluk olarak kalır.

Artıları: Tehlikelere neden olmaksızın cihazdan gereksiz sistem uygulamalarını dikkatli ve akıllı bir şekilde kurmanıza yardımcı olacaktır. Pürüzsüz ve güvenli bir cihaz bulmak için System App Remover ile kaldırılacak uygulamaları göreceksiniz. Ayrıca, uygulama ile ilgili tüm bilgileri de kaldıracaksınız. Daha fazla depolama alanı olan daha net bir cihaza sahip olacağınız anlamına gelir.

Eksileri: System App Remover’ın tek kısıtlaması, yalnızca root’lu cihazlarda kullanılmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz