Android için Yeni Güvenlik Açığı Kapatın

0
2965

Güvenlik firması checkpoint araştırmacıları  qualcomm yonga seti Android cihazları etkilediği bir güvenlik açığı olduğunu duyurdu. Bu güvenlik açığının adı QuadRooter. Samsung’un en son da dahil cihazları olmak üzere, Google’ın mobil işletim sistemi çalıştıran 900 milyon akıllı telefon ve tablet etkileyen dört güvenlik açıkları ile karşı karşıya kaldığını bildiriyor. Galaxy S7, BlackBerry DTEK50 dünyanın en güvenli Android akıllı telefon “olduğu iddia edilen ” telefonun bile bu tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yonga Seti (Chipset); Cihazın anakartı üzerinde gömülü olan bir çeşit işlemcidir. Anakart üzerindeki bütünleşik yongaları yönetir ve aralarındaki veri akışını düzenler. Sistemin hızını belirleyen önemli parçalardan biridir.

Biz burda internekafa.com olarak sadecde haberi vermekle yetinmeyip bu güvenlik açığınından telefon ve tabletinizin etkilenip etkilenmediğini bir uygulama vasıtası ile öğrenmeyi sağlayacağız.

Android icin yeni kesfedilen güvenlik acıgı var

 

QuadRooter ne yapar?

QuadRooter güvenlik açığı cihazınızda depolanan hassas kişisel ve kurumsal bilgi erişim dahil olmak üzere etkilenen telefonunuzdan veya tabletinizden tam kontrolü sağlayabilir. Başarılı bir şekilde cihazınızı devraldıktan sonra size kötü niyetli bir uygulamayı yüklerken içine kullanıcı kandırmak için talimatlar kolaylıkla yaptırabilir. Keylogging, GPS izleme ve kayıt video ve ses gibi yetenekleri sağlayabilir.

Bugün piyasada bulunan en son ve en popüler Android cihazların bazıları da dahil olmak üzere, bu yongaları kullanan cihazları listesi aşağıdadır.

BlackBerry Priv

Blackphone 1 ve Blackphone 2

Google Nexus 5X, Nexus 6 ve Nexus 6P

HTC One, HTC M9 ve HTC 10

LG G4, G5 LG ve LG V10

Motorola Moto X Yeni

Bir, OnePlus OnePlus 2 ve OnePlus 3

Samsung Galaxy S7 Samsung S7 Kenar

Sony Xperia Z Ultra

Qualcomm Snapdragon Chipset Kullanan Telefonlar listesine epey.com siteden de bakabilirsiniz.

QuadRooter güvenlik açıkları Qualcomm yonga setleri ile birlikte yazılım sürücüleri bulunur. Bu yonga setlerini kullanan herhangi bir Android cihaz risk altındadır. Savunmasız sürücülere üretim noktasında cihazlarda önceden yüklenmiş olduğundan sadece distribütör veya taşıyıcı bir yama yükleyerek sabit olabilir. Distribütörler ve sadece Qualcomm sabit sürücü paketleri aldıktan sonra bunu yapabilirsiniz. Android cihazınızda gelişmiş bir mobil tehdit algılama çözüm olmadan, bir kullanıcı herhangi bir kötü niyetli davranış yerini tespit etme şüphelemesi şansı çok azdır.

Qualcomm Firması güvenlik açıkları hakkında yamaların nisan ayında teslim edildiğini söylüyor fakat sanırım bu yeterli olmasa gerek güvenlik açıkları için düzeltme zaten Google tarafından yayımlanan son Android aylık güvenlik güncelleştirmeleri için yapılmış olsa da hâlâ bir hetdit var ve olağanüstü eylül güncelleme dahil edilmesi söz konusu.

QuadRooter açığının cihazınızda mevcut olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Google Play’de ücretsiz olan QuadRooter Scanner uygulamasını kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz