Android VPN Uygulamalarında Virüs Var

0
1064

VPN ağları ve yaptıklarıyla ilgili bir yanlış anlama var. Aslında insanlar yerlerini gizledikleri için engellenen sitelere erişmek için vpn servislerini kullanırlar. Kullanıcıların herhangi bir web sitesi engellemesine veya kısıtlamasına erişmesine izin verilmese de vpn ile bu işin üstesinden çok kolay gelinebilir. Maalesef son yapılan araştırmalar ve testler sonucu vpn’ler bir dereceye kadar gizliliğinizi artırabilecek olsa bile, sizi “tamamen anonim” çevrimiçi hale getirmedikleri ortaya çıktı.

NSW Üniversitesi ve ABD’deki UC Berkley’den bir ekip, bir sürü Android VPN uygulaması virüs, casus yazılım ve diğer reklam yazılımları içerdiğini tespit etti. Araştırmacılar, Android için bulunan uygulamaları, truva atları, casus yazılımlar ve reklam yazılımları analiz etti ve her birine, bulduklarına dayalı olarak bir “anti-virüs sırası (AV)” adı verdi. Rakam ne kadar düşük olursa risk o kadar az.

Analiz yaptıkları 283 uygulamanın% 38’inde kötü amaçlı yazılımlar veya kötü amaçlı yazılımlar (virüs içeren kötü amaçlı reklamlar) bulundu.

Data61 araştırmacı Dali Kaafar “Bulgular endişe vericidir ve çok ciddi, çok ciddi güvenlik ve gizlilik konularını gösteriyor” dedi.

Zararları ne olabilir?

“Bazı kötü amaçlı yazılımları yerleştirdikleri takdirde, belirli zararlı yazılımların cihazınızdan kaynaklanan diğer tüm trafiği görebileceği anlamına gelir. “Kullanıcı adlarınız ve şifreleriniz bu özel uygulama tarafından görülebilir.

Uygulamalar, veri ve metinlere erişebiliyor.

Araştırmacılara göre, uygulamaların yüzde 80’inden fazlası, kullanıcı verileri ve kısa mesajlar gibi hassas bilgilerinize erişmek istiyor.

Beş vpn hizmeti sağlayıcısından birinin trafik şifrelemediğini tespit ettiler. Bu trafiği şifrelememek için büyük bir güvenlik açığı olduğu çok ortada.

Google play storeden kaldırılan vpn uygulamaları: OkVpn, EasyVpn, SuperVPN, HatVPN, sFly Network Booster.

En  kötü vpn’lere aşağıdaki resimden bakabilirsiniz. Aşağıda, test edilenlerin en endişe verici vpn’leri olarak düşünülen araştırmacıların listesi bulunmaktadır; bunlardan bazıları Play Store’dan çıkarılmıştır.

 

Araştırmacılar sFly Network Booster’ın casus yazılım içerdiğini ve metin mesajlarına erişebildiğini ve hatta kullanıcıların telefonlarından gönderebileceklerini keşfetti.

OkVpn ve EasyVPN, reklamları diğer uygulamalarda görünmeye zorlayabilir.

Geçen yıl Ağustos ayından itibaren OkVpn, EasyVPN, SuperVPN, HatVPN ve sFlyNetwork Booster mağazalardan ve diğer 283’ün 44’ünden fazlası kaldırıldı.

Ancak Betternet, CrossVPN, Archie VPN, One Click VPN ve  Fast Secure Payment şuan deoplarda bulunmaktadır.

Raporları yayınlanmadan önce, araştırmacılar bireysel geliştiricilere ve Google’a başvurdu ve mağazalardan bazı uygulamalarını kaldırdı.

Dikkat etmek için:

PrivMetrics akıllı telefonunuzla ilişkili gizlilik ve güvenlik risklerini belirleyen bir basit, kolay bir yöntem sağlar. Bu sizin telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar inceler ve sonra 1 gizlilik koruma açısından en sıradadan 5 yıldızlı bir rating sistemi, şeklinde bir gizlilik değerlendirmesine sağlar.

PrivMetrics uygulaması derecelendirme sistemi Data61 yapılan araştırmalara dayanmaktadır. notunu hesaplamak için kullanılan yöntem bakış burada bulabilirsiniz.

http://privmetrics.data61.csiro.au/what-we-do

PrivMetrics ücretsiz olarak kullanılabilir. Ayrıca, kişisel bilgilerin hiçbiri PrivMetrics uygulaması tarafından toplanır. PrivMetrics “İnternet Bağlantısı” dışında herhangi bir özel izin gerekmez.

Bu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nicta.privmetrics PrivMetrics yükleyebilirsiniz.

Araştırmacı Dr. Kaafar mobil kullanıcıların büyük bir kesimi potansiyel etkileri tam olarak anlamak için gerekli teknik altyapıdan yoksun olabilir” dedi. “Kullanıcı incelemeleri ve vpn uygulamaları için yapılan analizlerimiz, kullanıcılarımızın büyük çoğunluğunun nispeten popüler uygulamaları göz önüne alsalar bile bu tür uygulamalardan haberdar olmamasını önerdi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here