Android’de Çalışmayan Hücresel Veriyi Onarın

0
2403

Android telefon ve tablette  aniden veri bağlantısı yani İnternet bağlantınızı durdu mu? Android’de çalışmayan hücresel verileri sorunlarını çözmek için en iyi yöntemleri bu yazıda paylaşacağım.

Bir çok İnternet bağlantı türlerinde olduğun gibi mobil telefonlarda hücresel veri bir çok sebepten dolayı İnternet bağlantınız çalışmayabilir.

Android’de Çalışmayan Hücresel Veriyi Onarma Seçenekleri

Android telefonunuzda mobil veri çalışmadığında yapılacak en güzel yöntemlerini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Yeni bir Sim kart taktığınızda  telefon operatörü genelde APN ayarları için yeniden ayar yapmanızı ister. Yeniden başlatma bir çok sorunu düzeltme için neden olabilir.

Uçak Modu

Uçak modunu bir süre açın ve sonra tekrar kapatın. Bu yöntem bir süreliğine şebeke sağlayıcısı hücresel veriyi keser. Yeniden başlatma işlemi yapıp sizi İnternete bağlanırsınız.

Android Mobil Veri

Uçak modu aktifken yeniden başlatma yapın

Uçak modu açıkken, telefonunuzu yeniden başlatın. Telefonunuzun açılınca uçak modunu kapatın ve hücresel veri bağlantıda sorun kalmayacaktır.

Mobil veri sınırımızın olup olmadığını Kontrol edin

Android akıllı telefonlar mobil veri sınırlı bir şekilde gelmektedir. Veri limitiniz aşılınca mobil veriler durdurulur. Mobil verinizin sınırlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bunun için: Ayarlar/Ağ ve İnternet/Veri kullanımı/Mobil veri kullanımı

kısmında ayar simgesine tıklayıp, Veri sınırı kısmında her hangi bir limit varsa bunu sınırsız yapabilirsiniz.

SİM Kartınızı tekrar takın

Sim Kartınızı çıkartıp tekrar taktıktan sonra Sim kartla ait APN’yi düzeltir. Sim kartı çıkardıktan sonra 30, 35 saniye bekleyin. Sim kartı tekrar takın. Telefonunuzu açın ve telefon operatörünüze ait şebeke aldıktan sonra ayarları kayıtlayıp İnternete bağlanabilirsiniz.

İnternet Ağınızın APN sıfırlama yapın

Bu işlem için, ayarlar /Ağ ve İnternet / Mobil Ağ tıklayın ve Erişim nokta adları seçin. Cihazınızda ki APN’de değişiklik yapılırsa, veri bağlantısı kesilir. Açılan Ekranda üç noktalı simgeye tıklayıp Varsayılanları sıfırla yapabilirsiniz.

İPv4 veya İPv6 APN Protokolü yap

Android telefonda APN ayarlarını açtığınızda İPv4 / İPv6 listeler. APN’yi  İPv4 ve İPv6 yapmak için şu adımları yapalım.

Ayarlar / Ağ ve İnternet / Mobil Ağ / Erşim Nokta Adları ve açılan APN’ler ekranında Artı simgesine tıklayın. APN protokolü kısmından IPVv4 seçelim.

APN Elle yazıp belirleyin

İnternetinizi servis sağlayıcınızdan almak istemiyorsanız ve farklı servis sağlayıcı kullanmak için her servis sağlayıcının farklı APN ayarları var. Bu ayarları girebilirsiniz.

Ağlar arasında geçiş yapın (3G yada 4G)

Telefon güncellemesinden sonra mobil veri durabilir. Şu ayarları yapalım: Ayarlar / Ağ ve İnternet / Mobil Ağ / Tercih edilen ağ türü en yüksek değer telefon şebekeniz ne veriyorsa onu seçin. 3G yada 4G birini seçip İnternet’e bağlanabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönün

Yazdığım  hiç bir yöntem işe yaramıyorsa, telefonunuzun fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz. Sıfırlama işlemi telefonunuzun içindeki tüm bilgileri sileceğinden bu işlemi yapmadan önce mutlaka yedekleme işlemi yapın.

Android cihazınızda ki hücresel veri bağlantısı bu yazdığım yöntemlerle içlerinden biri ile mutlaka olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz