Android’de Stagefright Açığını Durdurun

0
2982

Stagefright Android tarihinde bulunan en ciddi güvenlik açığı ve yeni güvenlik açığının adıdır. Stagefright güvenlik açığı hiç herhangi bir kullanıcı eylemi gerektirmez. Potansiyel bir hacker sadece herhangi bir savunmasız cihaza kötü niyetli MMS gönderebilir ve hedef cihazı anında enfekte olur. Ayrıca, güvenlik açığı Android tüm sürümleri bulunmaktadır ve bu nedenle tüm dünyada Android cihazlar milyarlarca risk oluşturmaktadır.

Stagefright açığı nedir?

Android işletim sisteminde medya kütüphanesi denilen Stagefright bulunan bir güvenlik açığıdır. Araştırmacılara göre Android 5.1 Lollipop Android 2.2 Froyo başlayarak tüm Android sürümleri mevcut olduğu tahmin edilmektedir. Android cihazların% 95’i bu güvenlik açığından maruz kalmaktadır. Popüler medya formatlarını ve birçok kütüphane işlemleri içerisinde sızma durumu mevcuttur. Androidi istismar etmek birçok farklı yolları kullanmaktadır.

Stagefright açığını nasıl tespit edebiliriz?

Android temel kütüphanelerin birinde vardır. Android cihazların çoğu etkilendiğini kabul edilebilir. Ama sadece birini kullanabilirsiniz, emin olmak için Stagefright Detector App cihazınızın etkilenir olup olmadığını bulabilirsiniz. Bu uygulama yedi farklı CVE stagefright açığı cihazınızı kontrol eder.

Alternatif olarak Stagefright Detector bu araç hızlı ve hemen size sonuçlar verir.

Cihazınız Stagefright etkilendiyse ne yapmalısınız?

Android cihaz stagefright güvenlik açığından etkilendiyse o zaman her şeyden önce MMS mesajlarının otomatik getiriliyorsa veya otomatik alma devre dışı bırakmalısınız. Anında cihazı bozar. Cihaza kötü niyetli MMS mesajları gönderir. MMS otomatik durumunu mutlaka devre dışı bırakın. Google Hangout, Mesajlaşma uygulamaları messenger, whatsapp gibi farklı uygulamalar için MMS otomatik getiriliyor devre dışı bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz