AnonymoX İle İnternette Yeriniz Bilinmesin

0
477

Bazı web siteleri belirli coğrafi bölgelerde engellenirken, diğerlerine internet sansürü uygulandığı için erişilemez, belki de politik sebeplerden dolayı ya da bir çok sebepleri bulunmaktadır. Ayrıca, telif hakkı veya diğer fikri mülkiyet haklarını ihlal eden içeriğe sahip web siteleri genellikle bazı bölgelerde engellenir. Bu fenomen birçok kullanıcı için oldukça sinir bozucu olabilir, çünkü çok sayıda içeriğe online olarak erişemez, ancak Firefox eklentisi olan AnonymoX ile web sitelerini anonim olarak tarayarak bu web sitelerine erişebilirsiniz. Bununla birlikte, İP adresinizi, konumunuzu değiştirebilir ve ülkenizde engellenen veya erişilemeyen web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. iP ve konumu, proxy kullanmadan sadece birkaç basit tıklama ile değiştirebilirsiniz.

Aslında bu firefox eklentisi ip gizleme özelliği olan bir yazılım. Bunun yanında sansürlü ve bloke sitelere de size ulaştırıyor. Eğer ortamında bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız firefoxun anonymox eklentisi sizlere anonim tarama sağlar. Bu eklenti sizen ip adresinizi gizlemek için yardımcı olur. Sen sadece bir düğmeye burada ip ayarlamak ve İstediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Ayrıca sansürlü ve bloke sitelere rahatlıkla girebilirsiniz.

AnonymoX  İnternet

Tek yapmanız gereken, Firefox tarayıcınızda sağ üst köşede mavi çarpı işaretli AnonymoX eklentisine tıklayın. Active yazısının yanındaki butonu sağ tarafa kaydırınca AnonymoX çalışmaya başlayacaktır. Ücretsiz sürümünde Hollanda, İngiltere, A.B.D ait ip adreslerini alabilirsiniz. İnternet sörf yaparken bilinmeyen bir İp adresi kullanmanız belki de en çok hoşunuza gidecek özelliği olsa gerek.

AnonymoX internet üzerinde anonimleştirme için bir girişimdir. Amaç, kullanıcıların web’deki gizli isim hakkını geri yüklemektir. Çoğu web sitesi kullanıcılarının davranışlarını izler, web sitelerine genel kullanıcı davranışlarını analiz etme ve üçüncü taraflara sıkça satılan detaylı kullanıcı profilleri oluşturma yeteneği verir.

İnternet üzerinde ifade özgürlüğü için bir tehdit, federal veya özel kuruluşlar aracılığıyla baskıda ortaya çıkıyor. Giderek daha fazla hükümet, çocuk güvenliği, telif hakkı ihlali veya terörle mücadele web sitelerini sansürlemekte veya sınırlamaktadır.

Ayrıca, kullanıcıları, örneğin, YouTube gibi medya platformlarında sıkça, GeoIP-Blocks ile kökenlerine göre engelleme uygulanmaktadır.

Web sitelerinin web tarama davranışınızı izlemesini ve izlemesini istemiyorsanız, bu eklenti de yararlı olabilir. Bu eklentiyi yüklemek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin ve herhangi bir kısıtlama olmadan web’e gezinin.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/anonymox

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here