Avira QR Scanner ile Zararlı QR Kodlarından Korunun

0
2930

Artık nerde olursa olsun QR kodları her yerde görülebilir. Her yerde var. Okullarda, gazetelerde, dergilerde, reklamlarda, ürün ambalajları üzerinde görebilirsiniz. QR kodları öylesine popüler haldeki artık bunun içine web siteleri ziyaret etmek için url yönlendirmesi yapılmaktadır. Sadece akıllı telefonunuzda bir QR kodunu tarayın ve otomatik olarak web tarayıcınızda bir URL açılacaktır. Bu gerçekten yararlı ve bazı kuruluşlar ve şirketler, örneğin, QR kodları kullanarak yenilikçi yollar buldular. Microsoft Windows 10 da QR BSOD kodda; blue screen of death (ölü mavi ekran) ekranını görürsünüz. Bazı restoranlar müşterilerine yardımcı olmak için QR kodları kullanın bir tablo göstermektedir. Bazı taksi şirketleri rezervasyon uygulaması indirmesini QR koduna koymaktadırlar. Bu durum ülkemizdeki firmalarda ne halde şuan için bilmiyorum.

Ama bazı insanlar da QR kodlarını halka açık yerlerde kötü niyetli kullanmak için denerler. Bir kişinin akıllı telefon bu QR kodunu taraması sonucu telefonları zararlı uygulamayı yüklemek için onayı vermiş olur. Telefonunuzda herhangi bir kötü niyetli QR kodları önlemek için Avira QR scanner  uygulamasını kullanabilirsiniz. Avira QR tarayıcı uygulamayı yükledikten sonra, QR code tarama için bu uygulamayı mutlaka kullanma alışkanlığı yapmalısınız. Artık art niyetli insanlar virüsleri cep telefonlarınıza kadar bulaştırmayı hem de çok kolay yaparak bu işi sizin en alışık olduğunuz yerden saldırıyorlar.

Avira QR tarayıcı ile herhangi bir QR kodunu tarayın ve herhangi bir zararlı veya kötü amaçlı bağlantıları veya kodları içeriğini kontrol etmek için telefonunuzun kamerasını kullanır. QR kodu tarar ve doğrular bu işi en kısa sürede bitirir. Sonra URL’yi kontrol eder ve bağlantı güvenli ya da güvensiz olup olmadığını bilgisi ekrana gelir. Tüm bağlantılar AUC (Avira URL cloud) bulut sistemi ile taranır. Zararlı bir Qr kod zararlı bir unsur içermiyorsa tarama sonucu ‘’link is safe’’ uyarı yazısı çıkar. Hemen altındaki open in browser butonuna tıklayabilirsiniz. QR kod taramalarında ses ya da titreşimi seçebilirsiniz Avira QR tarayıcı ayarlarında seçebilirsiniz.

Avira QR Scanner tarayıcı telefonunuzda çalıştırılmak üzere kötü niyetli ve kimlik avı (phishing)  sitelerine veya kötü niyetle tasarlanmış USSD kodları saldırı engelleyebilir. QR kodu taraması için her akıllı telefon sahibi için çok önemli kullanılması gereken bir uygulamadır.

Android için Avira QR Scanner, Qr kod tarayıcıyı aşağıdaki url’den indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avira.qrcodescanner

Zararlı QR kodlarından korunmak için alternatif olarak G DATA QR Code Scanner altaki linkten indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.gdata.gdatascanner

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz