Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek için Neler Yapabiliriz?

0
1828

Özelikle son aylarda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek kesinlikle hayati öneme sahip oldu ve bunu yemek yemekle yapabiliriz.

Tabi ki aklımıza her şeyden önce korona virüs geliyor. Antibiyotikler korona virüse karşı etkili olmazlar. Bağışıklık sistemimiz için önemli olan olgu sağlam olan bağırsak sistemimizin bu ölümcül virüse karşı kötüleşmesini engellemeliyiz.

Korona virüsü artık burnumuzdan, ağzımızdan ve gözlerimizden bulaştığını çok iyi biliyoruz. Bu virüse karşı ellerimizi sık sık yıkmalı ve süre olarak da en az yirmi saniye yıkamalıyız. Ellerimize yüzümüze dokunmamalıyız.

Bağışıklık Sistemimizi Daha da Güçlendirmek için Farklı Neler Yapabiliriz

Sağlığımız Bağırsak Sağlığı ile Başlar

Bağışıklık sisteminizin yaklaşık olarak yüzde yetmişinin bağırsaklarınızda bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu durum bağırsak sistemimizi ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bağışıklığı destekleyen önemli besin vitaminlerini kısaca açıklama olarak yazacağım.

C Vitamini Alın

C vitamini antioksidan görevi görür. Güçlü bir bağışıklık sisteminde rol oynar. C vitamini soğuk algınlığınızı iyileştirmez. Sigara içen biriyseniz daha fazla C vitamini almalısınız. C vitamini ısıya dayanıklı değildir. Kış aylarında daha sıcak yemek yediğimizden C vitamini takviye yapmak için yani kış aylarında C vitamini almak için yemeklerimize maydanoz, kişniş gibi otları yemeklerinize takviye yapmalısınız. Besin kayıplarınız azaltmak için hurma, portakal, brokoli yemelisiniz.

D Vitamini Alın

D vitamini sadece yediğimiz şeylerden değil, aynı zamanda güneş ışığı ile temas ettiğinde kendi vücudumuzdan da alıyoruz. D vitamini, çok az gıdada doğal olarak bulunan ve bir diyet takviyesi olarak bulunan yağda çözünen bir vitamindir. Güneş ışığından gelen ultraviyole ışınları cilde çarptığında ve D vitamini sentezini tetiklediğinde endojen ( endogenously )olarak üretir. İyi bir D vitamini bakımından zengin diyet, takviye edilmiş süt ve diğer süt ürünlerinin yanı sıra yüksek düzeyde D vitamini içeren sardalya ve diğer balık ürünlerini içerebilir.

Dünyadaki çoğu ülke şu anda kilit altında olduğu için, güneş ışığına maruz kalma en aza indirilmiştir, bu nedenle her yaştan insanın D vitamini, özellikle yaşlılar ile takviye etmesi gerekir.

D Vitamini Takviyesi

Çoğu yetişkin günde yaklaşık 600 UI (Uluslararası Birimler) D vitamini alması gerekir ve yaşlılar 70 yaş üstü olanlar günde 800 UI almaları önerilmektedir. 40 UI’nun biyolojik takviyesi 1 mikrogram D vitamini ile eşdeğerdir.

D vitamini genellikle kemik sağlığındaki önemli rolü bulunmaktadır. Çoğu insan özellikle kışın kuzey ülkelerinde güneş ışığından az yararlanırlar ve D vitamini eksikliği yaşarlar. Gerçek şu ki; D vitamini gıdalardan elde etmek de zordur. Takviyeler yardımcı olabilir. Takviye lamadan önce daima D vitamini durumunuzu kontrol etmelisiniz. D vitamini yağda çözünün bir vitamindir. Vücudumuz D vitamini depolar.

A Vitamini Alın

A vitaminin az olması istemediğimiz enfeksiyonlara karşı direnci azaltabilir. A vitamini, patates, kabak, ıspanak, kavun, havuç, yumurta sarısı gibi gıdalarda bulunur. Aşırı içersek A vitamini durumumuz tehlikeye sokarız.

Uykuya Öncelik Tanıyın

Uyku, vücudumuzun egzersizden ayıran toplamların süresidir. Yaşamın kendisidir. Yapılan araştırmalar da uykudan yoksun olan insanların bir virüse maruz kaldıktan sonra hastalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bağışıklık sistemimizi daha iyi yapmak ve bozmak kendimize bağlıdır. Kendi kendimizin doktoru olmayı da asla unutmayalım. Sağlıklı hayatlar dilerim. Ramazan Bayramınız Mübarek olsun.

Not: Bu yazı başvuru sağlık rehberi değildir. Tüm sağlıkla ilgili sorunlarınızı, sağlık kurumlarına ve doktorunuza danışın. Ayrıca İnternetkafa.com Kullanım Şartları sayfasını bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz