Site icon internetkafa.com

Fotoğraflardaki Gizli Verileri Çıkartın

Dijital kameranızı kullanarak bir fotoğraf çektiğinizde, resmi kameranızın hafıza kartına kaydeder. Ancak pek çok kimse, resme ek olarak meta veri biçiminde resim dosyasına çok daha fazla bilgi kazandırdığını da bilmiyor. Meta veriler JPEG veya PNG görüntülerinde resim içeriğinin sonuna doğru depolanan bazı bilgilerdir ve bu dosyaları Windows veya Mac’e önceden kurulmuş gibi normal görüntü görüntüleyicilerinde açtığınızda görünmez.

Resim dosyalarının içine yerleştirilen bu meta veriler, bazı kişilerin özel olarak düşünebilecekleri ve başkalarıyla paylaşmak istemeyebilecekleri bilgileri içerebilir. Örneğin, resim dosyalarının bazıları, kameranın modelini ve yapımını (örneğin, Sony gibi.) veya resmi boylam ve enlem koordinatları biçiminde çekilen coğrafi konumu içerebilir (yalnızca fotoğraf makineniz destekliyorsa) GPS, etkinleştirilmiş ve gökyüzünü net bir şekilde görüyor).

Bu bilgileri paylaşmak istemiyorsanız, çevrimiçi olarak paylaşmadan önce tüm bu meta verileri resim dosyalarınızdan kaldırabilirsiniz. Bu görevi yerine getirmek için kullanılabilecek pek çok farklı araç bulunmaktadır. Örneğin, BatchPurifier LITE adında, birçok farklı meta verilerini JPEG görüntülerinden kaldırabilen ücretsiz bir araç bulunur. Araç, toplu iş modunda çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır ve bir seferde birden fazla JPEG görüntüsünden meta veriyi kaldırabilir.

İşlemek istediğiniz tüm JPEG görüntülerini seçmeniz gerekir. Bundan sonra, “Next” düğmesine tıklayabilirsiniz ve JEG görüntülerinden kaldırılabilecek tüm farklı meta verilerin tipleri gösterilir. Bir seçim yapın ve daha next tuşunu kullanın. Sonra çıktı klasörünü ve bu dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Sonunda dosyalar program tarafından arındırılır (yani tüm meta veriler kaldırılacaktır).

BatchPurifier EXIF ​​(küçük resimler ve coğrafi konum etiketi), XMP, IPTC verileri (çoğunlukla Adobe Photoshop tarafından kullanılan), yorumlar ve daha fazlası gibi JPEG görüntüsünden gelen her türlü meta veriyi kaldırabilir. Bu yazılımı kullanarak, çok sayıda JPEG dosyasındaki meta veriyi tek seferde çıkartabilirsiniz.

BatchPurifier EXIFaşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

http://www.digitalconfidence.com/downloads.html

Fotoğrafların manipülasyon belirtileri tineye bir görüntü kökenli kullanıcıların izini ücretsiz ters görüntü arama sunuyor.

http://tineye.com

Truepic sitesi ücretli bir site olup online kötü niyetli resimleri analiz için çok ideal bir sitedir.

https://truepic.com

Exit mobile version