Site icon internetkafa.com

Bilgisayarınıza Fidye Virüsü Bulaşmış mı Tespit Edin

Bilgisayarınıza bulaşan fidye virüsü bir diğer uluslar arası adı ile ransomware  bu zararlı yazılımı kaldırmak için bazı dosyaların kendinize ait (bulaşmış virüs) kaldırılması karşılığında zorla para isteyen çok zararlı bir virüstür. Normal bilgisayar kullanıcıları kendilerine ait dosyaların şifresini çözmek için tabii ki, bu siber suçluların taleplerine boyun eğmemeli para verme yerine bilgisayarınızdan  fidye enfeksiyon kaldırmak ve muhtemelen kötü amaçlı yazılım tarafından şifrelenmiş dosyaların şifresini güvenlik uzmanlarından yardım istenmelidir.

Bilgisayarınıza bulaşmış fidye (şifreli dosya-Ransomware) virüsü veya virüsleri varsa bunları tespit etmeniz gerekmektedir. Kaspersky- http://www.kaspersky.com/tr gibi güvenlik firmaları için fidye şifrelenmiş dosyaları için ücretsiz araçlar oluşturmuştur.

Neyse ki ransomware.malwarehunterteam.com sitesi sayesinde fidye virüsünü şifreli dosya yükleyip site size bu virüs hakkında tahmin yapacaktır.

Ransomware sitesi fidye enfeksiyon belirlenmesinde çok yararlı olsa da, kasperksky, trend micro, eset, symantec gibi tanınmış güvenlik virüs programlarının bu siteye dair bir bağlantısı olmamsı çok enteresan.

Yazı hakkında ne düşündüğünüzü aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Yazımıza benzer konular varsa ile mail ya da yorumla katkıda bulana bilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz ve paylaşılmaya değer bulduysanız yazının alt kısmındaki sosyal paylaşım butonları kısmından bütün dünya ile paylaşabilirsiniz.

Exit mobile version