Bir Program İnternet Erişip Erişmediğini Öğrenelim

0
3615

Bilgisayarınızda bulunan pek çok program internet erişimi gerektirir, ancak internet ile iletişim kurmaya gerek duymayan programlar da vardır.  Bilgisayarda aktif bağlantılarını kontrol için kullanabileceğiniz birkaç programlardır ama adından da anlaşılacağı gibi yapılan bağlantıların kaydını yani  (log) kaydını TcpLogView çok güzel yapar.

Bilgisayarınızdaki bir programın internet kullanıp kullanmadığını öğrenmeye başlayalım.

TCP Log View indirin ve zip dosyasından çıkartıktan sonra TcpLogView.exe tıklayıp çalıştıralım. Program kurulum gerktirmez. Direk üstüne tıklayınca çalışmaktadır.

Siteye giriş yaptığınızda Feedback yazınının altından Download TcpLogView ve Download TcpLogView for 64-bit systems butonlarından herhangi birine  tıklayıp TcpLogView inidirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda kurulu tüm bağlantıları listelemek için bir testi yapmak istiyorsanız tarayıcınızı açın ve her hangi bir web sitesine giriş yapın. Ben www.internetkafa.com sitesini açıyorum. Kurulan bağlantıların aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Ayrıca her hangi bir program açın ben Notepad yani Not defteri programını açıyorum biraz bekledikten sonra TcpLogView açılama listesinde Notepad internet erişimi kullanmaya gerek duymuyor.

TCP Log View

Herhangi bir program İnternet’e erişim var ise TCP Log View giriş görünümünde emin olmak için sütun kısımında Process Name program ismini kontrol edebilirsiniz.

Remote Adress sutünüunda ip adresleri ve Remote Host Name kısımında ise server adreslerini yazılı olarak görebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak, bağlantılarını takip TCP Log View log tutmak ve sonra kayıt kontrol edebilirsiniz. Günlüğünü etkinleştirmek için Options + Write To Log File seçeneğini seçin.

Son olarak Options + Put Icon a Tray kısmında programı kapatın. Bu sistem tepsisinde sürekli olarak çalışacak ve daha sonra bağlantıları kontrol etmek Excel ve CSV dosyası oluşturabilirsiniz.

Not: Bir program internet erişimi önlemek istiyorsanız, Windows güvenlik duvarı ile yapabilirsiniz. Windows güvenlik duvarını kullanarak bir internet programı erişimi engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz