CentOS sunucuya uzak masaüstü bağlanalım

0
364

Günümüzde, telekomünikasyon veya esnek çalışma saatleri ile uzaktan çalışma, teknoloji endüstrisinde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu eğilimin arkasında kalan teknolojilerden biri de uzak masaüstü. Masaüstü ortamınız bulutta ve uzaktaki masaüstüne gittiğiniz her yerde, evden ya da iş yerinizden erişebilirsiniz.

Bu yazida CentOS tabanlı uzak masaüstünü VPS (Sanal Özel Sunucu) üzerinde nasıl uzak masaüstü bağlantı yapılacağı video ortamında anlatacağım.  Burada CentOS 6.5 tabanlı ortamda göstereceğiz. Windows 10 bilgisayarımdan CentOS GNOME desktop tarzı yani masaüstü görünümlü web servere bağlantıyı vncviewer adlı programla yapacağım. VPS örneğinin en az 1GB bellek olduğundan emin olun. Aksi takdirde, uzak masaüstüne erişmeye çalıştığınızda CentOS masaüstü çöker. Genelde sunucularda kullanılıyor. Yani site barındırmak için.

Aslında CentOS Vds alaçağım yerine sunucu firmasından acele ve telaşla CentOs Vps aldım. Hayırlısı böyleymiş. Bunuda yazmadan edemedim.

CentOS sunucuya uzak masaustu baglanalım

VNC tarafından kullanılan Uzak Çerçeve Tamponu (RFB) protokolü güvenli bir protokoldür. Bu nedenle, bir VNC istemcisini kullanarak VPS’de çalışan uzaktaki bir VNC sunucusuna doğrudan bağlanmak iyi bir fikir değildir. Parola gibi hassas bilgiler VNC trafiğinden kolayca sızdırılabilir. Bunun yerine güvenli bir SSH tüneli üzerinden VNC trafiğini tünellemenizi şiddetle tavsiye ederim.

VNC istemcisini çalıştırmak istediğiniz yerel bir ana bilgisayarda, aşağıdaki komutu kullanarak bir uzak VPS’ye bir SSH tüneli oluşturun. SSH şifresi sorulduğunda, kullanıcının şifresini yazın.

Bu arada klavye dilinizi İngilizce (ABD) US klavye yapın. Eğer Türkçe Q klavye olursa şifreyi doğru yazsanızda CentOS sunucunuza giriş yapamazsınız. Konuyu uzatmadan videolu anlatıma geçelim.

CentOs sunuya bağlanmak için aşağıdaki bağlantıdan vncviewer adlı programı indirmelisiniz. Uzak masaüstü bağlantısı için farklı yolarda bulunmaktadır. Komut ile bağlantı, tarayıcı ile bağlantı kurma vb. bağlantı şekilleri bulunmaktadır. Tabi CentOS Gnome tabalı olduğu için desktop (masaüstü) vncviewer kullanmayı tercih ettim.

https://drive.google.com/file/d/0B4O615pMqW-kbWJ3TzRTaHQ3bUU/view?usp=sharing

CentOS sunucuya uzak masaüstü bağlatı kurma video anlatım:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here