Clean DNS ile DNS sorunlarını giderin

0
448

İnternet kullanan insanların çoğu, web tarayıcısına bir web sitesi adresi girdiğinizde ne olduğunu anlamıyor. Bir web sitesi adresi girdiğinizde, web tarayıcısı önce bu web sitesinin alan adını (örneğin, www.www.internetkafa.com) bir IP adresine (ör. 105.14.145.287) dönüştürmelidir. Bu dönüşüm için, web tarayıcısı bir ağ arabirim kartı (NIC) için işletim sistemi tarafından ayarlanmış varsayılan DNS sunucusunu ister. Bu sunucu, web sitesi alanlarını IP adreslerine çevirebilir. Bundan sonra web tarayıcısı, o IP adresinde bulunan web sunucusuna bağlanmaya devam edebilir.

clean dns

Bilgisayarınızda DNS yapılandırma sorunları olduğunda, internete bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz veya online (çevrimdışı) olmazsınız. Ayrıca, önceki DNS isteklerini tutan küçük önbellek bozulursa, bazı belirli sitelere bağlanma problemleri yaşayacaksınız. Windows bilgisayarınızdaki DNS önbellek bozulmasını düzeltmek için ücretsiz Clean DNS aracını kullanabilirsiniz.

Clean DNS aracında, denetim düğmesini tıklatarak bilgisayarınızı DNS araya sıkışmalara neden olabilecek sorunlar için tarayabilirsiniz. DNS önbelleğini tarar ve bulduğu tüm girdileri görüntüler. Daha sonra, size gösterilen tüm girdileri temizlemek için onar düğmesini tıklatabilirsiniz. Bundan sonra, aldığınız tüm eylemlerin bir günlüğünü görüntüler.

Aynı şeyi yapabilen birkaç komut olsa bile, Clean DNS aracı, yükseltilmiş bir komut istemi açmak ve ardından bazı komutlar vermekle karşılaştırıldığında kullanımı daha kolaydır. DNS ön belleği “Onarım” işlemi tamamlanır tamamlanmaz tamir edilmelidir. Ancak tam DNS önbellek düzeltmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmak gerekir.

Clean_DNS programını buradan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here