Site icon internetkafa.com

Çocuklar Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrensin

Öncelikle 06 Şubat Pazartesi günü üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi saat 04:17’de 7.7 ve yine aynı gün Elbistan ilçesi 13.26’da 7.6 ve çevre il ve ilçeler Hatay, İskenderun, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman adını yazamadığımız bir çok yerleşim yerimde meydana gelen ölen insanlarımız İnşallah Cennet’te Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav) Komşu olurlar. Yakınlarına sabır ve tüm yaralılara eski şifalarına İnşallah kavuşmaları dileğiyle. 

Kur’an- Kerim öğrenmeyi kolaylaştıran ”Ses Temelli Cümle Eğitim” Yöntemiyle sadece çocuklar değil her yaştaki Kur’an öğrenmeye yönelik alanında Uzman ve Eğitim Uzmanı Necmettin Kuzu hocanın yeni kitabı ile çok kolay öğreneceksiniz. Kitabımızın adı; Etkinliklerle Sesten Cümleye Elif-Ba Cüzü.

Necmettin Kuzu Kimdir?

Necmettin Kuzu, halen T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı Düzce Müftülüğü bünyesinde Eğitim Uzmanı olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca haftanın ilk üç günü Gönüllü Olarak her yaştaki insanlara Elif-Ba Cüzü’nü öğretmektedir.

Şimdi ”Ses Temelli Cümle Eğitim” Yöntemiyle biraz bahsedelim.

Öğrenmeyi kolaylaştıran yeni yöntemimiz nedir?

Yeni yöntemimizde 2006’dan itibaren Türkçenin öğretiminde kullanılan Ses Temelli Cümle Eğitim Yöntemi esas alınmıştır. Bu yöntemi olabildiğince modelleyerek Kur’an-ı Kerim okumanın ilk basamağı olan Elif-Ba öğretiminde kullanılmıştır. Yüksek oranda kullanılan bu yöntemle ilk baskının ardından karışık yaş gurubu öğrencilerimizde Sadece 8 Günde Kur’an’ın nuru ile tanışmalarında %100’e varan başarı sağlanmıştır. Peki, Kur’an öğretiminde bir milat olabilecek Ses Temelli Cümle Yöntemli Kur’an Öğretimi nasıl bir yöntem? Alfabedeki harfleri 8 grup olarak küçük parçalara ayrılıp sonra küçük adımlar ilkesi ve tümevarım yöntemi ile Elif-Ba cüzü planlanmıştır. Bizler geçmişte olduğu gibi Arap dilinin; “Elif, Be, Cim, Sad vb.” sembollerin isimlerinin ezberletilmesine zaman harcamadık. Bunun yerine sembolü harfe çeviren “üstün, esre ve ötre” işaretleri ile “E, Be, Te, Se” şeklinde sembolün sesini harfe çevirerek öğrenmeyi kolaylaştırılmıştır. Sadece sembolün Türkçe ses karşılığını, cezm, şedde ve med konularının anlatımında Türkçeye yer verilmiştir. Harflerin başta, ortada ve sonda yazılış şekillerine zaman harcanmamış, konu bağlamında kelime örneklerinde bunun farkındalığını sağlanmıştır. Cezm, Şedde, Med ve Tenvin konuları klâsik yöntemdeki gibi tüm harflerin öğretilmesinden sonra değil kolay bir algı yöntemiyle iki grup harf öğreniminden sonra anlatılmıştır. Kitap “biz dili” ile yazdık; yönergelerimizin üslûbunda tatlı, sevdirici ve sıcaklık hissinin aktarılmasına özen gösterilmiştir. Etkinliklerle Sesten Cümleye Elif-Ba Cüzü’da arka kapaktan iç sayfalara kadar her yaştan okuyucuya görsel olarak neşe katacak renk ve objelerle Elif-Ba cüzüne yenilik getirilmiştir. Bilhassa yavrularımıza Kur’an öğreniminde bıkkınlık vermemesi için Sesten Cümleye Elif-Ba Cüzü kitabımızdaki bütün alıştırma tablolarını etkinliklere çevirdik.

Etkinliklerle Sesten Cümleye Elif-Ba Cüzü’nü okurkitap.com web site sayfasından satın alabilirsiniz.

Çocuklarımız Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenmesini kolaylaştıran Elif-Ba Cüzü kitabının içeriğini gelin hocamız Necmettin hocadan öğrenelim.

Ses Temelli Cümle Eğitim nedir, Ses Temelli Cümle Eğitim Yöntemi Kur’an Öğretiminde Nasıl Kullanıldı, Ses Temelli Ne var Ne Yok, 8 Günde Kur’an Okumak mı, Gerçekten mi!, 8 Günde Kolay Kur’an Öğrenimi gibi sorularının cevaplarını Alanında Uzman ve Eğitim Uzmanı Necmettin Kuzu Hocamızın YouTube Sayfasından izleyip öğrenelim.

Necmettin Kuzu YouTube sayfası.

Necmettin Kuzu Facebook Sayfası.

Exit mobile version