Devamlı Gece Çalışan İşçiler Kargocular

3
1165

Yazıda herhangi bir kişi, kurum veya topluluk doğrudan hedef alınmamıştır. Yazının herhangi bir siyasi amacı bulunmamaktadır.

Herkese selamlar. Biz kargocular özelikle aktarma merkezinde çalışanlar genel itibari ile devamlı gece çalışmaktayız. Kargo aktarma merkezi nedir kısaca açıklayayım. Kargo aktarma merkezi; taşımacılık ağındaki birleştirme ve dağıtım noktasıdır.

Devamlı_gece_calısan_isciler_kargocular

 

”Devamlı gece çalışan işçiler: kargocular” yazıyı yazmamın başlıca iki sebebi bulunmaktadır. Kargo sektöründe çalışanların ortak sorunlarından biri olan çalışanlarının devamlı gece çalışmalarını göz önüne getirilmesi ve kargo çalışanlarının gündüz mesai saatlerinde çalışmasını sağlamaktır. İkinci bir amaç, kargo sektörü içerisinde on sene ve üzeri çalışan işçilerin kanunda bu sektör dahil olmasa da emeklilik hakkının elde edilmesine dair düşüncelerimi internet ortamında paylaşılmasına yöneliktir.

Bir birçok iş kolu iletişim ve ulaşımla ilgili hizmetlerin yirmi dört saat boyunca kesintisiz sürdürülmesi zorunluluğu vardır. Kargo sektöründe çalışma saatlerinin işçileri gün ışığından mahrum bırakacak şekilde ayarlanmış olması, çalışanlarda sosyal yaşama uyum sorunları başlatıyor. Büyük sorumluluk gerektiren bir sektör olduğu için çalışanların daha sağlıklı ve verimli ortamlara getirilmelidir.

Sağlık açsında devamlı gece çalışmasının insan sağlığındaki olumsuz etkileri bulunmaktadır. Elinize ulaşan kargonun üstünde yükleyen işçi kanunen on beş günden fazla gece işinde çalışmamaktadır. Şahsen çok defa gün ortasında ”iyi akşamlar” dedim. Arkadaşlar birbirimize bu gün günlerden ne? hangi aydayız? sene 2014 dimi? Biz şimdi çarşamba gününe mi girdik?! Hangi ayın maaşını alacağız diye sorarız. Bir birimize hatırlatmalar yapar sabah iş çıkısında unutturma fatura ödücem, eve bir şeyler alacam gibi hatırlatmalar yaparız. İsimlerimizi bile unutur ”adın neydi” yeni tanışmış gibi isimlerimizi birbirimize söyleriz.

Devamlı_gece_calısan_isciler_kargocular

Mahallemdeki çocukluk arkadaşım beni gördüğü zaman adımdan önce ”yarasa” diye takılır ne zaman gündüz çalışacaksın senin bu halin ne olacak gibi hem şakacı hem de ciddi ciddi laflar söyler.

Altı aydır gündüz çalışıyorum. Akşamları mahalle çevresinde gören insanlar işi bıraktın mı diyorlar? Bir çok insan alışmış devamlı gece çalışmama.

 

Uzmanlar göre gece vardiyasının vücudu bir nevi kaosa sürüklediğini belirterek uzun dönemde sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarmaktalar. Evinizde herkes saat var. Saatler hep gece ”sekiz” ya da gece ”bir”i gösteriyor. Bir çok sorunları beraberinde getirir. Şartlar ne olursa kargonuzu zamana aldırış etmeden ulaştırıyoruz.

Uzun uçak yolculukları yapan kişiler uçuş sonrası yürümeyi bir an olsun unuturlar. Hangi ay da olduğumuzu unutsak da sizin kargonuzu ulaştırmayı unutmuyoruz.

Bizler bir çok şeyi stres yapmadan kargonuzu taşıyoruz. Bu günün dünyasında bu sadece endişe verici sorunları bile çözmüyor. Bizimkisi küçük bir hatırlatma olabilir. Bu yazının içindekileri dair hiç bir değişme olmasa da kendimi rahatlattım…

3 YORUMLAR

  1. Bu yazının aynısını millet vekiline verdim. TBMM de inşallah komisyonda kanunlaşır. Devamlı gece çalışan kargo işçileri hak ettikleri zaman diliminde emekli olurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here