En Hızlı DNS Sunucusu Bulun

0
421

Bir web tarayıcı penceresinde web sitesi adresini yazıp Enter tuşuna basarsanız, bir takım şeyler olur. Web tarayıcının yaptığı ilk şey yapılandırılmış etki alanı adı sunucusunu (DNS) sorgulamaktır. DNS yanıtı, web sitesinin web sunucusunun IP adresini içerir ve tarayıcı, web sayfalarını açmak için HTTP isteklerini gönderir. Hızlı tepki veren bir DNS sunucusu kullanıyorsanız, web sitelerine ve diğer sunuculara, yavaş tepki veren bir DNS sunucusu kullanmaktan daha hızlı bağlanacaksınız.

Bölgenizdeki mümkün olan en hızlı DNS sunucularını bulmak için, GRC (Gibson Research Corporation) tarafından geliştirilen DNS Karşılaştırma Aracı’nı kullanabilirsiniz. Taşınabilir bir araçtır ve herhangi bir şey yüklemeden herhangi bir Windows sürümünde kullanılabilir.

En Hızlı DNS

DNS Karşılaştırma Aracı’nı başlatabilir, Nameservers (Etki Edenleri) sekmesine geçebilir ve kıyaslamayı başlatmak için Run Benchmark düğmesine basabilirsiniz. Zaten eklenen birçok kamuya açık alan adı sunucuları ile birlikte gelir ve kıyaslama onlarla çalışır. Ancak, kendi ad sunucularınızı eklemek istiyorsanız, Add/Remove düğmesine tıklayıp gösterilen küçük pencereyi kullanarak ekleyebilirsiniz.

Kıyaslama sonuçlarında, listenin en üstünde en iyi ve en hızlı performans gösteren ad sunucularını görebilirsiniz. Bunlar, İnternet performansını iyileştirmek için bilgisayarınızda veya yönlendiricinizde kullanmanız gereken ad sunucularıdır.

GRC DNS Benchmark programını (DNSBench) https://www.grc.com/dns/benchmark.htm adresinden indirebilirsiniz.

Windows iss veya kuruluş tarafından sunulan dns servisini kullanmak üzere ayarlanmış olacaktır. Eğer varsayılan dns hizmetten memnun değilseniz, farklı dns sunucularına geçmeden önce vb google dns, open dns gibi diğer kamu dns hizmetlerini düşünebilirsiniz. Mevcut dns sunucuları arasında dns sunucusu hızını karşılaştırmak istiyorum, ve bulmak için en iyi yazılımı burdan indirebilirsiniz. Ayrıca yazılımı linux sürümleri ve mac os sistemlerinde de kullanabilirsiniz.

İndirme bağlantısı:

http://code.google.com/p/namebench

Dns sunucularını karşılaştırmak için, namebench web tarayıcı geçmişi bulunan ana bilgisayar adlarının dns araması gerçekleştirir, ya da alexa üst 10.000 alan adları. Namebench tarafından oluşturulan dns araması zaman ölçümleri / tmp / namebench csv saklanan, bu nedenle isterseniz herhangi bir özel analizi yapabilirsiniz.

Opennic dns sunucusunu kullanın:

İnternet kullanıcıları genelde dns sunucularında en çok yaygın olarak google dns,open dns,norton dns,comodo vb sunucu dns kullanırlar. Sizlere farklı bir dns sunucu hizmetini tanıtacağım. Belki daha önce kullanmışızdır yada halada aramızda kullanmaya devam edenlerimiz vardır. Kısaca siteyi tanıtmaya başlayayım.

Opennıc herhangi bir ülkeye bağlı olmaksızın tutulan ve kullanıcılar tarafından yönetilmektedir. Ücretsiz hizmet vermektedir. Farklı ülkelerden dns sunucusu kullanabilirsiniz. Sunucularının çalışma performansı oldukça iyi. Kullanıcıların kullandığı dns numaraları (24 saat sonra silinir) sorgularının kayıtlarını asla tutmaz. Ücretsiz dns sunucularının bir numarası vardır. Hizmet erişimi test veya kullanmak için yukardaki resimde gösterildiği gibi otomatik olarak, en yakın sunucunun ip adresini gösterir.

https://www.opennicproject.org

Kullandığınız ip numarasını aynı olup olmadığı aşağıdaki siteden kontrol edebilirsiniz.

https://www.dnsleaktest.com

Ücretsiz dinamik dns site adresleri:

Kısacası, bir dinamik dns hizmetinin amacı minimum kesinti ile hizmet barındırmak için statik ip olmadan sunucu bağlantısını sağlamaktır. Sizlere en ideal ücretsiz dinamik dns site adreslerini listeledik. Bur da ki sunulan tüm siteler gözden geçirilmiştir. Daha var mı? farklı siteler istiyorum diyorsanız artık yorumlarla listeye ekleyebilirim.

duckdns.org
dnsdynamic.org
myonlineportal.net
dns4e.com
gslb.me
aidyn.net
nubem.com
dtdns.com
dnsexit.com
dynu.com
duiadns.net
freedns.afraid.org
system-ns.com
changeip.com
cloudflare.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here